ŞİMDİ KAMP ZAMANI

YANLIŞ KAMP MALZEMELERİ VE KAMP ALANLARI NEGATİF ENERJİYE DÖNÜŞMEMESİNE SEBEP OLABİLİR...

Güneşin tepede kendini göstermesi ve doğanın büyülü atmosferini sunması ile kamp zamanı geldi demektir. Ailecek veya birysel olarak insanoğlunun doğa ile kucaklaştığı ve kendini yenilediği mevsimler her zaman pozitif enerjiye dönüşmektedir. Bu pozitif enerji yanlış kamp malzemeleri ve kamp alanları seçilerek negatif enerjiye dönüşmemelidir. Kamp alanı ve kamp mazlemeleri seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları size sunmak istiyoruz.

KAMP MALZEME LİSTESİ

Kamp çantası: Çanta özelliklerine göre çok değişken markalar ve fiyatlar mevcut. Uzun süreli kamplarda 70 litre ve üstü çantalar tavsiye edilirken, 2 gün gibi kısa süreli kamplarda 50 ve 60 litrelik çantalar tavsiye edilmektedir. Su geçirmeyen plastik malzemeli veya kumaş ancak plastik sıvamalı su ve ısı gerrimeyen çantalar ağırlık/ergonomi açısından iyi bir seçim olacaktır.

Çadır: Kaç kişi gideceğiniz, mevsim durumları ve kaç gün kalacağınız gibi soruları göz önünde bulundurarak kamp çadırı tercihi yapabilirsiniz. Dört mevsim çadırlar genel kullanım için ideal olabileceği gibi profesyonel ama daha yüksek maliyetleri çadırlarda edinebilirsiniz. Burada önemli olan çadırın üretildiği plastik mazleme veya tentenin hava akışını en iyi şekilde sağlıyor ve ısıyı kontrol edebiliyor olmasıdır. Kimse su geçiren bir çadırda rahat edemiyeceği gibi çok sıcak bir çadırda kampı zehir edecektir.

Mat: Matlar genel olarak standart boylarda olmaktadır. Çadırınızı uygun bir zemine yerleştirdikten sonra matı da çadırın içine titizlikle serebilirsiniz. Matlar köpük veya şişirilebilir olması konforunuz için daha uygun oalcaktır.

Uyku tulumu: Uyku tulumu seçimi sağlıklı bir uyku ve vücut ısısı için oldukça önem taşımaktadır. Vücudunuzu saran bir uyku tulumu almazsanız vücut ısınız düşecek ve çadır terleme yapacaktır. Uyku tulumunuz pamuktan olmalı ve matın üzerinden kaymamalıdır. Aynı zamanda uyku tulumu içerisinde uzun ama ince kıyafteler ile uyumanız konforunuzu yükseltecektir.

Kamp bıçağı veya çakı: Kampta mutfakta kullanılmak ve diğer işler için farklı bıçaklar veya çakılar tercih edilmelidir. Bıçaklarınızın hijyeni ve kavraması açısından plastik kabzalı olmasını tercih edebilirsiniz.

Lambalar: Çadır içi asılan lamba, yürüyüşler ve kısa işler için kafa lambası, yoğun çalışma ve uzak görüş için güçlü el fenerleri edinmeniz faydalı olacaktır. Unutmayın doğada görüş çok önemlidir.

Bağlama ipleri: Doğada iplerin çok fonksiyonlu olarak kullanıldığını unutmadan, ince ve kalın ipleri farklı uzunluklarda ve mukavettlerde yanınızda bulundurmalısınız.

Hamak: Kamp alanında çocuklar için değil sadece yetişkinler içinde çok keyifli olabilecek bir hamak edinmeniz ve kamp alanında rahat edebileceğiniz bir alanda hamağı germeniz keyfinize keyif katacaktır.

Kolçaklı katlanabilir sandalye: Her an her alanda hem dinlenebileceğiniz hem işlerinizi yapabileceğiniz hemde uzun sohbetlerde bardağınızı koyabileceğiniz farklı plastik malzemelerden ergonomik, katlanabilir ve minimum 120 kg kadar dayanıklı sandalyeler kişi sayısına göre mutlaka edinilmelidir.

Kürek: Kamp ateşinin yakılacağı veya farklı ufak işlerde kullanılabilecek katlanabilir bir kürek edinmeniz işlerinizi kolaylaşıtracaktır.

Matara: Genellikle ısı geçirmeyen plastik malzemeden farklı hacimlerde olan mataralardan tercihinize göre edinmelisiniz.

Powerbank: Tercihen güneş enerjili power banklar kullanılmalıdır. Dağda veya doğada elektrik bulma ihtimaliniz düşük olduğu için güneş enerjili power bankları tercih edebilirsiniz.

Poşetler: Eşyalarınızı koymak için normal poşetler, çöplerinizi koymak için ise battal boy poşetler tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki doğa kenid kendini kirletmiyor bizler doğaya saygı gösterdiğimiz sürece doğa bize saygı gösterecektir.

Çakmak, kibrit veya magnezyum çubuğu: Kamp ateşinizi yakabilmek için olmazsa olmaz kamp malzemelerinden birisidir.

Torpil veya ses çıkaran patlayıcılar: Yabani hayvanların size yakınlaşması durumunda veya tehlike arz etmesi durumunda kullanılabilir.

Güneş kremi: Yanık ihtimallerine karşı son kullanma tarihi geçmemiş güneş kremleri bulundurulmalıdır.

Tuvalet kağıdı: Doğada da kişisel temizlik önem taşıdığı için tuvaletlerde kullanmak için tuvalet kağıdı olmalıdır.

Havlu: El ve yüzün kurulanması için havlu bulundurulmalıdır.

Kamp çaydanlığı: Çayınızı demlemek veya suyunuzu ısıtmak için kara çaydanlık olarak bilinen çaydanlıklar tercih edilmektedir.

Tencere seti: Sulu yemeklerinizi veya haşlama için kullanabileceğiniz mini bir set edinmelisiniz.

Kırılmaz bardak: Hijyen ve mukavemet açısından plastik tek kullanımlık veya yıkanabilir kalın plastik bardaklar edinmelisiniz.

Çatal, kaşık ve çay kaşığı: Yemeğinizi yemek ve içeceklerinizi karıştırmak için mutlaka yedekleri ile birlikte edinmelisiniz.

 

KAMP YERİ SEÇİMİ

İlk kez kamp yapacaksanız yakın yerleri tercih etmelisiniz. Kapm yerinin bir doğa kampı olması enerji ve ilk yardıma ihtiyaç duymanız durumunda faydalı olacaktır. Çadır kurma alanı orman ve denizin birleştiği düz bir alan içinde olması konforunuzu artıracaktır. En yakın yerleşke kamp alanınıza maksimum 20 km. alanda olması ihtiyaç durumunda tercih sebebi olacaktır. Sel ve heyelan riski olan bölgeleri iyi araştırmalı ve

tercih edilmemelidir. Duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı portatif plastik kabinlerde gidermenizi tavsiye ederiz. Plastik portatif kabinler olmaması durumunda hijyene çok dikkat etmenizi öneririz. Kapm alanının deniz, göl ve orman üçgeninde yer alması herşeyi daha da mükemmel yapacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki doğanın kurallarına uymak ve genel bir doğa bilgisine sahip olmak sizi ve çevrenizdekileri daha da emniyete alacakdır. Kamplarda yaşanan yaralanmalar şansızlık değil dikkatsizliktir. Kamp alanlarında oluşan kirlilik değil vurdum duymazlıktır.
Evet şimdi kamp zamanı…

PAYLAŞ