BİYOPLASTİK PETEK BARINAKLAR

FRAMLAB MİMARLIK OFİSİ, NEW YORK’TA GİDEREK ARTAN EVSİZ NÜFUSA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK BİR PROJE GELİŞTİRDİ.

Framlab mimarlık ofisi, New York’ta giderek artan evsiz nüfusa ev sahipliği yapacak bir proje geliştirdi. Ofis, “Homed” adını verdiği projeyle New York apartmanlarının boş duvarlarını bal peteğine benzeyen kapsül ev kümeleriyle kaplamayı öneriyor. New York‘taki evsizlik, oldukça yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Her gece kentin evsiz barınaklarında 61.000’den fazla insanın uyuduğu ve binlerce insanın da sokaklarda, metrolarda ve diğer kamusal alanlarda geceyi geçirdiği tahmin ediliyor.

Kentleşmeyle ortaya çıkan arazi sıkıntısının, nüfus ve konut fiyatlarındaki artışın neden olduğu bu sorun, Homed projesinin odağını oluşturuyor. Proje, kentte yer alan apartmanların penceresiz cephelerine asılacak dikey yerleşimli, altıgen konut modülleri öneriyor. Birleşerek tam anlamıyla bir “askı mahalle” görünümüne bürünen tek kişilik konutlara erişim, iskele çerçevelerine yerleştirilmiş merdivenler tarafından sağlanıyor. Modüler konutlar kolay ve hızlı bir şekilde kurulabiliyor veya demonte edilebiliyor. Kurulumdaki bu esneklik evlerin duvarların formuna göre yerleştirilmesine olanak sağlıyor.

Konutların dış cephesinde soğuğu engellemek için oksitlenmiş alüminyum bir kabuk bulunuyor. Kabuğun iç kısmı ise geri dönüştürülerek 3D baskı ile üretilmiş polikarbonat levhalar ile kaplanıyor. Tüm bu katmanlar alüminyum çerçevelerle sabitleniyor.

Modüllerin ön tarafında tüm ön cepheyi kaplayacak şekilde akıllı cam pencereler bulunuyor. Pencereler eve hem gün ışığı sağlıyor hem de olası reklam kaplamaları için kiralanabilecek alanlar oluşturuyor. Konutların içi, sıcak bir ortam yaratmak için kontrplakla kaplı. İç donanımdaki mobilya ünitelerinde malzeme olarak bitki bazlı bir polimer olan biyoplastik kullanılıyor ve her ünite 3D baskı ile üretiliyor. Modüler olan bu üniteler konut sakininin istek ve ihtiyaçlarına göre farklı düzenlerde uyarlanabiliyor.

Fotoğraflar: framlab.com

PAYLAŞ