Türkiye'de Geri Dönüşüm Devrimi

“Çöp” diye bir kavram yoktur, “geri dönüştürülebilir atık” vardır.
Yazılarımızda da sürekli vurguladığımız, “Geri Dönüşümün Önemi” artık ülkemizde ciddiye biniyor. Geri dönüşümde dünyada akla gelen ilk isimlerinden olmamız işten bile değil. Pek çok ülke, geri dönüşümü ve atık ithalatını azaltmaktayken, bu durum bizlerin lehine çevrilebilir. Yüzlerce tarıma elverişli ve yaşam alanı olmayan topraklar varken, boş durmaları zira saçma olur. Hem sermaye hem de itibar yükselişini yakalamak için ilk adımlar atılmış bulunmakta.

Nasıl Başladı?

Nisan ayında, İKMİB ile ortaklaşa olarak plastik geri dönüşüm endüstrisinin mensuplarını strateji çalıştayı etrafında bir araya getiren PAGDER, çalıştay sonuçlarını dahilinde İKMİB bünyesinde bir Plastik Geri Dönüşüm Komitesi’nin kurulduğunu açıklamıştı. Komite faaliyetlerinin sıfır atık projesine de hizmet sağlayacağı ifade edilirken, güçlü bir plastik geri dönüşüm endüstrisinin sıfır atık projesinin en önemli ve kritik paydaşlardan biri olacağı dile getirildi. Başkanlığını da yürüttüğü komitenin bayramdan sonra faaliyetlerine başlayacağını, PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün şu sözler ile dile getirmişti:
“En önemli amacımız, geniş bir çerçeve sunan bu sektörün paydaşları arasında diyalog ve eşgüdüm sağlamak olacak. Komitemize üyemiz ve sektör mensuplarımızın yanı sıra akademisyenler, paydaş sivil toplum temsilcileri, ticaret ve sanayi odası meslek komitesi temsilcileri, medya temsilcileri gibi geniş bir yelpazeden katılım olacak.”

Döngüsel ekonominin, geleceğin ekonomik modeli olduğunu belirten PAGDER Başkanı:
“Kamuoyuna sunulmaya çalışılan jargonun eskide kaldığına inanıyoruz, zira sıfır atık projesinde “çöp” diye bir kavram yoktur, “geri dönüştürülebilir atık” vardır. Geri dönüştüremediğin varsa da “enerji”ye dönüştürür, yoluna devam edersin. Buradaki amaç, sıfır atık projesinin nihai amacında olduğu gibi Türkiye’nin döngüsel ekonominin en başarılı aktörlerinden biri haline gelmesidir.’’ şeklinde bahsetmişti.

Bir Petrokimya Tesisi Kadar Üretim Yapılıyor, Cari Açık Kapanacak

Türkiye’nin plastik hammadde tarafında yüzde 90 oranında dışa bağımlı olduğunu dile getiren Gülsün, şu andaki yatırımlarla geri dönüştürülmüş plastiklerden elde edilen hammaddenin bir petrokimya tesisinin sağlayacağı üretime yaklaştığını ifade etti. Gülsün, şunları da ekledi:
“Ülkemizde kaynağında ayrıştırmanın yeterli olmaması nedeniyle mevcut halde temiz, geri dönüştürülebilir atıkları ithal ediyoruz ancak sıfır atık projesi ile birlikte, ülkemizdeki geri dönüştürülebilecek atık miktarının da yeterli hale gelebileceğine inanıyoruz. Hedefimiz 2030’da plastik hammaddede cari açığımızı %35,1 azaltmak. Bununla birlikte, plastik geri dönüşüm endüstrisi petrokimya yatırımlarından farklı olarak ülke sathına yayılabiliyor ve bu durumda bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına da katkıda bulunuyor.”

Son Durum Nedir Peki?

İKMİB ve PAGDER’in ortak düzenlediği plastik geri dönüşüm çalıştayında sektör sorunlarının tek elden takip edilmesi ve sektörün güçlü bir şekilde temsil edilmesi için İKMİB çatısı altında bir Plastik Geri Dönüşüm Komitesi kurulması kararlaştırıldı. İKMİB yönetimi tarafından kabul gören bu öneri kapsamında kurulan komitenin başkanı Selçuk Gülsün oldu. Komite İKMİB Başkanı Adil Pelister ve İKMİB Plastik Komitesi Başkanı Mehmet Uysal’ın da katıldığı ilk toplantısını 17 Temmuz 2017 Çarşamba günü sektörün yoğun katılımı ve ilgisi ile gerçekleştirdi. Toplantıda PAGDER Genel Sekreteri Dr. Selçuk Mutlu döngüsel ekonomi ve güncel gelişmeler üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Sonrasında ise sektör mensupları ve komite üyeleri sektör sorunları, çözüm önerileri ve gelecek vizyonu üzerine fikir teatisinde bulundu.

 

TBMM Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Sayın İsmail Emrah Karayel; TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Sayın Muhammet Balta; Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Elitaş ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Sayın Dr. Mehmet Muş’u ziyaret ederek plastik geri dönüşümü kapsamında yaptığımız çalışmalar hakkındaki raporumuzu sunduk, sanayimizin gelişimine verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

PAYLAŞ