FORD 77 YIL ÖNCE PLASTİK VE KENEVİRDEN ARABA ÜRETTİ

FORD SADECE ARABAYI DOĞAL, TARIMSAL ÜRÜNLERDEN YAPMAKLA KALMAMIŞTI. YAKIT OLARAK İSE DİZEL, BENZİN KULLANMAK YERİNE KENEVİR VE MUADİLİ BİYO YAKITLAR İLE ÇALIŞTIRMAYI BAŞARDI.

Teknoloji 21. yüzyılda gelişmeye, yükselmeye devam ederken, dünyamızdaki yaşam da hayatımıza giren pek çok “akıllı” olarak nitelendirilen, güçlü parçalar ile uyum sağlamaya çalışıyor. 20. yüzyılda ise günümüzdeki teknoloji hayal bile edilemiyordu ama yine de bu yüzyılda, günümüze öncü olacak tanıtımlar yapılmış, ilk adımlar atılmıştı.

İnsanlara tanıtılabilecek en iyi icatlardan biri ise otomobille gerçekleşti. Daha öncesinde insanlar böyle bir aracın yapılabileceğini ve bireyleri taşıyabileceğini hiç düşünmemişlerdi bile. Eski tip üretilen araçlara takılıp kalmışlardı. Ama 20. yüzyılın en zengin insanlarından biri farklı bir şey denemek üzereydi. Bu adamı şu anda sadece soy ismiyle tanıyoruz, Henry Clay Ford. Yaptığı büyük inovasyonlar ile büyük kârlar elde etti, çünkü ürettiği arabaları sadece zengin ve lüks düşkünü olan üst tabakadan insanlar alabiliyordu.

İkinci dünya savaşı nedeni ile dünyanın pek çok yerinde, özellikle Amerika’da rasyonel bir çelik, demir kıtlığına yol açtı. Ülkeler tank, savaş gemilerinin ihtiyaçları için mümkün olan tüm çelik kaynaklarını kullanmışları. Burada ise Henry Ford devreye giriyor. Bu zorlu dönemde tamamen tarımsal ürünlerden bir araç yapmayı aklına koymuştu. Çiftçi kökenli olan Ford, farklı bitkilerden plastik materyaller denemeye başlamıştı. Ford ayrıca plastik bir arabanın, esasen azaltılmış ağırlık nedeniyle metal bir araçtan çok daha güvenli olduğuna inanıyordu. Ayrıca kenevirden elde edilen plastiğin ise, çelikten daha dayanıklı olduğu iddia ediliyor.

Henry Ford, tarımı bir gıdadan kaynağından öte görüyordu. Amerika’nın çok çeşitli ihtiyaçları karşılamak için soya, mısır ve kenevir gibi ürünlere güvenebileceğine inanıyordu. Ford bugünün etanol endüstrisini ve yarım asır önce bitki kökenli yakıtların yükselişini öngördü. Peki ne oldu da bu arabayı biz yıllar sonra duyabildik? Hakkında bu kadar az bilgi olmasının sebebi, orijinal fikrin ve tarifinin artık bulunamaması ile beraber, üretilmiş olan prototipin de yok edilmesidir. Teori olarak hepimizin aklına geleceği üzere, petrol ve çelik lobisinin tehditleri ile proje durdurulmuş olmalı. Çünkü savaş sona erdiğinde, çelik kıtlığı da sona ermiş bulunmaktaydı.

 

Peki bu arabayı çekici kılan şey neydi? Metal bir çerçeve haricinde, arabanın her bir parçası farklı tarım ürünlerinden yapılan parçalardan oluşuyordu. Orijinal videoda, plastik temelini, kenevir, sisal, buğday, rami ve ketenden almakta olduğu bahsediliyor. Durum ne olursa olsun, ortaya çıkan sonuçta çelikten on kat daha dayanıklı olduğu kanıtlanan bir materyal elde ediliyor. Üstelik bu arabanın sağlamlığına karşın, ağırlığı ise muadillerinden %25 daha hafifti. Finalde ortaya çıkar araç, çelikten yapılan aynı modelinden 453 kilo daha hafif olarak ortaya çıkmıştı.

Tabi Ford sadece arabayı doğal, tarımsal ürünlerden yapmakla kalmamıştı. Yakıt olarak ise dizel, benzin kullanmak yerine kenevir ve muadili biyo yakıtlar ile çalıştırmayı başardı.

PAYLAŞ