GİYİM SEKTÖRÜNÜN GİZLİ KAHRAMANI POLYESTER

“PATAGONIA” İSİMLİ BİR GİYİM FİRMASI, 1993 YILINDA KULLANILMIŞ PLASTİK ŞİŞELERİ GERİ DÖNÜŞTÜREREK, POLYESTER YAPMAYA BAŞLIYOR...

GİYİM SEKTÖRÜNÜN GİZLİ KAHRAMANI POLYESTER

İşte bizlere örnek olması gereken başka bir geri dönüşüm hikayesi. “Patagonia” isimli bir giyim firması, 1993 yılında kullanılmış plastik şişeleri geri dönüştürerek, polyester yapmaya başlıyor. Kullanılmış plastik atıklardan, polyestere ve polar kıyafetlere ilk geçiş yapan giyim üreticisi olma unvanını da böylece kapmış oluyor. Daha az kaynak kullanımı ile, daha çok tasarruf eden ve insanların sağlığını koruyan, sürdürülebilir bir sistem için atılmış olumlu bir ilk adımdı bu.

Bugün bile, kullanılmış şişeleri, hatalı plastik üretim atıklarını ve yıpranmış giysileri, yeni kıyafetler üretmek için polyester elyaflara dönüştürülüyor. Üstelik, taban katmanlar, ceketler, deniz şortları ve yünlü kumaşlar da dahil olmak üzere, pek çok kıyafet için geri dönüştürülmüş polyester sunulmakta.

Geri dönüştürülmüş polyester kullanılması büyük bir fayda sağlar. Bir hammadde kaynağı olarak petrol bağımlılığımızı azaltıyor. Iskartaya çıkan atıkları türlerini azaltır. Böylece atık depolama tesislerine gideceği vakti geciktirir ve yakma tesislerinden kaynaklanan toksik salınımları azaltır. Artık giyilmeyen veya yıpranmış polyester kıyafetler için, yeni geri dönüşüm akımının teşvik edilmesine yardımcı olmak gerekiyor.

Gelin Polyesteri Biraz Detaylı Tanıyalım

Polyester kumaş günümüz modasında çokça tercih edilen bir kumaştır. Pamuk, yün, ipek gibi doğal bir kumaş değildir, fabrika üretimidir. Doğal olmamasına rağmen bazı özelliklerinden dolayı sıkça kullanılır. Polyester kumaş, 1940 yılında İngiltere’de icat edilmiştir. Ününü 1970lerde, 68 gün ütülenmeden hala şık görünür iddialı reklamıyla kazanmıştır. O dönemde çok ünlü bir kumaştır ve birçok diskotek giysisi polyesterden yapılmıştır.

Polyester, dokumanın yapıldığı ipliğin hammaddesinin adıdır. Açılımı sentetik polimerdir. Aslında polyester, basitçe bir çeşit plastiktir. Polyester iplik (polyester fiber) den yapılan kumaşlar, kıyafet dikiminde veya kaplama işlerinde tercih edilebildiği gibi, doğal ipliklerle de karıştırılıp kullanılır. Zaten aldığınız kıyafetlere bakarsanız etiketlerinde %70 pamuk, %30 polyester gibi ibareler görebilirsiniz. Polyester kumaş yapısal olarak kırışmadığı ve esnek olduğu için doğal kumaşlarla karıştırılarak doğal kumaşların kırışma oranlarını azaltmak ve esneklik sağlamak amaçlanmıştır.

Neden Polyester Yükseldi?

 • Polyester kumaş, parlak, sağlam, esnek, kaygan ve hafif bir kumaştır.
 • Kolayca kurur. Çabuk kurumasından dolayı dış kıyafetlerde tercih edilir.
 • Pek ütü gerektirmez, kırışmaz. Ütüyle verilen şekli uzun süre muhafaza eder.
 • Dokunuşu yumuşak ve ipeksidir.
 • Bakımı çok kolaydır, evde makinede yıkanabilir. Kuru temizleme gerektirmez.
 • Leke tutmayan yapısı vardır.
 • Rengi yıkamayla solmaz.
 • Ayrıca kullanımdan dolayı iz yapmaz. Pantolonlardaki, pijamalardaki diz izinden çokça şikayet edilir, polyesterde böyle bir dert yoktur.
 • Güve ve zararlı böceklerden etkilenmez.
 • Aynı şekilde küf ve mantar gibi mikroorganizmalardan da zarar görmez.
 • Ucuzdur.
PAYLAŞ