BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

Önceki yazılarımızda diyorduk ya, “Keşke ülkemizde de olsa şu otomatlar.” diye. Çok özür dileriz, gözümüzden kaçmış. Meğerse varmış...
Önceki yazılarımızda diyorduk ya, “Keşke ülkemizde de olsa şu otomatlar.” diye. Çok özür dileriz, gözümüzden kaçmış. Meğerse varmış, lakin biz bir türlü göremiyoruz. Şöyle bir geçmiş haberlerin özetlerini geçelim bakalım:
“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerli ve milli ürün olarak geliştirdiği “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri”, 6 noktaya daha kuruldu. Pet şişe ve alüminyum atık karşılığı İstanbul Kart’a kredi yükleyen sistem, vatandaşlardan ve öğrencilerden yoğun ilgi görüyor. Konteynerin 22 ayrı okulda kurulması için çalışmalar devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), çevreyi kirleten ambalaj atıklarını geri dönüştürmek amacıyla Başkan Mevlüt Uysal’ın kamuoyuna tanıttığı Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri projesini İstanbul geneline yayıyor.”

Baktığımız zaman hayata geçen bir proje gibi görünüyor, fotoğraflar var, bayağı bahsedilmiş. Hem de 2018 yılında. Fakat o kadar seyahat etmemize rağmen ve en yoğun duraklarda bulunmamıza rağmen göremedik. Gelin bir de İBB’nin Atık Yönetimi Müdürlüğü’nün yazısına bakalım:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Müdürlüğü “Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları” sayesinde pet ve metal şişeleri geri dönüşüme kazandırıyor.

“Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları nerelere konulacak?

Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları ile ilgili proje, pilot çalışma olarak bazı metro duraklarında uygulanmaya başlandı. İlerleyen süreçte ilkokullarda ve kamuya hizmet veren farklı noktalara da aynı hizmetin verilmesi hususu planlanıyor.

Şu an pilot çalışma kapsamında İTÜ Ayazağa Metro Durağında 2 ve Şişhane Metro Durağında 1 adet olmak üzere 3 adet Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları hizmet sunmaya devam ediyor.
Belediye İştirakimiz İSBAK tarafından imalatı yapılan ve “Akıllı Mobil Aktarma İstasyonları” 7/24 denetim altında tutularak, istatiksel ve mekanik tepkiler kayıt altına alınıyor.
Bütün İstanbul’a hitap eden projeyle, özellikle ilköğretim çağındaki çocuklara toplumsal sorumluluk ve çevre bilinci kazandırılması hedefleniyor. Akıllı Mobil Aktarma İstasyonlarında toplanan atıklar ülke ekonomisine kazandırılıyor. Yerli ve milli tasarım olan cihaz yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi topluyor.

 

İstanbul Kart’a hangi ürün için ne kadar ücret yüklenecek?

Gerçekten bu kadar az ve 2-9 kuruş arası mı verilecek? Yani amaç konuya teşvikse, bu şekilde zor olacak görünüyor. Yurtdışında yapılanın çeyreği bile değil bu fikir. Velhasıl bunu da kabul ettik, 2019 yaz aylarındayız, hala bir gelişme, yayılma yok bu konuda. Eylül ayında proje duyurusu yapılalı bir yılı olacak ve projenin yayıldığı yok. Eğer belli başlı 3-5 noktada olacaksa ne anlamı var? Ve haberlerde geçen “2 Milyon Atık Toplandı” başlıkları nasıl oluyor? Herkesin, her anında erişebileceği noktalarda olmak zorunda bu otomatlar.

Görsel kaynaklarhttps://www.ibb.istanbul/News/Detail/35122 – https://atikyonetimi.ibb.istanbul/akilli-geri-donusum-konteyneri/

PAYLAŞ