SİLİKONUN PLASTİK OLMADIĞI GERÇEĞİ

Sağlıklı olduğu iddia edilen silikon ürünler, kek ve muffin kalıbı olarak fırınlarımızda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Son zamanlarda mutfaklarımızda geniş bir kullanım alanı bulan silikon ürünler hakkında acaba ne kadar bilgiye sahibiz? Silikon bir mamul değildir, aksine kimyanın en katışıksız, en saf alanıdır. Bu bölümde, silikonların baş döndürücü dünyasında, silikonları eşsiz yapan özellikleri hakkında bilgi edinebilir, onların sorunlarımızı çözmede ve yaşam standartlarımızı yükselten yeniliklere öncülük etmelerinde ne gibi katkıları olduğuna dair bilgiler elde edebilirsiniz.

Silikon, Si-O-Si temelinde yapılandırılmış pek çok farklı polimerik zincirlerin ve sistemlerin jenerik adıdır. Teknik olarak “polisiloksanlar” olarak tanımlanan silikonlar organik ve inorganik kimya arasında adeta “sihirli bir köprü” niteliğindedirler.

Cam ve plastiğin avantajlarını birleştiren silikonlar dünyada başka hiçbir malzemenin sahip olmadığı niteliklere sahiptirler; silikonlar da plastikler gibi (karbon bazlı olan) dirençlidirler ve pek çok şekle sokularak kullanılabilirler. Ayrıca cam gibi (silikon bazlı olan) ısıya ve rutubete karşı dayanıklıdırlar, kimyasal olarak inerttirler ve yalıtkandırlar.

Silikonun Ham Maddesi Nedir, Sağlığa Zararı Var mıdır?

Öncelikle bilmemiz gereken şey silikon ve plastiğin birbirinden farklı olduğudur. Silikonun ham maddesi cam yapımında da kullanılan silis kumudur. Bu kumun yüksek ısıda sıvılaştırılması ve farklı işlemlerden geçirilmesiyle silikon elde edilir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 1979 yılında silikon bazlı ürünlerin gıda pişirme açısından güvenli olduğunu duyurmuştur. Sağlıklı olduğu iddia edilen silikon ürünler, kek ve muffin kalıbı olarak fırınlarımızda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Silikonu, iki oksijen atomuna bağlanmış silikon moleküllerinin yerine organik gruplar yerleştirilerek elde edilen, modifiye edilmiş esnek yapıda bir kuvarz olarak düşünebilirsiniz. Polidimetilsiloksanlarda (en temel ve en çok kullanılan silikon türleri), bu organik gruplar metil gruplardır (CH3).

Bu yer değiştirme, üç boyutlu sağlam bir temel yapıya sahip kuvarzı, içinde Si-O-Si zinciri etrafında serbestçe dönen organik grupların yer aldığı yine sağlam ancak esnek ve lineer bir polimer şekline dönüştürür.

 

Silikon Ürünlerin Avantajları Nelerdir?

  • Kauçuk gibi esnektirler.
  • Silikon kalıplar sayesinde pişirdiğiniz ürünleri, formlarını bozmadan kalıplarından çıkarabilirsiniz. Kalıbınızı yağlamanıza gerek yoktur.
  • Fırında gönül rahatlığıyla kullanılabilirler. Silikon ürünler ısıya dayanıklıdır.
  • Pişirilen ürünlere herhangi bir koku ya da tat geçmez.
  • Kullanım şartları yerine getirildiği taktirde uzun süre kullanılabilirler.
  • Kolay temizlenirler.
  • Farklı renk seçenekleriyle göze hitap ederler.

 

 

Silikon Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her üründe olduğu gibi, silikon ürünleri satın alırken de güvenilir mağazaları tercih etmelisiniz. Sağlık testlerinden geçmiş ve zararlı olmadığı duyurulmuş ürünlerin seçimine özen göstermelisiniz. Yani anlayacağınız üzere, cam, plastik, silikon ve metal türleri kontrollü üretildiği sürece, hepsinin güvencesi vardır. Ne kullanırsanız kullanın, satın aldığınız yerlere dikkat edin.

PAYLAŞ