CHINAPLAS'A GİTMEDEN ÖNCE

2019 CHINAPLAS FUARINA GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER.

ChinaPlas’a Gitmeden Önce

30 yılı aşkın süredir Çin’in plastik ve kauçuk sanayilerinin büyümesine eşlik eden ChinaPlas, bu endüstriler için seçkin bir toplantı ve iş platformu haline geldi ve aynı zamanda refah gelişimine büyük ölçüde katkıda bulundu. Şu anda ChinaPlas, sadece Asya’daki en büyük plastik ve kauçuk ticaret fuarı değil, aynı zamanda endüstri tarafından da dünyanın en etkili 2. sergisi olarak kabul edilmektedir.

ChinaPlas 2019 Fuarı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou kentinde 33. kez 21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
Çin’in ve Asya’nın yanında dünyanın da en büyük plastik fuarlarından biri olan ChinaPlas’da, otomobil, elektronik, elektrikli ev aletleri, bilgi teknolojileri, telekomünikasyon, inşaat gibi çeşitli imalat sektörlerindeki teknolojik gelişimler, plastik ve kauçuk sanayisini daha önemli bir hale getirdi. Binlerce ünlü firmanın katıldığı fuarda katılımcılar yeni ürünlerini tanıtma ve pazarlama imkânı buluyor. On binlerce ziyaretçi fuarı gezip iş bağlantıları kuruyor, yeni iş sahaları açıyor ve yeni teknolojileri görme ve izleme imkânı buluyor. Gelin bu dev fuarın gerçekleştiği şehri tanıyalım ve gidecekleri neler bekliyor görelim.

Çin’in Üçüncü Büyük Kenti Guangzhou Yeni Ve Eskiyi Birlikte Yaşatıyor

Guangzhou, Çin’in üçüncü büyük kenti olmakla beraber, 12 milyonu geçen bir nüfusa sahip. Guangzhou, Asya’nın en büyük plastik fuarı olan ChinaPlas’ın iki ev sahibinden biri. Chinaplas, bir yıl Shangai’de, bir yıl da Guangzhou’da yapılıyor. Chinaplas 2019’un ev sahibi olan şehir, 21-24 Mayıs günleri arasında fuara ev sahipliği yapacak. Şehir, Çin ile iş yapan çok sayıda Türk firması tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Türk Hava Yolları’nın da İstanbul’dan doğrudan uçuşu bulunuyor. Ayrıca, Türkiye’nin bir konsolosluğu da, şehirde faaliyet gösteriyor. Başkonsolosluğun internet sitesinde İngilizce “Guangzhou” yazımı yerine “Guanco” yazımı kullanılıyor. Şehrin isim teleffuzu hemen hemen “Guanco”nun Türkçe okunuşuyla aynı.

Çin’in birçok şehri gibi, Guangzhou da tarihi bir yerleşim alanı. Milattan önce 214 yılından bu yana varlığını sürdürüyor. “Güneş doğudan yükselir” denilen dönemde, Güney Doğu Asya’nın ticaretinin çıkış noktalarından biri olarak tarih boyunca önem taşıdı. 800’lü yılların sonuna kadar, bölgedeki bütün halkların, hatta Arap ve Fars tüccarların dahi ulaştığı bir merkez olarak varlığını sürdürdü. Sömürge döneminde ise Portekizliler şehre hakim oldu. Şehir 1839’daki birinci Afyon Savaşı sonrasında İngiliz sömürgesi haline geldi. İkinci Dünya savaşı sırasında da Japon işgalini yaşadı. Komünist dönemin ardından 1990’lı yıllarda Çin’in serbest ekonomiye izin vermesi, şehre yönelik vergi avantajları ve özel teşvikler sonrası hızla sanayileşmeyi başardı. Ve bugün Çin’in en büyük, finans, ticari ve sanayi merkezlerinden biri oldu. Yakın dönemde de olağanüstü hızlı bir şehirleşme ile “modern” bir görünüme büründü.

