PLASTİK ATIKLAR TEMİZ YAKITA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

AMERİKALI BİLİM ADAMLARI, PLASTİK ATIKLARI KİMYASAL İŞLEMLE TEMİZ YAKITA DÖNÜŞTÜRDÜ.

Amerikalı Bilim Adamları, Plastik Atıkları Kimyasal İşlemle Temiz Yakıta Dönüştürdü.

Science Daily’nin haberinde, Purdue Üniversitesi’nde görevli uzmanların geliştirdiği teknoloji sayesinde poliolefin atığın yüzde 90’dan fazlasının saf polimer, neft, akaryakıt veya tekiz gibi farklı ürünlere dönüştürülebildiği belirtildi. Teknolojiyi geliştiren ekipte yer alan Purdue Üniversitesi Davidson Kimyasal Mühendislik Okulundan Linda Wang, işlemin, geri dönüşüm endüstrisine fayda sağlama ve dünyanın plastik atık stoğunu azaltma potansiyeli taşıdığını söyledi.

Plastik atıkların geri dönüştürülmüş olması ya da öylece toplanmasının yeterli olmaması bir yana;

“Yavaşça bozulan bu plastikler, toprağa ve de suya zehirli mikro plastikler yaymaya başlar. Bir kere denize, okyanusa giren bu mikro plastikleri geri alması imkânsız olduğu için, bu büyük bir felaket demektir.” diyor.

Wang, teknolojisinin hızla artan plastik atık miktarını azaltmak için geri dönüşüm endüstrisini teşvik edeceğini umduğunu söyledi. Kendisi ve ekibi, bu teknolojiyi ticari ölçekte göstermeye yardımcı olacak yatırımcıları veya ortakları arıyor.

Wang’in buluşu, Purdue Araştırma Vakfı’nın Teknoloji Ticarileştirme Ofisi tarafından patentlidir.

Birleşmiş Milletler’e göre her yıl 8 milyon tondan fazla plastik okyanuslara karışıyor. Son 65 yılda üretilen plastiklerin tümünün (8,3 milyar ton) yaklaşık 12’sinin yakıldığı, sadece yüzde 9’unun geri dönüştürüldüğü, yüzde 79’unun ise katı atık sahalarına gönderildiği veya denizlere karıştığı ifade ediliyor.

Dünya Ekonomik Forumu, su kaynaklarına atılmaya devam edilmesi halinde 2050 yılında okyanuslarda balıktan çok plastik atığın bulunacağını öngörüyor.

PAYLAŞ