Filleri Kurtaran Plastik : Selüloid

Fotoğraf Kaynağı Nation of Change
EĞER BUGÜN AFRİKA FİLLERİNİN FOTOĞRAFI ÇEKİLEBİLİYORSA, BUNU HEM FOTOĞRAFÇILAR HEM DE FİLLER BÜYÜK ÖLÇÜDE SELÜLOİD PLASTİĞİN KEŞFİNE BORÇLULAR.

Plastik tarihinde önemli bir adım 19. yüzyıl sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde atıldı. O dönemlerde Bilardo çok popüler olmaya başlamıştı. Ardı ardına açılan salonlar ve bilardoda kullanılan fildişinden yapılan bilardo topları, binlerce filin katledilmesine neden oluyordu. Hayvan hakları savunucuları bu zalimliğe karşı çıkmaktaydılar, ayrıca üreticiler içinde fildişi pratik değildi ve oldukça pahalı idi.

John Wesley Hyatt dükkanında yaptığı çalışmalarda esnek ama güçlü yeni bir plastik türü keşfetti. Hyatt keşfi ile bilardo topları yapmayı denedi. Fakat ilk denemelerde yaptığı topların kullanmak için yeterince sert olmadığını farketti. Daha sonra yaptığı çalışmalar ile icadını dayanıklı hale getirdi. Hyatt selüloit plastik icat eden kişi olarak 15 Haziran 1869 günü New York’ta patent aldı. Wesley, bulduğu plastiğe “selüloid” adını verdi. Selüloid plastik sadece bilardo topu yapımında değil daha sonraları esnek film ve fotoğraf, pena ve pek çok farklı ürün yapmak için kullanılmıştır.

Bu, plastiğin ilk endüstriyel ürün olarak kullanılışı olarak da tarihe geçmiştir

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