Çin, küresel ekonomi liderliğini hedeflediği ekonomik kalkınmasını genellikle “mimari” yapılarla simgeliyor. Büyük şehirlerin tamamı bazen “abartılı” düzeyde modern mimari örnekleriyle dikkat çekmeye çalışıyor. Guangzhou’da bu anlayış sonucunda, çok sayıda gökdelen ve modern yapıyla donatılmış durumda. Şehir, Çin’in büyük kentlerinin yaşadığı ana sorun olan hava kirliliği sorununu da yaşıyor.

Tam Bir Endüstri Şehri

Guangzhou’nun ekonomisinin %1,2’sini tarım, %68,6’sını hizmetler ve %30,2’sini sanayiler oluşturuyor. Guangzhou merkezli bölge, otomotiv, petrokimya, enerji, lojistik, ilaç, gemi, demiryolu, havacılık ve uzay ekipmanları üretimiyle dikkat çekiyor. Guangzhou-GM markasını taşıyan GAC Motors otomobil/taşıt araçları üretimi de bu şehirde bulunuyor. Ayrıca, Honda ve Peugeot’un da üretimi burada yapıyor. Demiryolu taşıtlarına yönelik çeşitli ekipman ve Ar-Ge, tasarım şirketleri de burada bulunuyor. Ayrıca, demiryolları teknolojisi ile elektrikli yüksek miktarlı ağırlıkları taşıyabilen maden tipi taşıyıcılar da geliştiriliyor. Guangzhou bölgesinde, finans, biyomedikal teknolojiler, endüstriyel tasarımlar ve yeni nesil telekomünikasyon teknoloji alanları da burada özel olarak destekleniyor.

Şehirde Mutlaka Görmeniz Gereken Lokasyonlar Bulunuyor

Milattan önce de yerleşim yeri olan ve Çin’in tarihinde her dönem önemli bir ticari merkez olarak yer alan şehir, Çin’in ekonomik gelişme yaşadığı 90’lı yıllar sonrasında hızla büyümesi nedeniyle modern bir görünüme sahip. Sömürge döneminde batı tipi yapıların da yer almasıyla “eski ve yeninin bir arada olduğu bir kent” denilen Guangzhou’da, modern yapı ve şehir donanımları yanı sıra, eski tapınak ve mimariyi de görmek mümkün.

Dünyanın En Eski Camilerinden Biri De Bu Şehirde Bulunuyor

Guangzhou, koloniyal dönem öncesinde ve kısmen de koloni döneminde ticaret amacıyla gelen Müslümanların yoğun olduğu bir şehir. Bu nedenle şehirde dünyanın en eski camilerinden biri olan, “Fener Camisi” de denilen “Huasheng Camii” bulunuyor. Caminin Hz. Muhammed hayattayken, Sa’d bin Ebû Vakkâs tarafından inşa ettirildiği rivayeti çok kabul görmese de, inşaatının 618-901 yılları arasında hüküm süren Tang hanedanı döneminde yapıldığı kesin. Cami, fenere benzeyen minaresi nedeniyle “Fener Camii” olarak anılıyor ve mimarisi de geleneksel Çin mimarisine uygun bulunuyor. Huasheng, Hz. Muhammed’e ithafen “hatıra” anlamına geliyor. Cami Guangta yolunda eski şehirde bulunuyor.

Şehir her ne kadar çok büyük bir yapılaşmaya sahne olsa da “beyaz bulut” anlamına gelen Baiyun dağı şehir merkezinden ulaşılan bir alan olarak dikkati çekiyor. Teleferikle ulaşılan dağ aynı zamanda bir park. Bu parkta kafe, restoran ve meraklısı için bungee jumping imkanı bulunuyor. Şehir içinde de Yuntai Bahçeleri, Chlmelong Parkı, şehrin deniz tarafında ise Shamian adası görülmeye değer bulunuyor.

