BOŞ PLASTİK ŞİŞEYİ AT METROYA BEDAVA BİN

PEKİN'DE BÜYÜK GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ.

Boş Şişeyi At Bedava Yolculuk Yap

Pekin’de Büyük Geri Dönüşüm Projesi

Artık bütün metro ve metrobüs istasyonlarında 0.5 litrelik pet şişeler içinde, suyumuzu otomatlar sayesinde alabiliyoruz. Peki ya bu pet şişelerin geri dönüşümünü anında yapıp, karşılığında da bedava yolculuk yapsak nasıl olur?

Hızla artan nüfus ve kalabalıklaşan şehirler tüketimi gün geçtikçe arttırıyor. Her şeyin tüketilmeye başlandığı dünyamızda geri dönüşümün önemi ise göz ardı edilemez seviyede büyüdü. Bunların sonucunda birçok geri dönüşüm sistemi ortaya çıkmışken, birçoğu da halâ geliştiriliyor.

Çin, yaptığı ürünlerin üretimini atıklardan geri dönüştürerek yapmaktadır. Çin sanayisinin en önemli ham madde kaynaklarından biridir. Ülkemizden yılda tonlarca atığı Çin’e ihraç ederiz, onlar da bize atığımızı işleyip geri satarlar ve bu döngü böyle devam eder. Ama bu sadece bizim için geçerli değil, Çin orantısız gelişen tüm ülkelerden atık alır ve onlardan oyuncaklar, süs eşyaları, bir dönemin meşhur stres çarkı gibi şeyler üretip bize geri satar. Satışlarının pek çoğunu da ambalaj kâğıdı üretip, Amerika’ya satarak yapar.

Ama ne yazık ki bunlara rağmen, tüketim ve popülasyon aşırı yoğun olunca, üretim için daha fazla ham maddeye ihtiyaç doğuyor. Bu nedenle Çin’de, Pekin metrosuna bir plastik şişeye bir bilet veren otomatlar geliştirildi. Bu yeni başlatılan uygulama ile Pekin metrosunda plastik şişe karşılığında jeton veren, otomatlar yerleştirildi. Uygulama yolcular tarafından benimsenince, şehirdeki diğer istasyonlar da aynı otomatlardan yerleştirildi.

Pekin metro sistemi, 18 hat ve 334 istasyonla dünyanın en büyük metro sistemlerinden biri. Hatların toplam uzunluğu 550 kilometreden fazla. 2020’de bin kilometreye ulaşma hedefleri var. Metroda, tek bir günde 7 milyonun üzerinde yolcu taşınıyor.

 

Ülkemizde de büyük şehirlerde bu gibi uygulamalar yapılması, yıllardır bazı belediyelerin gündeminde. Ama henüz hiçbir gelişme duyamadık. Geri dönüşümün karşılığını direkt tüketiciye veren bu gibi sistemlerin geliştirilmesi ise umut verici. Halbuki ne kadar güzel olurdu, insanları bu yöntemler ile geri dönüşüm için teşvik etmek ve bir bilinç sağlamak. Eminiz ki pek çok kişi, şişeleri toplar ve ulu orta atmazdı. Artık darısı başımıza diyoruz ve bir an önce güzel ülkemizde de bu sistemi görmek istiyoruz.

PAYLAŞ