AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ OKUMAK

TATİLDE GENELLİKLE PLAJ KENARINDA OKUNACAK “SOFT” KİTAPLAR TERCİH EDİLİRKEN, KİMİLERİ DE BU İŞ ARASINI MERAK ETTİKLERİ ALANLARA KAFA YORMAK İÇİN KULLANMAYI SEVERLER. SİZE TATİLDE AB ÜZERİNE KAFA YORMAK ÜZERE OKUYABİLECEĞİNİZ BAZI KİTAP VE METİNLERİ DERLEDİK.

Immanuel Kant – Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme

Şüphesiz dünya tarihinin üzerine en çok tartışılan, bugün dahi bilinen ve belki de en çok etkilenilen filozoflarından biri Immanuel Kant. Kant’ın II. Dünya Savaşına kadar savaşlar ve acının tarihi olan Avrupa tarihinin kanlı bir kısmına bizzat tanıklık etmiş olmasından dolayı Kant’ın ebedi barışın nasıl sağlanacağı üzerine kafa yormuş olması şaşırtıcı değil. 1795 yılında yazdığı eseriyle Kant bir anlamda Avrupa Birliği fikrinin felsefi temellerinden biri attı. Bu kısacık metninde kalıcı barışın nasıl sağlanacağı sorusunu arayan Kant, bunun ancak özgür cumhuriyetlerin kuracağı bir federasyonla mümkün olacağı sonucuna ulaşıyordu. Avrupa Birliği de bir anlamda bu değil mi zaten?

http://fs2.american.edu/dfagel/www/Class%20Readings/Kant/Immanuel%20Kant,%20_Perpetual%20Peace_.pdf
https://slought.org/media/files/perpetual_peace.pdf
https://docs.google.com/file/d/0BxRmz7bMCFBSQ1JUYndGdC1TY1E/edit

Ayhan Kaya, Senem Aydın-Düzgit, Yaprak Gürsoy, Özge Onursal – Avrupa Birliği’ne Giriş : Tarih Kurumlar ve Politikalar

Avrupa Birliğine dair hiçbir fikri olmayan birini bile aydınlatabilecek olan nitelikteki bu kitap 15 farklı makaleden oluşuyor. Avrupa Birliği’nin oluşumu, bütünleşmesi, ekonomisi, dış ilişkileri, vatandaşlık anlayışı ve eğitimden-ulaşıma spesifik konulardaki politikalarını derinlemesine inceleyen bu makalelerde Avrupa Birliği’nin hem tarihi hem yapısı son derece açık bir şekilde anlatılıyor. Kitabın farklı makalelerden oluşması da spesifik ilgi alanlarına sahip kimselerin okumasına da uygun.
http://www.bilgiyay.com/p/418/avrupa-birligi-ne-giris-tarih-kurumlar-ve-politikalar

Cengiz Aktar – Avrupa Birliğinin Genişleme Süreci

Türkiye’de Avrupa Birliği konusunda yetiştirdiği en bilgili ve donanımlı kişilerden, 22 yıllık Birleşmiş Milletler tecrübesi olan Cengiz Aktar’ın derlediği bu kitapta Avrupa Birliği’nin nasıl genişlediğini, kurumların buna nasıl adapte edildiği, genişleme gerçekleşirken ne gibi konuların tartışıldığı ve hangi araçların kullandığı gibi konulara değiniliyor. Kitabın farklı yazarlar tarafından yazılan farklı makalelerden oluşması da okuyucuya okuma kolaylığı sağlıyor.
https://www.iletisim.com.tr/kitap/avrupa-birliginin-genisleme-sureci/7612#.WytYKVUzbqA

Luuk Van Middelaar – Avrupa: Bir Geçiş Süreci

Luuk Van Middelaar’ın bu kitabı bir anlamda Avrupa Birliği’nin tarihi anlatıyor, bu alandaki diğer kitaplara göre ön plana çıkan özelliğiyse yazarın bu tarihi kendi bürokratlık tecrübesi ve anılarına dayandırarak yazarken kolay bir üslup tutturması ve objektifliği elden bırakmaması. Aynı zamanda tarihçi ve felsefeci olan Van Middlelaar Avrupa Birliği tarihini anlatırken aynı zamanda bir çok farklı disiplinden besleniyor ve gelecek öngörülerini felsefeciliği ile birleştiriyor. Tatilde de fazla zorlanmadan okunacak bir kitap.
https://www.iskultur.com.tr/avrupa-bir-gecis-sureci.aspx

Yanis Varoufakis – Adults in The Room : My Battle With Europe’s Deep Establishment

Yunanistan’daki Syria fenomenin önde gelen siyasetçilerinden eski maliye bakanı Vaoufakis’in partisinden ve bakanlıkta istifa etmesine giden sürecini veya kendi deyişiyle Avrupa’ müesses nizamıyla savaşını anlattığı bu kitap Avrupa Birliği’ne çok daha eleştirel bir noktadan bakıyor. Varoufakis AB projesine inanan bir siyasetçi olsa da Avrupa’yı soldan dönüştürmek istiyor.
https://www.pandora.com.tr/urun/adults-in-the-room-my-battle-with-europe-s-deep-establishment/558020

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