PLASTİK ATIKLARDAN TUĞLAYA

PLASTİKTEN TUĞLAYA BİR GERİ DÖNÜŞÜM.

PLASTİKTEN TUĞLAYA BİR GERİ DÖNÜŞÜM

Dünyayı Değiştirmek, Güzelleştirmek Bizim Elimizdedir. Biraz Çevremize Özen Gösterirsek, Harika Fikirler Bulabilir ve Gelecek Nesillere, Daha Temiz Bir Dünya Bırakabiliriz.

Bütün insanlar olmasa da, bazılarımız yeni fikirler ile geri dönüşüm yöntemleri geliştirebilir, çevremizi temiz tutabiliriz. Her sene, ay, gün teknolojimiz gelişiyor ve ileri taşınıyor. Bundan güç alarak bazı sorunları çözebiliriz. İşte o teknolojilerden birini size sunuyoruz, “Plastik Atıklardan Tuğla Yapmak”.

Bilim insanları, küresel ısınmada kritik eşiğe geldiğimiz uyarısını yapıyorlar. İklim değişikliğinde başat unsurun insan olduğunu düşünürsek, yaşam alanlarını mahvedip onları açlığa mahkûm bıraktığımız türlerden sadece biri kutup ayıları. Tabii bunun yanı sıra, doğayı kirletmeye, ekolojik dengeyi bozmaya devam ediyoruz. Her yıl 300 milyon ton plastik çöp üretiliyor. Ancak bunun yalnızca %8’i geri dönüştürülebiliyor. Asıl acı gerçek şu ki, her yıl 12 milyon ton plastik okyanus ve denizlere karışıyor maalesef.

Ve aslına bakarsanız işin sıkıntısı şurada. Bu plastik çöpler kendileri ortalığa saçılmıyor, bunları bizler, insanlar yapıyoruz. Bu yüzden de temizlemek yine bizim işimiz oluyor.

Byfusion isimli, ABD merkezli bir firma bu duruma yaratıcı bir çözüm geliştirmek için yola çıkmış durumda. Mühendis Peter Lewis’in geliştirdiği ve RePlast ismini verdikleri fikir ile okyanus ve denizlerden toplanan plastik atıklar, yenilikçi yapı malzemelerine dönüştürülüyor! RePlast teknolojisinde, toplanan plastik atıklar yenilikçi bir süreçle sıkıştırılıyor ve ortaya renkli ve oldukça dayanıklı yapı malzemeleri çıkıyor!

Bu tuğlalar oluşturulurken hiçbir kimyasal kullanılmıyor; yani tamamen çevreci! Fikir basit olarak görülebilir ancak sıkıştırma işleminde kullanılan cihaz, katlanabilir ve bir konteynere sığdırılıp taşınabilir hâle gelebiliyor. Şu ana kadar toplanan atıklarla çeşitli projeler gerçekleştirildi. Şirketin geleceğe yönelik hedefleri çok daha büyük.

Evet belki bu tuğlalar ile bir bina inşa edemeyiz ama en azından prefabrik yapılar ile, sosyalliğin ve sanatın içinde bulunduğu mekanlar tasarlanabilir. Sokak hayvanları için küçük yapılar, barınakların inşası için kullanılabilir. Biz de ilham veren bu çevreci yöntemin daha da gelişmesini ve kanayan bu yaraya çare olmasını umuyoruz.

PAYLAŞ