PLASTİKTE DEVLER LİGİ FİNALİNE DOĞRU?

ÇOĞU VATANDAŞ TARAFINDAN PEK BİLİNMİYOR OLSA DA, TÜRKİYE’NİN PLASTİK SEKTÖRÜNDEKİ YERİ YATSINAMAZ...

Çoğu vatandaş tarafından pek bilinmiyor olsa da, Türkiye’nin plastik sektöründeki yeri yatsınamaz. Belki şu an için devler liginde olmayabiliriz, fakat sektör oyuncuları doğru adımlar ile kolayca dışarıya daha da fazla açılabilirler. Özellikle Çin’in ufak gerilemeleri doğrultusunda, bazı boşlukları ülkemiz doldurabilir. Bu potansiyele sahip olduğumuzun farkında olmamız lazım. Buna rağmen dolar/TL paritesinin yükselen farkından dolayı, bir gerileme de söz elbette.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş birliği ile tarafından yayımlanan verilere göre, Türkiye’nin ihracat ve ithalatı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla sırasıyla %0,4 ve %17,8 düşüşle 15.4 milyar dolar ve 17,4 milyar dolar oldu.

Tüm bu gerilemelere rağmen, önümüzdeki dönemlerde, mutlak bir yükseliş beklentimiz de bulunmakta. Kartları doğru oynayan, sektör açıklarını dolduranlar sayesinde yükselen bir ivme yakalamamız işten bile değil.

Bu arada, Türkiye’nin dış ticaret açığı Mart ayında yıllık bazda %63,7 düşüşle 2,13 milyar dolara indi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat ve ithalat bir önceki aya kıyasla %2,4 ve %2,5 geriledi. Mart ayında, Türkiye’nin takvim etkilerinden arındırılmış ihracat hacmi endeksi bir önceki yıla kıyasla %2,6 artarken, ithalatı ise %15 düşüş kaydetti.

 

1,40 milyar dolar ile Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke olan Almanya’yı, İngiltere (855 milyon dolar), İtalya (827 milyon dolar) ve Irak (782 milyon dolar) izledi. Mart ayında, Türkiye’ye en çok ihracat yapan ülkeler sırasıyla Rusya (1,96 milyar dolar), Almanya (1,61 milyar dolar), Çin (1,40 milyar dolar) ve ABD (940 milyon dolar) oldu.

PAYLAŞ