PLASTİĞİNE SAHİP ÇIK MİLYAR DOLARLAR ÜLKENE DÖNSÜN

SADECE PLASTİK AMBALAJ ATIKLARI BİLE 3 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE.

PLASTİĞİNE SAHİP ÇIK MİLYAR DOLARLAR ÜLKENE DÖNSÜN

Sadece Plastik Ambalaj Atıkları Bile 3 Milyar Dolar Değerinde

İnsanların gözünde ‘değersiz’ olarak nitelendirilen plastik atıklarını atarken çok düşüncesizce davranıyoruz. Ve işin aslına baktığımızda çevreyi kirletmekle kalmıyoruz, ülkemizin sermayelerinden birini de iç ediyoruz. Kendimizi, çevremizi ve özellikle çocuklarımızı bilinçlendirirsek, bakın neler başarabiliriz:

Bin adet kâğıt torba üretimi için tomruktan başlayarak 3 bin 785 litre su harcanırken, aynı adetteki polietilen plastik torbalar için ise sadece 30 litre su harcanıyor.

Plastik ürünlerin geri dönüşüm sayesinde Türkiye’de yılda 10,5 milyar kilovatsaat enerji ve 17 milyar litre su tasarrufu sağlanabilir, karbondioksit salınımını da 1,9 milyar kilogram azaltmak bu sayede mümkün. Tüm ambalaj atıklarında geri dönüşüm sağlanırsa, ekonomiye yılda yaklaşık 3 milyar dolar kazandırılabilir. 2015 yılında gördüğümüz verilerde önceki dönemlere göre, yüzde 38 artışla 152 bin ton ambalaj atığını geri dönüştürdü. Aynı dönemde 39 belediyeyle iş birliği yaparak bir önceki döneme göre, yüzde 100 artışla yaklaşık 8 milyon kişinin plastik atığının geri dönüştürülmesine aracılık etti.

 

Plastikler geri kazanıldığında atık depolama alanının ömrünün uzayacağını, işletme maliyetinin düşeceğini ve yenilenemeyen ham madde kaynaklarının korunacağını dile getirmezsek olmaz. Birkaç basit örnek ile geri dönüşümü izah edelim:

 

  • 8 adet plastik şişe geri dönüştürülürse, 1 adet forma elde edilir.
  • 1.050 adet geri kazanılmış plastik tepsiden, 6 kişilik bir oturma grubu elde edilebilir.
  • 2,5 litrelik bir plastik şişe geri kazanılırsa, 6 saatlik elektrik enerjisi tasarrufu sağlanır.
  • 25 adet 2 litrelik içecek şişesi geri kazanılsa, bu maddeden bir plastik süveter elde edilebilir.
  • 35 adet 2,5 litrelik kullanılmış pet şişesinden bir uyku tulumu yapılabilir.
PAYLAŞ