Gelişmeler ve Fırsatlar

TÜRKİYE GENİŞLEYEN ORTA SINIFI VE GENÇ NÜFUSUYLA ÖNEMLİ BİR PAZAR OLMAYA DEVAM EDİYOR.
TÜRKİYE GENİŞLEYEN ORTA SINIFI VE GENÇ NÜFUSUYLA ÖNEMLİ BİR PAZAR OLMAYA DEVAM EDİYOR.

Evliliklerin ve aynı zamanda boşanmaların artması ve orta sınıfın büyüklüğü beyaz eşya iç talebin önemli taşıyıcılarından. Bunun yanı sıra 2017 yılında olduğu gibi devlet zaman zaman ÖTV indirimleriyle iç tüketimi teşvik ediyor.

İhracat alanına baktığımız zamansa AB ülkelerinin Türkiye beyaz eşya sektörünün en önemli pazarı olduğunu görüyoruz. AB’nin ekonomisinin tekrardan istikrara kavuşması ve toparlanması Türkiye beyaz eşya sektörünü olumlu yönde etkileyecek değişimlerden biri. Bunun yanı sıra Türkiye beyaz eşya sektörü AB pazarına olan bağımlılığını azaltmak için son yıllarda ihracatını çeşitlendirmeye başladı.

Örneğin; Çin ve Kanada nüfus ve ekonomik düzeyleriyle hızla yükselen pazarlardan ikisi Türkiye beyaz eşya maliyeti söz konusu olduğunda da bir hayli avantajlı bir konumda bulunuyor. Lojistik olarak Avrupa pazarına yakınlığıyla, Çinli yatırımcıların ilgisi çekmiş durumda. Bunun yanı sıra iş gücü maliyetinin düşüklüğü Türkiye’yi yatırımcılar için önemli bir ülke haline getiriyor.

Türkiye’de internet kullanımı henüz %60’lar seviyesinde ve bunun yanı sıra internetten alışveriş yapanların oranı yıllar geçtikçe artıyor. Son 1 senede bu oran %20’lerden %24’lere çıkarak %20’lik bir artış sağladı. Türkiye’de internet kullanımı ve online alışveriş alışkanlığının gittikçe yükseldiği ve beyaz eşya gibi ürünlerin diğer ürünlere kıyasla online alışveriş oranının oldukça düşük (%12) olduğu göz önüne alınırsa. Beyaz eşya sektörü için Türkiye pazarı gelişmeye açık bir fırsat sahası.

Son olarak; Türkiye devleti Türk Malı imajını güçlendirmek için uyguladığı Turquality ve Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Programı gibi programların yanı sıra AR-GE teşvikleri , sigorta prim desteği, KDV indirimi gibi uygulamalarla beyaz eşya sektörünü destekliyor.

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