Budizm şehirde yaşayanların en yaygın dini olduğu için, bu dine ait tapınaklara da sık rastlanıyor. Bunlar arasında en bilinen ve ziyaret edilenlerden biri ise Dafo Tapınağı. Tapınak, 8. yüzyılda yapıldığı için büyük bir tarihi önem de taşıyor. 6 Banyan Ağacı Tapınağı ya da Liurong Tapınağı da 537 yılından bu yana kullanılıyor. Tapınak adını, bahçesindeki Budizmde kutsal sayılan banyan ağaçlarından alıyor. 1980’li yıllarda yenilenen Guangxiao tapınağı da en fazla ziyaret edilenlerden biri. Nansha Tian Hau tapınağı ise Yasak Şehir’e benzetilen mimarisi ve Tanrıça heykeliyle dikkat çekiyor.

19. yüzyılda yaptırılan Chen Aile tapınağı ise bugünlerde müze olarak kullanılıyor ve Çin kültürünü yansıtmaya yönelik objelerin sergileniyor.

Canton Tower, Dünyanın En Yüksek Yapılarından Biri

Şehrin modern yapılarından biri olan Canton Kulesi 595 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek yapılarından biri durumunda. Kuleye ücretli olarak çıkma imkanı veriliyor ve kuyruk olabileceği belirtiliyor. Kulede restoranlar da bulunuyor. Koloni döneminden izler taşıyan Shamian adası da sıklıkla ziyaret edilen yerlerden. Bu adadaki Our Lady of Lourdes Katolik kilisesi de bu adada bulunuyor.

Eğlence ve Alışveriş

Guangzhou, gelişmiş bir şehir olduğu için alışveriş ve eğlenceye yönelik çok sayıda alternatif bulunuyor. Şehirde, vahşi hayvan parkları, müze ve restoranlar yoğun olarak bulunuyor. Aynı zamanda İnci Nehrinde (Pearl River) gece ve gündüz gezi tekneleriyle şehri gezmek mümkün. Yue Operası da, Çin kültüründe yerel Çin sahne sanatlarında gösteriler yapıyor. Şehirde Chimelong adında bir daimi sirk de bulunuyor.

Şehrin alışveriş imkanları ise Tee Mall (Tee AVM), Hualin Jade pazarı öne çıkıyor. Şehirde çok sayıda AVM dağılmış durumda. Pekin Başkanlık Yolu ise her türlü alışveriş imkanını sağlayan, markaların da yer aldığı dükkanlarıyla dikkat çekiyor.

Şehrin gece eğlencesi ise İnci Nehrinin iki yakasındaki caddelerde yoğunlaşıyor. Bu bölgelerde çok sayıda bar, gece kulübü ve restoran faaliyet gösteriyor. Gezginler gidilecek yerler hakkında önceden bilgi almayı tavsiye ediyor.

Fuarda Sergilenen Ürünler:

Plastik İşleme Makinaları, Plastik Ürünler, Plastik, Kauçuk ve Kauçuk İşleme Makinaları.

Ürün grupları: Ekstrüzyon hatları, enjeksiyon makineleri, plastik katkı maddeleri, plastik parçalar, Plastik makine, plastik kalıp, plastik ambalaj, plastik parçalar, plastik işleme makineleri, plastik ürünler, plastik hammadde, plastik geri dönüşüm makineleri, plastik test ekipmanları, plastik araçları.

Peki “Nasıl gideceğiz, başvuracağız?” derseniz eğer, fuara katılım başvurusu için: www.pagder.org/etkinlikdetay internet adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca seyahatlerinizde, çözüm ortağınız “Altın Turizm/Altın Tours” farkı ile, sizler de bu fuara kolaylıkla gidebilirsiniz. 25 yıllı aşan tecrübeleri ve profesyonel hizmet anlayışıyla, “Altın Turizm” sizlerin hizmetinde. Beş yıldızlı ve fuar alanına 35 dakika uzaklıkta olan, “White Swan” otelinde konaklama farkıyla, fuar gezisi yapmanın ayrıcalığını yaşayın. www.cinfuarlari.com adresinden detayları öğrenebilirsiniz.

