Almanya Top 5


Bunları da Bilmekte Fayda Var

o   Pazar günleri kiliseler hariç her yer kapalıdır.

o   Otobüs, tren ve metro sistemi birçok bölgede çok iyi düzenlenmiştir. Taksi ile ulaşım daha pahalıdır.

o   Genel olarak soğuk ve yağışlı bir iklime sahiptir. Pek çok bölgede kar yağışı görülür. Büyük şehirlerinde kış aylarında sıcaklık değerleri genelde sıfırın altındadır. Kış aylarında ve bahar mevsimlerinde kalın ve yünlü kıyafetler tercih edilmelidir. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık değerleri 20-25 ºC dolayındadır.

o   Uygun fiyatlı bir restoranda, kişi başı 9-10 Euro civarına karnınızı doyurma şansı bulabilecekken, orta-iyi bir restoranda, kişi başı  30-50 Euro civarı hesap ödersiniz. Kahveyi 3-4 Euroya, birayı 2-5 Euroya, gazlı içecekleri 2-3 euroya içebilirsiniz.

o   Almanlar, geri dönüşüm konunda çok bilinçli ve hassaslar. Beklemediğiniz bir tepkiyle karşılaşmamak için, çöplerinizi doğru kutulara attığınıza emin olun.

o   Almanya’da müzeler, katedraller gibi birçok turist etkinliği, diğer avrupa ülkelerine kıyasla, çok ucuzdur veya ücretsizdir.

o   Belli ücretlerin altında kredi/debit kart kabul etmeyen işletmelerle karşılaşabilirsiniz. Her zaman yanınızda, bir miktar nakit para bulundurmayı ihmal etmeyin.

o   Almanya’nın gece hayatında elektronik müziğin yeri bir başka. Elektronik müzik sevmeyenlerdenseniz bile; oldukça başarılı DJ performanslarına tanıklık etmenizi tavsiye ederiz.

o   Almanlar, dakik olmalarıyla bilinen insanlardır. Eğer bir yerde randevunuz veya rezervasyonunuz varsa tam vaktinde orada olmaya özen gösterin.

o   Restoranlarda bir görevlinin gelip, size uygun bir yer göstermesini beklemeyin, boş bir masa bulduysanız ve beğendiyseniz oturun.

o   Bahşiş sevilen bir şey olmasına rağmen, bir zorunluluk değildir. Bu konuda kendinizi mecbur hissetmeyin.

o   Bisiklet, Almanların en sevdikleri ulaşım araçlarındandır. Siz de şehirlerde bisiklet turlarına katılarak veya bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz.

o   Almanlar, çok direkt ve net insanlardır. Davranışlarını ve konuşma şekillerini kabalık olarak algılamak yerine, bunun kültürel bir iletişim şekli olduğunu kendinize hatırlatın.

o   Birçok Avrupa ülkesinin tersine, restoranda masanıza su gelmez. Çünkü Almanlar, musluk suyu servis etmeyi kaba bulurlar. Karbonatlı su içmeyi tercih ettiklerinden, eğer tersini söylemezseniz size de karbonatlı su getireceklerdir.

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