ISSIZ DOĞADA SUSUZLUĞA SON

HAYATTA KALMA İLE İLGİLİ BİR HAZIRLIĞINIZ VEYA ELİNİZDE BASİT BİRKAÇ MALZEME VARSA DOĞAYA KARŞI HÜKMÜNÜZ DEVAM EDER.

İnsan için en temel ihtiyaç oksijenden sonra su ihtiyacıdır. Doğada hayatta kalmak için ilk adımda içilebilir su elde etmektir. Doğada içilebilir su elde etme avlanma gibi zaman alabildiği için, kamp kuracağınız yeri belirledikten sonra ilk yapmanız gereken oldukça basit olan içme suyu elde etmek için su toplama yöntemlerinden birini ya da birkaçını hazır ederek, siz barınak hazırlarken, yiyecek ararken veya bunları yapmasanız bile yardım bekleyeceğiniz süre içerisinde içebilecek kadar su elde etmiş olabilirsiniz.

Hayatta kalma ile ilgili bir hazırlığınız veya elinizde basit birkaç malzeme varsa doğaya karşı hükmünüz devam eder. Örneğin ateş yakmak için bir çakmak hayatta kalma durumlarında ne kadar işinize yarayacağını siz tahmin edin. Ya da basit bir şeker poşeti. Bizler hayatta kalma dersinde hocamızın bir ders saati boyunca bir şeker poşeti ile hayatta neler yapılabileceği hakkında konuşma yaptığını hatırlamıyor olabiliriz.

Doğada İçme Suyu Elde Etme Yöntemleri

Öncelikle elde edeceğiniz bu sular size hayatta kalmanıza yardım edecek miktarda olacağı için elinizde varsa suyu tasarruflu kullanmanız yoksa su kaybını önleyecek şekilde hareket etmeniz gerekir. (Örneğin güneşte kalmak, terlemek, aşırı efor gibi hareketlerden uzak durun)

1. Ağaçlardan Terleme Yöntemi ile İçme Suyu Elde Etme

İlk yöntemimiz oldukça basit. Mantığı ağaç veya bitki yapraklarında oluşan buharlaşmanın poşet ile suya dönüştürülmesi. Bir poşetin içine poşeti delmeyecek tarzda imkân varsa yassı hafif bir taş koyarak yeşil (yapraklı, yaşayan, nefes alan) bir ağacın yapraklarını içine alacak şekilde ağaç dallarının ucuna bağlıyoruz. (Poşetin delik olmadığından emin olun çünkü su poşetin yere yakın kısmında toplanacaktır) Ağaç yoksa büyük bitkilere de (dikenli ise poşeti delmesin) uygulayabilirsiniz. Poşetin hava almaması önemli.

2. Su İmbiği ile Doğada İçme Suyu Elde Etme

Su imbiği de oldukça basit bir yöntem. Üstelik en kurak ortamlarda bile su elde etme imkânı sunar. Özellikle yaz mevsiminde geceden hazırlarsanız ertesi gün hava ısınınca suyunuz hazır olur. Gereken malzemeler ise plastik muşamba veya benzeri plastik naylon, suyu depolamak için kap, birkaç taş ve çukur kazmak için kürek ya da benzeri bir alet. İdeal bir su imbiği genişliği 100cm derinliği ise 70cm kadar olabilir fakat elinizdeki poşete göre daha küçük de yapabilirsiniz. Güneşin havayı ısıtması ile topraktan buharlaşarak çıkan su, plastik yüzeyde birikerek, damla damla kabın içine toplanır.
Öncelikle çukuru kazın. Çukurun ortasına suyun dolmasını istediğiniz kabı koyun. Su imbiğinin üzerinde oluşabilecek bir durumda, su kabınızın devrilmemesi için kabının bir kısmını toprağa gömerek sağlamlaştırın. Naylonu çukur üzerine açın, naylonun orta kısmı çukurun ortasında koyduğunuz kabın ağzına kadar esnemelidir. Naylonun çukur kenarlarındaki kısımlardan kaymaması için önce taşlarla sabitleyin daha sonra toprakla çevresini kapatıp hava almasını önleyin. Kabın tam üzerine gelecek şekilde poşetin üzerine onu delmeyecek yuvarlak bir taş koyun. Su damlaları bu uçta birleşip kabın içine damlayacaklar.

3. Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Etme

Deniz suyu ile doldurulmuş bir kabın veya bir çukurun ortasına küçük bir kap koyarak hazırlanır. Kabın üzerine de plastik bir torba gerdirilir ve plastik torbanın ortasına da çukurun ya da kabın büyüklüğüne göre taş koyulur, su ibriği tekniğinde olduğu gibi buharlaşan deniz suyunun tuzlu kısmı büyük kap da kalır ve içme suyu elde edilir. Deniz suyu arıtılmış olur.

4. Kar ve Buzdan İçme Suyu Elde Etme

Kışın ve yüksek dağlarda susuzluğu gidermek için karı ve buzu doğrudan yemek daha çok susamamıza neden olur. Bu nedenle karı ve buzu eritip içmek daha doğru bir davranış olacaktır. Yakılan ateşte eritilen kar ve buz elektrolit bakımından çok zayıftır, bu sudan çay demleyerek içmek daha iyi olacaktır. Doğada birçok bitki çay olarak kullanılabilir. Kar ve buz çoğu zaman kirli olabilir. Kar ve buzu erittikten sonra bezle süzmek iyi olacaktır.

 

 

Doğada Direk İçme Suyu Olarak Kullanılmayacak Sular
Doğada hayatta kalma faaliyetleri adı üzerinde hayatta kalmak için yapılır. Fakat bazen bilgi eksikliği veya çaresizlik nedeni ile hayatta kalmak için en temel ihtiyaç olan su ihtiyacını gidermek için yapacağınız şeyleri bilmemiz kadar yapmamamız gereken şeyleri de bilmek gerekir. Doğadan su toplamak bazen tehlikeli olabilir. Eğer vahşi hayvanların da kullandığı su kaynaklarından yararlanılıyorsa yırtıcı hayvanlara dikkat edilmelidir.

  • Asla idrar içilmez
  • Deniz suyu gibi tuzlu sular susuzluk ihtiyacını artırır
  • Kar direk yendiğinde hem boğaz enfeksiyonlarına sebep olur hem de susuzluğu gidermez
  • Bir göze veya kaynakta hayvan ölüsü varsa o su içilmez
  • Şehirlere yakın yerlerdeki dere suları filtre edilmeden içilmemelidir
PAYLAŞ