Dünyanın En Büyük İkinci Plastik Üreticisi

AVRUPA DÜNYA PLASTİK ÜRETİMİNİN YAKLAŞIK 5’TE BİRİNE SAHİP VE ÇİN’DEN SONRA DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜRETİCİSİ KONUMUNDA.
AVRUPA DÜNYA PLASTİK ÜRETİMİNİN YAKLAŞIK 5’TE BİRİNE SAHİP VE ÇİN’DEN SONRA DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜRETİCİSİ KONUMUNDA.

Avrupa Birliği ekonomik, siyasi, askeri, kültürel kısacası her alanda dünyanın en güçlü yapılarından biri ve yakın gelecekte de olmaya devam edecek gibi gözüküyor. 28 üyeli Avrupa Birliği genişleme politikası kapsamında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeyle müzakerelerini sürdürüyor. Bunu yanı sıra karşılıklı ticaret anlaşmalarıyla farklı bölge ve ülkeleri de ekonomik serbest dolaşım bölgesine dahil ediyor. Birliğin toplam nüfusu 500 milyonun biraz üzerinde ve bu anlamda Çin ve Hindistan’ın hemen ardından geliyor. Avrupa ekonomisi ABD’nin ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi. Birlik her ne kadar kendi içerisinde sorunlar yaşasa ve değişen uluslararası sisteme uyum sağlamaya çalışsa da oluşturulması planlanan Avrupa ordusu, finansal kurumları ve dış politikasıyla tek bir devlet hüviyeti kazanmaya doğru gidiyor.

Avrupa Birliği için plastik sektörününse önemi büyük. AB Plastik sektörü rekabetçiliği ve verimliliğiyle ön plana çıkıyor, aynı zamanda AB’nin dairesel ekonomi politikasına katkı sağlıyor (http://mag.turkishplastics.net/2018/sayi-02/ab/dairesel-ekonomi/). Avrupa plastik sektörü 28 ülkedeki plastik hammadde üreticilerini, dönüştürücülerini, geri dönüşümcülerini ve plastik makineleri üreticilerini kapsıyor.

Avrupa dünya plastik üretiminin yaklaşık 5’te birine sahip ve Çin’den sonra dünyanın en büyük üreticisi konumunda. Plastik sanayi Avrupa’nın ticaret bilançosunu olumlu yönde etkiliyor. Avrupa plastik sanayicilerinin dünyanın her yerinde üretici ve tüketicilerle yıllardır süren ilişkileri var. Çin, ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, İsviçre, Güney Kore gibi ülkeler ekonomik ilişki hacminin ön planda olduğu ülkeler.

Avrupa’nın dünyanın kalanına göre belirgin bir farklılığı geri dönüşüm oranlarının son derece yüksek olması ve özellikle plastik geri dönüşümü konusunda bütüncül planlarının olması. Avrupa’nın yüksek teknoloji ve eğitim merkezleri de Avrupa plastik endüstrisi güçlü kılan diğer etkenlerden.

ÖNCEKİ KONULAR

PAYLAŞ