Bir Otomobil Sörf Tahtasına Nasıl Dönüştürülür?

LAND ROVER 70 YILDIR DÜNYANIN EN ZORLU PARKURLARINDA KULLANILIYOR. ANCAK ŞİMDİ “WASTE TO WAVE” (ATIKTAN DALGALARA) PROJESİYLE ARAZİ ARAÇLARININ TASARIM MODELLERİNDE KULLANDIĞI PLASTİKLERDEN ÜRETİLEN SÖRFLERLE KULLANICILARINI DALGALARLA BULUŞTURUYOR.

Her yıl, doğada yok olması yüzlerce yıl alacak sekiz milyon ton plastik okyanuslara atılırken, Jaguar Land Rover, tümüyle geri dönüştürülmüş plastikten yapılan bir sörf tahtası serisi üreterek sıfır atık hedefine ulaşma kararlılığını güçlendirmiş oldu.

Sörf tahtası, çevresel etkiyi minimize etmeye odaklanmış, SkunkWorks Surf Co. adlı bir sörf şirketiyle ortak olarak yaratıldı ve İngiliz Kadınlar Açık Sörf Şampiyonu Lucy Campbell tarafından Kuzey İrlanda kıyısı açıklarında denendi. Küresel turnuvalarda yarışan Campbell’in talep ettiği hassas ölçülere (170 x 46,67 x 5,56 cm) uygun şekilde, elde üretilen sörf tahtasının burnundan geçen karbon fiber raylar ve kuyruğundaki karbon şerit bir yandan tahtayı güçlendirirken diğer yandan da zorlu manevraları yapmayı sağlayacak esnekliği getiriyor.

Poliüretan, otomobil tasarım sürecinin en başında, elle şekil verilen tam boy kil modellerin üretiminde kullanılıyor. Normalde, modellerin “iskeletini” oluşturan polimer, araç piyasaya çıktığında imha ediliyor, kil ise yerinde geri dönüştürülerek yeniden kullanılıyor. Oysa şimdi, Jaguar Land Rover tüm bu plastiğin geri kazanılmasını ve normal ya da kürekli sörf tahtalarına dönüşerek ikinci bir yaşam şansı elde etmesini sağlıyor.


Projeyi ilk duyduğumda, bunun bir parçası olacağım için çok heyecanlandım. Okyanus, benim hayatımın büyük bir parçası. Bu nedenle, onu korumamız gerektiğine dair farkındalığın artmasına yardımcı olmak benim için çok önemli. Otomobil tasarım süreci hakkında fazla bir şey bilmiyordum ve Jaguar Land Rover’ın malzemelerine bu şekilde nasıl “ikinci bir yaşam” verdiğini öğrenmek benim için büyüleyici oldu. Suya açılıp sörf tahtasını ilk kez denemek harika bir şeydi. Lucy Campbell

SkunkWorks Surf Co. şirketinin kurucu ortaklarından Ricky Martin ise “Hevesli bir sörfçü olarak, hem sürdürülebilir nitelikte olup hem de dalgaları aşabilen sörf tahtaları üretebilmek benim için çok güzel” diyor. “Jaguar Land Rover ellerindeki poliüretanı yeniden kullanma fikriyle bize geldiğinde onlara atıklarını azaltma konusunda yardım etmeye hemen başlamak istedik, zira bu bizim için de çok önemli bir meseleydi. Lucy’nin geri bildirimini almak da faydalı. Dünyanın en iyi dalgalarını aşmış biri olarak onun deneyimi, süreçlerimizi geliştirirken bizim için vazgeçilmez olacak.”

Haziran 2017’de parçalanan bir Discovery Sport kil modelinden yapılan ilk sörf tahtası, Kuzey İrlanda’da, SkunkWorks Surf Co. tarafından tasarlanıp imal edilmişti. Land Rover, yeni konsepti Kuzey İrlanda’daki Whiterocks kumsalının dalgalarında sınava tabi tutması için İngiltere’nin bir numaralı kadın sörfçüsü Lucy Campbell’i davet etti ama onu önce bir Discovery Sport’un direksiyonuna geçirdi.

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