GLOBAL PAZARDA KAPAK DİLİ

Kapak insanlık tarihi ile aynı yaştadır aslında. İnsanoğlu ihtiyaç fazlası besinlerini gerektiğinde tekrar kullanmak için çeşitli doğal maddeler ile sarmak ve saklamak ihtiyacını hissetmiştir. Günümüzde ise sadece sarmak ve saklamak için değil, farklı işlevsel fonksiyonlar ve pazarlama enstrümanı olarak da kullanılmaktadır. Yatay veya dikey püskürtmesi, rengi, tasarımı ve mukavemeti kapakları canlı bir nesne haline getirir. Bu aşamalardan sonra kapak, tüketicinin malı almasına karar verirken tesir eden en önemli faktörlerden biri olmaktadır. Çünkü kapak tüketiciyle konuşur ve onu alım yapmasına ikna eder.

Ürünün piyasada tutunabilmesi kapağın konuştuğu dil ile doğru orantılıdır. Özgün formlu bazı kapakların, üzerindeki görsel ikonlar olmadan da hemen tanınabilmesi, tüketiciye vereceği memnuniyetin ne olduğu konusunda açık itirafıdır. Dolayısıyla tasarımı plastik kapağın konuştuğu evrensel dilidir. Kapağın tasarımı ne kadar inovativ ve ne kadar özgün ise plastik kapağınız o kadar fazla dikkat çekecektir. Bu aşamada plastik kapağın kendisi olarak tanımlayabileceğimiz dilini anlamaya başlayabiliriz.

Mamulün kapağı silindir şeklinde olması üretici açısından sağlam ve montajı kolaylaştırırken; düz, köşeli kapaklar tüketici açısından mamulün kolayca taşınmasını sağlamaktadır. Kapak, amaca uygun bir şekilde yapılmalı ve çevresine kendini ifade edebilmelidir. Bir kapağın güzellik ve değer tesiri ancak ona dikkat çekecek bir şekil verildiği takdirde mümkündür. Retro veya modern akımlar önemli rol oynar. Renk ve süsleme, tasarımın vazgeçilmez unsurudur. Çünkü her ikisi de temelde psikolojik bir gereksinimdir. Renkler insan psikolojisinde ve tüketici satın alma kararlarında etkilidir. Seçeceğiniz renkler plastik kapak rengi mamulün rafta “beni al, beni al” cümlelerini sürekli söylemesine veya “benden uzak dur” demesine de sebep olabilir. Aman renklere dikkat!!! Tabii ki mamulün satılacağı lokasyon da çok önemlidir. Doğru lokasyonda doğru tasarım daima sloganınız olmalıdır.

Plastik kapaklarını konuşturmak günümüzde eskisi kadar zor değil. Tasarım ve teknolojiyi bir arada sunabilen, tasarlanan plastik kapaklarını üretebilen global üreticiler günden güne kendilerini geliştirmektedirler. Yukarıda açıkladığımız plastik kapak dilinden anlayan ve mamullerinizi konuşturmayı kendine daima hedef olarak belirleyen Güven-El, tasarımı bir sanat olarak kabul etmektedir. Gelişen plastik kapak teknolojisi, yeni hammaddeleri beraberinde getirerek daha kullanışlı ve daha gösterişli plastik kapaklar üretilmesine sebep olmuştur. Güven-El, gelişen teknoloji ile tasarım sanatını harmanlayarak farklı dillerde konuşan, üretici ile tüketici arasında mamullerin tercümanı plastik kapaklar sunmaktadır.