İZLANDA MARKETLERİNDE PARA VEREN OTOMATLAR

Kısaca konudan bahsetmek gerekirse, “boş plastik şişeler ile, alışveriş yapın”.
Daha önceki yazımızda ülkemize de gelmesini istediğimiz, geri dönüşümü teşvik eden ve bedava seyahat ettiren otomatlardan bahsetmiştik. İşte bu dönemde özellikle hane ekonomilerini dikkatli kullanmamız gerekirken, yine ülkemizde görmek istediğimiz bir başka “otomat” uygulaması da marketler için geliyor. Kısaca konudan bahsetmek gerekirse, “boş plastik şişeler ile, alışveriş yapın” diyebiliriz.

Alışveriş yapanlar, ilk süpermarket denemesinde plastik şişelerin çöpe atılmasını azaltmak için ters otomat makineleri kullanarak 30.000£’nun üzerinde bir para kazandılar. İzlanda’da bir süpermarket zincirinin getirdiği bu fikir, müşterilerin o dükkândan satın alınan her plastik şişenin kullanıldıktan sonra geri getirilmesi koşulunda 10p(pound) değerinde bir kuponla ödüllendirmeye başladı. Özel olarak tasarlanan otomatların Wolverhampton, Mold, Fulham ve Musselburgh’da ve İzlanda’nın merkez ofisi olan Deeside’da dört mağazaya kurulmasını içeriyordu.

İstatistiklere göre, projenin Haziran ayında başlatılmasından bu yana 311.500 plastik şişenin geri dönüştürüldüğünü gösteriyor. Süpermarket, çocukların şişe geri dönüşüm programı ile özellikle ilgilendiklerini belirtiyor ve hatta ebeveynlerini makineleri kullanmaları için teşvik ettiğini söylüyor.

İzlanda’nın genel müdürü Richard Walker ise şunları söyledi: “İzlanda, plastikleri geri dönüşümünü teşvik için, uzun zamandır pek çok çalışma yapıyordu. Hem tüketicinin ilgisine hem de planların işlevselliğine ilişkin son derece değerli bilgiler edindik ve tüketicilere karşılığında ödüller vererek, bunu genel bir davranış haline gelmesine ön ayak olduk.”

 

İzlanda, ters otomatlarını sonrasında kullanan ilk ülke ise, İngiltere’de bir süpermarket oldu. Tesco, Morrisons ve Co-op’un tüm şubeleri denemeler yapıyor, ama sonuçları henüz yayınlamıyor. Greenpeace ise durumdan memnun görünüyor ve destekliyor.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/environment/iceland-voucher-recycle-plastic-bottle-vending-machine-supermarket-money-a8708791.html

PAYLAŞ