DEMİR ADAM ÇEVRE KİRLİLİĞİNE SAVAŞ AÇIYOR

“Robotik Çevre Temizliği”

Süper kahramanları ile tanıdığımız Marvel’ın, en sevilen karakterlerinden olan Demir Adam’a sinematik evrende can veren Robert Downey Jr. Amazon iş birliği ile bir kitlesel fonlama başlattı. Bu fonlamanın amacı ise, “Robotik Çevre Temizliği”. Hollywood’un en başarılı ve sevilen aktörlerinden olan Robert Downey Jr. hayırsever ve yazar kimliğine, bir de “robotik çevreci” unvanını ekliyor.

Haziran ayı başında Amazon’un Las Vegas’ta gerçekleşen “Re:Mars” konferansında sahneye çıkan Demir Adam, yeni kitlesel fonlamasını tanıttı. Fikir içerisinde nanoteknoloji ve robotik bir çalışma ile, gezegenimizi temizleme barındırıyor. Downey her ne kadar konuşmasında fazla detay açık etmese de, “Footprint Coalition” sitesi aktörün acıkmasından kısa bir süre sonra yayına alındı.

Sitede şu ana kadar, gelişmelerden haberdar olmak için doldurabileceğiniz bir form bulunuyor. Lakin Downey’in açıklamalarına göre, önümüzdeki 11 ay boyunca Birleşmiş Milletler ile ortak bir çalışma yürütüleceği yönünde. Akabinde oluşacak olan koalisyon ile birlikte, 2020 Nisan ayında çalışmalara başlanacağı umut ediliyor.

Aynı zamanda Demir Adam açıklamalarında; “Nanoteknolji ve robotikler arasındaki uyum ile, dünyamızı gözle görülür bir şekilde temizleyebiliriz. Belki tamamen değil ama on yıllar içerisinde bu da mümkün olacaktır.” sözlerine de yer verdi.

Downey Jr, geçmişte çevreye yönelik ihmallerinin şimdi harekete geçmesi için ona nasıl ilham verdiğini de açıkladı. Gazetecilere göre; “İçimde bu sessiz kriz duygusu var. Ben tek kişilik dev bir karbon ayak izi kâbusuyum. Ama değişmek istiyorum.” şekline ifade etti.

Oyuncunun kesin eylem planından bağımsız olarak Forbes tahminlerine göre, Downey Jr’ın mali varlığının yaklaşık 81 milyon dolar. Gezegeni toparlamaya başlamak için fazlasıyla yeterli.

 

“Makine öğrenmesi, Otomasyon, Robotik ve Uzay” anlamına gelen “Re:Mars” konferansı, yapay zekanın yararları hakkında sunum yapan çeşitli konuşmacılara ev sahipliği yaptı. Downey Jr, organizasyonunun açılışını duyurmanın yanı sıra, karısı Susan’ın AI(yapay zeka) mucizeleri üzerine yeni bir YouTube Red belgesel serisinin yapımcısı olacağını ve tabii ki Downey Jr tarafından anlatılacağını da müjdeledi.

 

 

Günümüzde sizce de çok fazla ünlü ve zenginler çevreyi korumak için çaba göstermiyor mu? Peki bunların sonunu sadece onlar ve paraları mı getirecek? Bence hepimiz işin bir ucundan tutabiliriz, daha önceki yazılarımızda pek çok defa neler yapabiliriz diye değindik. Okumadıysanız eğer, bir göz atmanızda fayda olacaktır.

Kaynak: https://www.goodnewsnetwork.org/robert-downey-jr-foundation-will-use-robots-to-clean-environment/

PAYLAŞ