PAYLAŞ

CHINAPLAS'A GİTMEDEN ÖNCE

2019 CHINAPLAS FUARINA GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER.

ChinaPlas’a Gitmeden Önce

30 yılı aşkın süredir Çin’in plastik ve kauçuk sanayilerinin büyümesine eşlik eden ChinaPlas, bu endüstriler için seçkin bir toplantı ve iş platformu haline geldi ve aynı zamanda refah gelişimine büyük ölçüde katkıda bulundu. Şu anda ChinaPlas, sadece Asya’daki en büyük plastik ve kauçuk ticaret fuarı değil, aynı zamanda endüstri tarafından da dünyanın en etkili 2. sergisi olarak kabul edilmektedir.

ChinaPlas 2019 Fuarı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou kentinde 33. kez 21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
Çin’in ve Asya’nın yanında dünyanın da en büyük plastik fuarlarından biri olan ChinaPlas’da, otomobil, elektronik, elektrikli ev aletleri, bilgi teknolojileri, telekomünikasyon, inşaat gibi çeşitli imalat sektörlerindeki teknolojik gelişimler, plastik ve kauçuk sanayisini daha önemli bir hale getirdi. Binlerce ünlü firmanın katıldığı fuarda katılımcılar yeni ürünlerini tanıtma ve pazarlama imkânı buluyor. On binlerce ziyaretçi fuarı gezip iş bağlantıları kuruyor, yeni iş sahaları açıyor ve yeni teknolojileri görme ve izleme imkânı buluyor. Gelin bu dev fuarın gerçekleştiği şehri tanıyalım ve gidecekleri neler bekliyor görelim.

Çin’in Üçüncü Büyük Kenti Guangzhou Yeni Ve Eskiyi Birlikte Yaşatıyor

Guangzhou, Çin’in üçüncü büyük kenti olmakla beraber, 12 milyonu geçen bir nüfusa sahip. Guangzhou, Asya’nın en büyük plastik fuarı olan ChinaPlas’ın iki ev sahibinden biri. Chinaplas, bir yıl Shangai’de, bir yıl da Guangzhou’da yapılıyor. Chinaplas 2019’un ev sahibi olan şehir, 21-24 Mayıs günleri arasında fuara ev sahipliği yapacak. Şehir, Çin ile iş yapan çok sayıda Türk firması tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Türk Hava Yolları’nın da İstanbul’dan doğrudan uçuşu bulunuyor. Ayrıca, Türkiye’nin bir konsolosluğu da, şehirde faaliyet gösteriyor. Başkonsolosluğun internet sitesinde İngilizce “Guangzhou” yazımı yerine “Guanco” yazımı kullanılıyor. Şehrin isim teleffuzu hemen hemen “Guanco”nun Türkçe okunuşuyla aynı.

Çin’in birçok şehri gibi, Guangzhou da tarihi bir yerleşim alanı. Milattan önce 214 yılından bu yana varlığını sürdürüyor. “Güneş doğudan yükselir” denilen dönemde, Güney Doğu Asya’nın ticaretinin çıkış noktalarından biri olarak tarih boyunca önem taşıdı. 800’lü yılların sonuna kadar, bölgedeki bütün halkların, hatta Arap ve Fars tüccarların dahi ulaştığı bir merkez olarak varlığını sürdürdü. Sömürge döneminde ise Portekizliler şehre hakim oldu. Şehir 1839’daki birinci Afyon Savaşı sonrasında İngiliz sömürgesi haline geldi. İkinci Dünya savaşı sırasında da Japon işgalini yaşadı. Komünist dönemin ardından 1990’lı yıllarda Çin’in serbest ekonomiye izin vermesi, şehre yönelik vergi avantajları ve özel teşvikler sonrası hızla sanayileşmeyi başardı. Ve bugün Çin’in en büyük, finans, ticari ve sanayi merkezlerinden biri oldu. Yakın dönemde de olağanüstü hızlı bir şehirleşme ile “modern” bir görünüme büründü.

