TÜRKİYE PET PİYASASINDA DALGALANMA

TÜRKİYE’DE, ÇİN HARİCİNDEKİ BAZI MENŞELER İÇİN BİLDİRİLEN REKABETÇİ TEKLİFLER İTHAL PET PİYASASI ÜZERİNDE BASKI KURDU.

DÜŞÜŞ VE YURT İÇİ ÜRETİCİSİNDEN İNDİRİM

Türkiye’de, Çin haricindeki bazı menşeler için bildirilen rekabetçi teklifler ithal PET piyasası üzerinde baskı kurdu. Oyuncular, şimdilerde ham madde piyasalarındaki son düşüşler ve yüksek sezona rağmen temkinli seyreden talep çerçevesinde ilave düşüşler görmeyi beklediklerini dile getiriyor.

PX’teki Keskin Düşüşler Beklentileri Zayıflattı

Asya ve Avrupa’daki spot PX fiyatları, bol arz nedeniyle gözle görülür düşüşler kaydetti. Ortalama verilere göre, FOB NWE bazındaki spot PX, son düşüşleri takiben son bir yılın en düşük seviyelerine gerilerken; FOB Kore bazındaki fiyatlar geçen hafta Ocak ayının başından bu yana ilk kez 1000$/ton eşiğinin altına geriledi.

Bu arada, Asya ve Avrupa’daki fiyatlar Nisan ayının başından bu yana haftalık bazda ortalama yaklaşık %3 ve %6 geriledi. Yüksek sezona rağmen global tüketimin beklentilerin altında olduğu düşünüldüğünde, PX fiyatlarındaki düşüşün PET fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Sektör liderleri, “PET’te maliyet kaynaklı düşüşler görmeyi bekliyoruz. Zira kısa vadede fiyatların yönünü yukarı çevirecek bir faktör bulunduğunu sanmıyoruz,” şeklinde konuştu.

Alıcıların Stokları Rahat

Büyük alıcılar, sezonsal artışlar görme beklentisiyle çoğunlukla önceden mal bağlamıştı. Ancak, sezona dair beklenen artışlar henüz gerçekleşmedi.

Üreticiler, “Alıcılar, önceden alım yaptıkları için stokları rahat. Stoklarını erittikten sonra pazara dönebilirler,” dedi.

Bu arada, bazı alıcılar nakit sıkışıklığı ve ekonomik endişeler nedeniyle temkini elden bırakmamak için ihtiyaçlarının ötesinde alım yapmaya yanaşmıyor. Üreticilere göre, ticari faaliyetler Ramazan ayında durgun seyretmeye devam edebilir.

Artan Petrol Keskin Düşüşleri Engelleyebilir

Ancak, son 6 ayın zirvesindeki petrol fiyatları PET üzerindeki baskıyı hafifletebilir. Ortalama verilere göre, arz endişeleri nedeniyle NYMEX ve Brent petrol kontratları Kasım 2018’den bu yana görülen en yüksek seviyelere ulaştı. Oyunculara göre, petrol fiyatlarındaki artış beklenen düşüşlerin miktarını sınırlayabilir.

Sezonsal talepte bir canlanma olması da fiyatları önemli ölçüde destekleyebilir.


Türkiye’de, Yurtiçi PET Üreticisinden İndirim

Türkiye’de, yurtiçi bir üretici liste fiyatlarını 6 aydır sabit tutmasının ardından ilk kez 25$/ton düşürdü.

Buna göre, üreticinin Türkiye tesise/depo teslim, KDV hariç bazlı PET liste fiyatları, peşin ödemeli 1350$/ton ve 60/90 gün vadeli ödemeli 1450$/tonda yer alıyor. Üreticiden bir kaynak, “Nisan’da talep Mart ayına ve geçen yılın ayı dönemine kıyasla hız kesti.”

 

Bir aracı kuruluş da benzer bir yorumda bulundu: “Sezonsal yavaşlama nedeniyle Ramazan ayı boyunca faaliyetlerde bir iyileşme beklemiyoruz. Ayrıca, global PET talebi de şimdiye kadar durgun seyretti.”

Üreticinin bu kararı yalnızca zayıflayan talep değil, aynı zamanda gevşeyen ithal PET tekliflerinden de kaynaklandı. Ortalama verilere göre, ithal PET fiyatları Nisan başından bu yana 15$/ton civarında ufak bir düşüş kaydetmiş bulunuyor.

PAYLAŞ