Tek Kullanımlık Plastiklere Yasak, Plastik Üreticilerine Eğitim

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GÜNDEMİNDE ÇEVREYİ, ÖZELLİKLE DENİZ VE DENİZ CANLILARINI KORUMAK AMACIYLA TEK KULLANIMLIK PLASTİKLERİN YASAKLANMASINA DAİR BİR TASARI VAR.

Tasarı gündelik hayatta sık sık kullanılan çatal, bıçak takımları, kulak temizleyicileri vb. gibi tek kullanımlık plastik ürünlerin raflardan kalkmasını hedefliyor. Ayrıca tasarıda 2025 yılına kadar bütün plastik şişelerin toplanması isteniyor.

Tasarı henüz uygulama aşamasına geçmiş değil, AB kurallarına göre ve işleyişlerine göre tasarının hayata geçmesi için AB üyesi 28 ülkenin ve Avrupa Parlamentosu’nun onayı gerekiyor.

Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre Avrupa plajlarındaki atıkların %85’ini plastikler oluşturuyor ve bunun yarısı da tek kullanımlık plastikler. Komisyonun raporuna göre su, deniz, atık, ürün ve balıkçılığa ilişkin Avrupa politikaları üye devletlerin takdirlerine bırakılmış durumda. Bu da deniz çöpü sorununun bütüncül ve yeterli bir şekilde ele alınmasını engelliyor. Tasarıyla deniz çöplerinin miktarı azaltılırken, işletmeler için de ortak pazarı garanti altına alıyor. Tasarıyla inovasyon teşvik edilirken, dairesel ekonomiye doğru da yol alınmış oluyor. Böylece 3,4 milyon ton karbon emisyonu önlenecek, çevrede 2030’a kadar oluşması beklenen 22 milyar euroluk hasarın önüne geçilecek ve tüketicilerin 6,5 milyar eurosu cebinde kalacak.

AB’nin yasak önerisi, özellikle fast food’ların paketlendikleri plastikler ve tek kullanımlık diğer plastik yemek ürünlerini kapsıyor. Plastik tabaklar ve bardaklar da buna dahil.

Tasarı onaylanırsa, AB üyesi ülkelerin tek kullanımlık plastik ürünleri günlük hayatlarından neredeyse tamamen çıkarmaları gerekecek. Tüketiciler, satın aldıkları ürünün ne kadar plastik atığa neden olduğunu etiketlerin üzerinde görebilecek.

Plastik üreticileri, aldıkları eğitimlerde sürdürülebilir malzemeleri kullanmaları için teşvik edilecek, bazı üretici şirketlerden de plastik atıkların temizlenmesi için ayrılan maliyete katkı sağlaması istenecek.

PAYLAŞ