PLASTİK VE SANAT

MANDY BARKER, BİLİM İNSANLARIYLA BİRLİKTE ÇALIŞARAK DÜNYAYI ÇEVRELEYEN İNSANLAR TARAFINDAN ATILAN SULARDAKİ PLASTİKLER İLE İLGİLİ FARKINDALIK YARATMAYI AMAÇLIYOR.

Deniz ve okyanuslardaki plastik atıkları içeren fotoğrafları ile dünya çapında tanınan Mandy Barker, bilim insanlarıyla birlikte çalışarak dünyayı çevreleyen insanlar tarafından atılan sulardaki plastikler ile ilgili farkındalık yaratmayı ve deniz yaşamına etkilerini vurgulamayı amaçlıyor.

Ve işin özünü anlatmak gerekirse, plastiği okyanuslarda, denizlerden toplamak aslında çok kolay. Özellikle de diğer maddelere göre. Plastik su üstüne hafif olduğu için yüzebiliyor, kolay toplanabiliyor. Fakat cam ve metal atıklar öyle mi? Derinlere indikçe aslında gerçek tehlikenin ne olduğu ortaya çıkıyor.

İngiliz Fotoğrafçı Mandy Barker, deniz ve okyanusların atılan plastikler ile kirletilmesini tüm dünyayı saran ölümcül bir hastalığa benzeterek fotoğraflarla belgelemek için atıkları Photoshop’ta manipüle ederek, nesnelerin okyanus suyunun içerisinde heterojen olarak dağılmış şeklini taklit ediyor.

Mandy Barker, fotoğraflarında daha çok denizlerde yaşayan hayvanların çiğnemeye çalışıp dişledikleri plastik atıkları kullanıyor ve bu atıklarla ilginç ve göz alıcı görüntüler yaratıyor. Sanatçı, çalışmalarının amacının, plastik atıklar ile fotoğraf estetiği arasındaki çelişkiyi bir araya getirerek izleyicide duygusal bir tepki yaratmak ve onu imgesel bir farkındalık mesajı ile uyarmak olduğunu söylüyor. Fotoğraflarının gittikçe artan bu çevresel sorunla başa çıkmada olumlu bir etkiye yol açacağını ümit ediyor.

Çağdaş ve modern sanatın değer bulduğu ve koleksiyonerlerin sıkça müzayedelerde boy gösterdiği sanat camiasında, Mandy Barker eserleri ne kadar değerlenir bilinmez ancak farkındalık yaratmak için çalışmalarına devam edeceği şüphesiz.

Deniz de plastik atıkların insan oğlunun bir eseri olarak tanımlanması ve plasitklerin kendi iradesi ile denize ulaşmadıkları muhakkak. Sadece denizlerde değil doğanın tamamında sürdürülebilirlik ve bilinçle gelecek nesilleri korumak için atıkların türü ne olursa olsun geri dönüşüme katmak bizlerin en büyük sorumluluklarından biri olarak zihnimize kazınmalı.

PAYLAŞ