Çin, küresel ekonomi liderliğini hedeflediği ekonomik kalkınmasını genellikle “mimari” yapılarla simgeliyor. Büyük şehirlerin tamamı bazen “abartılı” düzeyde modern mimari örnekleriyle dikkat çekmeye çalışıyor. Guangzhou’da bu anlayış sonucunda, çok sayıda gökdelen ve modern yapıyla donatılmış durumda. Şehir, Çin’in büyük kentlerinin yaşadığı ana sorun olan hava kirliliği sorununu da yaşıyor.

Tam Bir Endüstri Şehri

Guangzhou’nun ekonomisinin %1,2’sini tarım, %68,6’sını hizmetler ve %30,2’sini sanayiler oluşturuyor. Guangzhou merkezli bölge, otomotiv, petrokimya, enerji, lojistik, ilaç, gemi, demiryolu, havacılık ve uzay ekipmanları üretimiyle dikkat çekiyor. Guangzhou-GM markasını taşıyan GAC Motors otomobil/taşıt araçları üretimi de bu şehirde bulunuyor. Ayrıca, Honda ve Peugeot’un da üretimi burada yapıyor. Demiryolu taşıtlarına yönelik çeşitli ekipman ve Ar-Ge, tasarım şirketleri de burada bulunuyor. Ayrıca, demiryolları teknolojisi ile elektrikli yüksek miktarlı ağırlıkları taşıyabilen maden tipi taşıyıcılar da geliştiriliyor. Guangzhou bölgesinde, finans, biyomedikal teknolojiler, endüstriyel tasarımlar ve yeni nesil telekomünikasyon teknoloji alanları da burada özel olarak destekleniyor.

Şehirde Mutlaka Görmeniz Gereken Lokasyonlar Bulunuyor

Milattan önce de yerleşim yeri olan ve Çin’in tarihinde her dönem önemli bir ticari merkez olarak yer alan şehir, Çin’in ekonomik gelişme yaşadığı 90’lı yıllar sonrasında hızla büyümesi nedeniyle modern bir görünüme sahip. Sömürge döneminde batı tipi yapıların da yer almasıyla “eski ve yeninin bir arada olduğu bir kent” denilen Guangzhou’da, modern yapı ve şehir donanımları yanı sıra, eski tapınak ve mimariyi de görmek mümkün.

Dünyanın En Eski Camilerinden Biri De Bu Şehirde Bulunuyor

Guangzhou, koloniyal dönem öncesinde ve kısmen de koloni döneminde ticaret amacıyla gelen Müslümanların yoğun olduğu bir şehir. Bu nedenle şehirde dünyanın en eski camilerinden biri olan, “Fener Camisi” de denilen “Huasheng Camii” bulunuyor. Caminin Hz. Muhammed hayattayken, Sa’d bin Ebû Vakkâs tarafından inşa ettirildiği rivayeti çok kabul görmese de, inşaatının 618-901 yılları arasında hüküm süren Tang hanedanı döneminde yapıldığı kesin. Cami, fenere benzeyen minaresi nedeniyle “Fener Camii” olarak anılıyor ve mimarisi de geleneksel Çin mimarisine uygun bulunuyor. Huasheng, Hz. Muhammed’e ithafen “hatıra” anlamına geliyor. Cami Guangta yolunda eski şehirde bulunuyor.

Şehir her ne kadar çok büyük bir yapılaşmaya sahne olsa da “beyaz bulut” anlamına gelen Baiyun dağı şehir merkezinden ulaşılan bir alan olarak dikkati çekiyor. Teleferikle ulaşılan dağ aynı zamanda bir park. Bu parkta kafe, restoran ve meraklısı için bungee jumping imkanı bulunuyor. Şehir içinde de Yuntai Bahçeleri, Chlmelong Parkı, şehrin deniz tarafında ise Shamian adası görülmeye değer bulunuyor.

