Daha Verimli ve Akıllı Arabalar İçin Hazırlık

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEKİ YENİ TRENDLER PLASTİK MALZEMELER İÇİN YEPYENİ FIRSATLAR YARATIYOR.

Temmuz 2012’de, Avrupa Komisyonu, trafiğe yeni çıkacak araçların ortalama CO2 emisyonunun 2020 yılına kadar 95g/km veya daha altına indirilmesinin hedeflenmesi yönünde düzenleyici bir teklif öne sürdü. Mart 2014’te kabul edilen bu düzenleme, üreticilerin filolarındaki ortalama araç ağırlığına bağlı olarak CO2 emisyonlarını 2015 hedeflerinin %27 altına indirmelerini gerektiriyor.

2005 yılında, benzinli motorların ortalama CO2 emisyonu 165 g/km, dizel motorlarınkiyse 155 g/km olarak gerçekleşti. 2015’e baktığımızda, benzinli ve dizel motorların CO2 emisyonlarının ciddi düşüş kaydederek ortalama 125 g/km ve 120 g/km seviyelerine indiklerini görüyoruz. Bu arada, hibrid motorların CO2 emisyonlarında da çok önemli bir azalma kaydedilerek, 2005 ile 2015 arasında 120 g/km’den 90 g/km’ye inildi. Bu, araçların ağırlıklarını neredeyse hiç değiştirmeden, daha küçük motorlardan daha yüksek güç elde etmek suretiyle başarıldı.

Otomotivde yüksek performanslı plastik pazarına baktığımızda, en yaygın olarak kullanılan malzemelerin PPA ve PPS bazlı olduklarını görüyoruz. eurotec®, Tecomid® HT ve Tecotron® ticari isimleriyle bunları tedarik etmeye hazır durumda. Tecotron® HT 180 °C’ye, Tecotron® ise 210 °C’ye varan SKS değerlerine ulaşabilir ve bu ürünlerin otomotiv sanayii için hazır ve denenmiş birçok çeşitleri mevcuttur.

2020 hedefini tutturabilmek için, otomotiv üreticilerinin bir yandan daha küçük motorlardan daha fazla güç elde etme trendini sürdürürken bir yandan da ağırlıkları azaltmaları ya da en azından aynı tutmaları gerekiyor. Bu trend, araçlarda daha fazla plastik kullanılmasını teşvik ederek, aynı zamanda plastik sanayii için de belirleyici olacak. Daha küçük motorlardan daha fazla güç elde etmek için daha yüksek sıcaklıklarda çalıştırılmaları gerekecek. Bu nedenle motor bileşenlerinin daha yüksek termal yük altında çalışması istenecek. Bu da daha yüksek sürekli kullanım sıcaklığına (SKS) sahip olan ve yüksek sıcaklıklarda da mekanik özelliklerini koruyabilen malzemelere ihtiyaç doğuracak.

CO2 emisyonlarıyla ilgili bir diğer trend de hibrid teknoloji kullanımıdır. Hibrid teknoloji CO2 emisyonlarını düşürürken, aracın her yerine yüksek elektrik enerjisi dağıtımını gerektirir. Ayrıca sensör sayılarındaki artış ve daha yetkin elektronik cihazların kullanımıyla birlikte araçlardaki elektrik daha da artırmaktadır. Bu artış aynı zamanda araçlardaki yangın riskini de yükseltmektedir. Buna motor bölmesindeki yükselen sıcaklığı da eklediğinizde, yeni çözümler bulmak şart oluyor… Ve eurotec®, geniş ürün yelpazesiyle yüksek performanslı bir çözüm sunuyor:

Tecomid® NT40 GD40 BK009 XA61 (PPA, %40 cam elyafı takviyeli, alev geciktiricili ve ısı stabilizeli). Bu ürün kısa süre önce, önemli bir OEM grubu tarafından, standart PBT ve PET malzemelerin istenen SKS sağlayamadığı yeni nesil invertör muhafazası uygulaması için onaylandı.

Hibrid teknolojiyle ilgili bir diğer sorun da ek elektrik motorları ve pillerin sebep olduğu ağırlık artışıdır. Dahası, otomotiv sektörünün geleceğinde araçlar daha akıllı olacak ve sürücüsüz hale gelecek. Bilgi-eğlence sistemleri daha da artacak ve karmaşıklaşacak. Tüm bu ek sensörler, kablolar ve ekranlar da aracın ağırlığını artıracak. Bunun yanında, gelecekteki araçlarda aracı kullanmak yerine yolcu kabini içinde yaşamak ve dinlenmek mümkün olacak. Yani gelecekte araçların kabin içi estetiği hiç olmadığı kadar önemli olacak! Bu nedenle yeni hedef, tüm bu ihtiyaçları aracın ağırlığını artırmadan karşılayabilmek olacak.

Otomotiv sektöründeki sıcak trendlerden bir diğeri de akıllı arabalar. Artan güvenlik özelliklerinden sürücüsüz sürüşe, dönüşüm yolda gibi görünüyor. Ancak bu dönüşümü gerçekleştirirken araçların CO2 emisyonlarını artırmamak gerek. Yani yeni sensörler ve bilgi-eğlence sistemleri yerleştirilirken aracın ağırlığı yükselmemeli. Bu gereklilik, yeni kuşak plastik malzemeler ve akıllı çözümler için bir fırsat teşkil etmekte. Çok çeşitli imkanları ve bilgi birikimiyle her zaman benzersiz çözümler sunmaya istekli olan eurotec®’in, ağırlık azaltma projelerinde metal ve plastik yerine kullanılabilecek çok sayıda değişik ürünü mevcut.

Tecomid® NA40 KT20 NL HS 03 (PA6.6+PP, %20 cam elyafı ve cam küre takviyeli, ısı stabilizeli) gibi malzemeler, standart bir PA6.6 GF30’a göre ağırlıkta yaklaşık %18 azalma sağlar ve mekanik özellikleri de çoğu otomotiv uygulamasının gerekliliklerini karşılayacak kadar iyidir. Ayrıca, oda koşullarında çalışan PA uygulamalarının yerini almak üzere yeni kuşak Tecomid® malzemeleri de geliştirilmiştir. Örneğin, bu ürünlerden biri Tecomid® NA43 GR40 NL HS03’tür. Şartlandırma sonrası çekme mukavemeti 125 MPa, çekme modülü 10000 MPa olan bu ürün, maliyette herhangi bir artışa neden olmadan ağırlığı yaklaşık %13 azaltarak, PA66 GF50 uygulamalarının yerini alabilmektedir. Ayrıca, Tecomid® NG ve GD serileri gibi malzemeler metallerin yerini alacak yeni olasılıklar oluşturmakta. Tecomid® NG polimer bazı GD serisiyle birleştirildiğinde, 80°C kalıp sıcaklığında %60 cam elyafı takviyesiyle bile mükemmel yüzey görünümü elde edilebilmektedir. Bu karışım, boya uygulamasına ihtiyaç kalmamasını sağlayabilir ve yorulma testlerinde alüminyumdan çok daha iyi performans gösterebilir.

Yeni nesil araçlar için yeni trendler ve bunlara dair hedefler oluşmuş durumda. Daha akıllı, daha hafif ve daha verimli araçlar yakın bir gelecekte hayatımıza girecek ve eurotec®, güvenilir ve yenilikçi bir termoplastik malzeme tedarikçisi olarak beklentileri karşılamaya hazır.

PAYLAŞ