FERRİT BONCUKLARDAN HABERİNİZ VAR MI?

VERİ KABLOLARININ SONUNDAKİ KÜÇÜK PLASTİK ŞEYLERE FERRIT BONCUK (FERRITE BEAD) ADI VERİLİR.

Veri kablolarının sonundaki küçük plastik şeylere ferrit boncuk(ferrite bead) adı verilir ve diğer elektronik cihazlardan gelen radyo sinyallerinden doğan parazitleri engellemek için kullanılır.

Plastiğin, deyim yerindeyse hayat kurtardığı noktalardan biri. Ferrit boncuklar ya da ferrit boğazları, elektronik devreler arasında sinyal çakışmaları, yüksek frekans gürültülerini engelleyen pasif elektronik plastik parçalardır. En yaygın gördüğümüz yerler ise özellikle yeni tip bilgisayar fareleri, klavyeleri ve HDMI kablolardır. Ferrit boncukları, yüksek frekanslı gürültüleri bastırmak ve akım dağılımı için plastik ve ferrit seramik bileşenlerinden oluşur.

Aynı zamanda bu ferrit boncukları blok, çekirdek, halka ve EMI filtreleri olarak da bilinir. EMI’nin tam tanımı ise şu şekilde yapılabilir:
Elektromanyetik girişim, elektrik ve elektronik cihazların performansında azalmalara, bozulmalara veya hatalı işlemesine yol açan radyo frekanslarında doğal veya insan kaynaklı her türlü bozucu etki veya işaret olarak tanımlanabilir.

Çeşitli küçük ferrit boncukları; dahili iletkenlerde, transistörler, konektörler ve entegre devreler gibi küçük devre kartı bileşenlerinin pimlerinin çevresinde sıklıkla kullanılır. Sarmal telin etrafında bulunan ferrit boncukların, geometrisi ve elektromanyetik özellikleri sayesinde yüksek frekanslı EMI / RFI yüksek frekanslı gürültülerini, alternatif akım direnci sayesinde azaltması ile sonuçlanır.

Peki bu RFI nedir? RFI (Radio Frequency Interference), kabaca gürültü demektir. Bundan kaçınılmak istendiği gibi karıştırıcı olarak da kullanılabilir. Bunlar korunan sinyalin frekansına göre de değişir. Örnek olarak, TÜBİTAK’ın bünyesinde üretimini yaptığı EMI filtreleri vardır. Şebeke geriliminden bilgisayarlardaki bilgilere erişilebilindiği için gizli projeler yapılan yerlerde kullanılması mecburidir.

İstenmeyen yüksek frekanslı gürültüyü engelleme yeteneğini iki yolla geliştirmek için bir indüktöre bir ferrit çekirdek veya boncuk eklenebilir. İkincisi; ferrit bu şekilde tasarlanırsa, ferritin kendisinde direnç şeklinde ek bir kayıp oluşturabilir. Boncuk bileşeninin içinde, yüksek geçirgenlik çekirdeği etrafında çok turlu bir indüktör oluşturmak için ferrit tabakaları arasında bir tel bobini geçmektedir.

PAYLAŞ