Beyaz Eşya ve Elektrik Elektronikte Akılcı Çözüm

TERMOPLASTİKLERİN SUNMUŞ OLDUĞU TASARIMDA ÖZGÜRLÜK, KOLAY PROSES EDİLEBİLME ÖZELLİĞİ VE GERİ DÖNÜŞÜM GİBİ BİRÇOK AVANTAJI SAYESİNDE HEM ÜRETİCİYE ZAMANDAN KAZANÇ HEM DE MALİYETLERİ DÜŞÜRMESİYLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLAMAKTADIR.

Estetik tasarımları ve gün geçtikçe sayısı artan yenilikçi özellikleri ile hayatımızı kolaylaştırmaya devam eden elektrikli ev aletleri ve tüketici elektronikleri günlük yaşamımızın vazgeçilmezi olmaya devam ediyorlar. Artık hayatımızın vazgeçilmezi olan bu ürünler, aynı zamanda üretildikleri ülkelerde lokomotif sektör konumuna geliyor ve ülkelerin sanayisinin gelişmesinde büyük katkıda bulunuyorlar. Beyaz eşya ve elektrik-elektronik sektörünün aktif olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de ise beyaz eşya sektörü, 25 milyon adeti aşan üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük üretim üssü haline gelmiştir. Her yıl bu kapasiteyi arttırmaya devam eden sektörün, başarısındaki en büyük nedenlerinden biri, termoplastik malzemeleri işlemede gösterdiği başarıdır. Termoplastiklerin sunmuş olduğu tasarımda özgürlük, kolay proses edilebilme özelliği ve geri dönüşüm gibi birçok avantajı sayesinde hem üreticiye zamandan kazanç hem de maliyetleri düşürmesiyle bütçesine katkı sağlamaktadır.

AR-GE çalışmaları, teknolojik gelişmeler ve yenilikçi tasarımlar ile nitelikli görünüme sahip, enerji verimi son derece yüksek ürünler ortaya çıktığı ve tüketimin her alanında olduğu gibi beyaz eşya sektöründe de doğaya daha az zarar veren ürünler geliştirilmeye başlanmıştır.Çevre ile ilgili kaygılar, kısıtlı enerji kaynakları ve artan rekabet, üreticileri sürdürülebilir ve ekonomik ürünler üretmeye yönelten ana etkenlerdir. Metallerin aksine, termoplastikler düşük yoğunluğa sahip, kolay işlenebilir malzemelerdir. Üretim ve geri dönüşüm için çok daha az enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Ayrıca karmaşık ürünler, talaşlı imalat, boyama ve yüzey işlemi gibi ikinci bir sürece gerek kalmaksızın tek adımda üretilebilirler. Birçok bileşen tek seferde bir araya getirilebilir ve böylece montaj işlemlerinin sayısı azaltılmış olur. Ek olarak, plastiklerin korozyona ve kimyasal etkilere karşı direnci, ürünlerin dayanıklılığını ve kullanım ömrünü arttırır. Dolayısıyla plastikler çevre dostu ve düşük maliyetli malzemelerdir. Her ne kadar ana metal özelliklerinden bazıları standart termoplastikler ile karşılanamıyor olsa da, üreticiler; takviyeler, dolgular ve katkı maddeleriyle güçlendirilmiş özel mühendislik termoplastikleri kullanarak bu özellikleri karşılayan ürünler üretebilmektedirler. Bu kompozitler aşınma direnci, dayanıklılık, sertlik, alev geciktiricili, iletkenlik ve termal dayanımı arttırmanın yanı sıra metallere kıyasla maliyetleri önemli ölçüde azaltmaktadır.

2_Dişli

Metaller, aşınma ve sürtünme direncinin önemli olduğu dişliler, burçlar ve miller gibi bileşenlerde kullanılmaktaydılar. Ancak metal uygulamalarında düşük bir sürtünme katsayısı elde edebilmek için talaşlı imalat, parlatma ve yüzey işlemleri gerekmekteydi. Fakat gün geçtikçe kolay işlenebilen termoplastikler, istenen ürünün tek adımda elde edilmesini sağladıklarından dolayı metallerin yerini aldılar. eurotec®’in geliştirmiş olduğu kendinden yağlamalı termoplastik ürünler, düşük sürtünme katsayısının yanı sıra çizilme ve aşınma direnci de sağlayarak eksiden metal olan birçok uygulamanın yerini aldılar. Bu tip ürünlerden biri olan Tecomid® NA40 GR30 NL RT (PA 6.6, 30% cam elyaf takviyeli, PTFE katkılı ) plastikler arası temas uygulamaları için düşük sürtünme katsayısı sağlaması ve yüksek aşınma direnci göstermesiyle üstün performans sergilemektedir. Yağ direnci, yüksek mekanik özellikleri, üstün ısıl yaşlanma dayanımı, hidrolik dayanım ve yüksek sıcaklık uygulamaları için düşük sürtünme katsayısı içersin diyorsanız Tecomid® NT40 GR50 BK009 JF (PPA, 50% cam elyaf takviyeli, ısı stabilizesi, MoS2 katkılı) bu özelliklere sahip mükemmel bir üründür.

Beyaz eşya ve elektrik-elektronik sektöründeki yenilikçi tasarımlar ile günlük ev aletlerindeki minyatürleşme ve artan enerji kullanımları; evlerde ve ofislerde tüketilebilir veya dayanıklı ürünlerin miktarındaki artış yangın riskini giderek artırmaktadır. Risk artarken, yangının oluşma mekanizmasının anlaşılması daha önemli bir hale gelmektedir. Yangın bir tutuşma ile başlar ve söndürülmezse yayılır. Sıcaklık kritik noktaya (parlama noktası) yükseldiğinde, çevredeki tüm malzemeler tutuşur ve hayati tehlike oluşturur. Tutuşma anın da alev geciktirici, yanmayı yavaşlatır ve çoğunlukla da alevin diğer bileşenlere sıçramasını önler. Dolayısıyla alev geciktirici termoplastikler tutuşmayı zorlaştırır ve alevleri söndürüp, alevin yayılmasını geciktirir ya da olası bir yangını önlerler. eurotec® geniş ürün yelpazesi ile hem halojenli, hem halojensiz birçok ürün geliştirmekle beraber, düşük duman ve zehirli gaz salınımı olan özel ürünlerde üretmiştir.

 

Gelişen termoplastik sektörünün sunmuş olduğu akılcı öneriler ile elektrikli ev aletlerinde termoplastik kullanımının artacağı ve termoplastiğin bu sektörün geleceğini şekillendireceği yapılan analizler ile açık bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Yeni nesil beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri için inovatif, çevre ve bütçe dostu uygulamalar geliştirilerek üretilmeye devam etmektedir. Geniş bir ürün yelpazesi sunan eurotec®, yenilikçi bakış açısı ile müşteriye özel ürünlere ve hizmetlere dayanarak akıllı çözümler üretmeye devam etmektedir.

PAYLAŞ