PLASTİĞİN KUTSAL KASESİ BULUNDU

“Çoğu plastik asla geri dönüştürülmedi”

Bilim adamları tarafından, herhangi bir kalite kaybı olmadan tekrar tekrar geri dönüştürülebilen bir plastik üretildi. İsim olarak da “kutsal kâse” denildi. Sebebi ise kutsal kitaplarda bahsedilen bu kâsenin, ölümsüzlük bahşetmesine bir atıf.

Bir asit banyosuna sokulduğunda bu bileşen parçalarına tamamen ayrılabiliyor. Tıpkı Lego gibi, bu monomerler Kaliforniya’daki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın bilim adamlarına göre, farklı şekillere, renklere ve dokulara yeniden monte edilebilir. Şu anda, geri dönüştürülebilir plastik malzemelerin çoğu geri dönüşüm ile yeni malzemeler oluşturmak üzere işlense de, azımsanmayacak bir kısmı da tüketiciler tarafından doğaya saçılıyor.

Berkeley Laboratuvarı Moleküler Dökümhanesinde doktora sonrası araştırmacı ve Nature Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı, Peter Christensen; “Çoğu plastik asla geri dönüştürülmedi” dedi. “Ancak geri dönüşümü göz önünde bulunduran plastiklerin moleküler bir bakış açısıyla birleştirilmesinin yeni bir yolunu bulduk.”

Poli (diketoenamin) veya PDK olarak adlandırılan yeni malzeme, normal plastiklerin aksine, malzemelerini oldukça asidik bir çözelti içine batırmak suretiyle ayrıştırılabilir. Asit monomerler arasındaki bağları koparır ve plastiğe kendine özgü bir görünüm ve his veren katkı maddelerinden ayırır. Bu monomerler mümkün olduğu kadar tekrar kullanım için geri kazanılabilir veya başka bir ürün elde etmek için “geliştirilebilir”.

“Plastik döngülerini doğrudan çevreye yönlendiren kimya ile ilgileniyoruz. Geri dönüşüm seçeneklerinin olmadığı yerlerde fark yaratma fırsatı görüyoruz” dedi Berkeley Lab’ın Moleküler Dökümcülüğünde bilim insanı olan Brett Helms. Dr Helms; “PDK’larda, geleneksel plastiklerde değişmez olan bağları, plastiğin daha etkili bir şekilde geri dönüştürülmesine izin veren tersine bağlarla değişimini görüyoruz.”

Araştırma ekibi, geri dönüştürülebilir plastiklerinin günümüzde kullanılan geri dönüştürülemez plastiklere alternatif olabileceğine inanıyor. Bir sonraki planı tekstil, 3D baskı ve köpük gibi farklı amaçlar için kullanılan bir dizi özelliğe sahip PDK plastiklerini geliştirmektir. Helms; “Bu, yuvarlak plastiklerin etkinleştirilmesi için hem malzemelerin hem de geri dönüşüm tesislerinin nasıl tasarlanacağını düşünmeye başlamak için heyecan verici bir zaman” dedi.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/science/scientists-berkeley-holy-grail-of-plastic-recycling-a8906296.html

PAYLAŞ