Ticaret Savaşları

DONALD TRUMP’IN BAŞKAN SEÇİLMESİYLE İYİDEN İYİYE GERİLEN ÇİN-ABD İLİŞKİLERİ “SICAK” BİR TİCARET SAVAŞINA DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA.
Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle iyiden iyiye gerilen Çin-ABD ilişkileri “sıcak” bir ticaret savaşına dönüşmüş durumda.

Donald Trump son olarak “Bir araba, Çin’den ABD’ye gönderildiği zaman ödenecek tarife yüzde 2,5. Bir araba, ABD’den Çin’e gönderildiği zaman ödenecek tarife yüzde 25. Bu kulağa serbest ve adil ticaret gibi mi geliyor? Hayır, bu aptalca ticaret.” diyerek ABD ile Çin arasında ticaret savaşını başlattı. Sonrasında aşağıdaki gelişmeler yaşandı:

  • Mart ayında Trump yönetimi çeliğe %25, alüminyuma %10 ek gümrük vergisi getirdi.
  • Bunun ardından Çin 128 ürüne %15 ile %25 arasında değişen ek gümrük vergisi getirdi.
  • Çin’e cevaben ABD, Çin’i ABD’li şirketlere ait teknoloji ve fikri mülkiyetleri ele geçirmeye çalışmakla suçlayarak ek gümrük vergileri getirmeyi düşündüğünü açıkladı.
  • Çin ise bu kez içerisinde viski, puro, tütün, dana eti, plastik, buğday, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler, tütün, otomotiv, hava araçları ve soya fasulyesi gibi ürünlerinde bulunduğu 106 ABD menşeili ürüne %25 ek gümrük vergisi getirileceğini açıkladı.
  • Trump “adaletsiz misilleme” olarak gördüğü bu hamleye karşılıksa 100 milyar dolarında ek tarife getirilmesi talimatını verdi.

ABD ve Çin Arasındaki Ticaret

  • ABD’nin Çin’e İhracatı Milyar $
  • Çin’in ABD’ye İhracatı Milyar $

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının geleceğini büyük oradan Trump’ın iç siyaset hesaplarına göre seyir alacağı tahmin ediliyor. Çin’in misillemelerininse özellikle Donald Trump’ı destekleyen sektör ve gruplar üzerinde etkili olacağında duruluyor. Bu savaşın dünyanın diğer ekonomilerini nasıl etkileyeceği ile ilgili de sayısız spekülasyon yapılıyor.

PAYLAŞ