Budizm şehirde yaşayanların en yaygın dini olduğu için, bu dine ait tapınaklara da sık rastlanıyor. Bunlar arasında en bilinen ve ziyaret edilenlerden biri ise Dafo Tapınağı. Tapınak, 8. yüzyılda yapıldığı için büyük bir tarihi önem de taşıyor. 6 Banyan Ağacı Tapınağı ya da Liurong Tapınağı da 537 yılından bu yana kullanılıyor. Tapınak adını, bahçesindeki Budizmde kutsal sayılan banyan ağaçlarından alıyor. 1980’li yıllarda yenilenen Guangxiao tapınağı da en fazla ziyaret edilenlerden biri. Nansha Tian Hau tapınağı ise Yasak Şehir’e benzetilen mimarisi ve Tanrıça heykeliyle dikkat çekiyor.

19. yüzyılda yaptırılan Chen Aile tapınağı ise bugünlerde müze olarak kullanılıyor ve Çin kültürünü yansıtmaya yönelik objelerin sergileniyor.

Canton Tower, Dünyanın En Yüksek Yapılarından Biri

Şehrin modern yapılarından biri olan Canton Kulesi 595 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek yapılarından biri durumunda. Kuleye ücretli olarak çıkma imkanı veriliyor ve kuyruk olabileceği belirtiliyor. Kulede restoranlar da bulunuyor. Koloni döneminden izler taşıyan Shamian adası da sıklıkla ziyaret edilen yerlerden. Bu adadaki Our Lady of Lourdes Katolik kilisesi de bu adada bulunuyor.

Eğlence ve Alışveriş

Guangzhou, gelişmiş bir şehir olduğu için alışveriş ve eğlenceye yönelik çok sayıda alternatif bulunuyor. Şehirde, vahşi hayvan parkları, müze ve restoranlar yoğun olarak bulunuyor. Aynı zamanda İnci Nehrinde (Pearl River) gece ve gündüz gezi tekneleriyle şehri gezmek mümkün. Yue Operası da, Çin kültüründe yerel Çin sahne sanatlarında gösteriler yapıyor. Şehirde Chimelong adında bir daimi sirk de bulunuyor.

Şehrin alışveriş imkanları ise Tee Mall (Tee AVM), Hualin Jade pazarı öne çıkıyor. Şehirde çok sayıda AVM dağılmış durumda. Pekin Başkanlık Yolu ise her türlü alışveriş imkanını sağlayan, markaların da yer aldığı dükkanlarıyla dikkat çekiyor.

Şehrin gece eğlencesi ise İnci Nehrinin iki yakasındaki caddelerde yoğunlaşıyor. Bu bölgelerde çok sayıda bar, gece kulübü ve restoran faaliyet gösteriyor. Gezginler gidilecek yerler hakkında önceden bilgi almayı tavsiye ediyor.

Fuarda Sergilenen Ürünler:

Plastik İşleme Makinaları, Plastik Ürünler, Plastik, Kauçuk ve Kauçuk İşleme Makinaları.

Ürün grupları: Ekstrüzyon hatları, enjeksiyon makineleri, plastik katkı maddeleri, plastik parçalar, Plastik makine, plastik kalıp, plastik ambalaj, plastik parçalar, plastik işleme makineleri, plastik ürünler, plastik hammadde, plastik geri dönüşüm makineleri, plastik test ekipmanları, plastik araçları.

Peki “Nasıl gideceğiz, başvuracağız?” derseniz eğer, fuara katılım başvurusu için: www.pagder.org/etkinlikdetay internet adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca seyahatlerinizde, çözüm ortağınız “Altın Turizm/Altın Tours” farkı ile, sizler de bu fuara kolaylıkla gidebilirsiniz. 25 yıllı aşan tecrübeleri ve profesyonel hizmet anlayışıyla, “Altın Turizm” sizlerin hizmetinde. Beş yıldızlı ve fuar alanına 35 dakika uzaklıkta olan, “White Swan” otelinde konaklama farkıyla, fuar gezisi yapmanın ayrıcalığını yaşayın. www.cinfuarlari.com adresinden detayları öğrenebilirsiniz.

PAYLAŞ