TÜRKİYE’NİN GÜNEY AMERİKA'YA AÇILMASI “COSMEET BAGOTA”

İş konferansını burada yapmanın önemi buydu.

İKMİB’in, 26-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında katıldığı “Turkish Cosmetics Cluster Ur-Ge Projesi” kapsamında “Kolombiya ve Latin Amerika gerçekleştirildi. “Cosmeet Bogota” olarak da adlandırdığımız Yurt Dışı Pazarlama Faaliyetine proje üyesi 9 firma 11 yetkilisiyle katılım gösterdi.

İki ülke arasındaki ticaret ilişkilerini artırmak amacıyla yıl boyunca Türkiye ile Kolombiya arasında dört iş etkinliği düzenlendi. Türkiye’nin, Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk’e göre, her iki ülke de “keşif ve karşılıklı yarar sağlamak için bu yönü artırma fırsatı buldu.”

Cosmeet Latam 2019 çerçevesinde büyükelçi, iki ülkenin ikili ilişkilerindeki ilerlemelere övgüde bulundu ve ticari faaliyetleri kolaylaştırmak için, Kolombiya ve Türkiye’nin stratejik coğrafi konumunu vurguladı. Öztürk, Kolombiya ve Türk iş adamlarını bir araya getirmenin yanı sıra etkinliğin Latin Amerika heyetlerinin de katıldığı bir toplantıda, “Bogota’nın stratejik bir iş merkezi olarak seçilmesinden memnunuz” dedi.

Bu etkinlikte, 13 Latin Amerika ülkesi, 20 Türk tedarikçiyle yaklaşık 400 toplantı gerçekleştiren 35 Kolombiyalı firmaya ev sahipliği yapıldı. Kolombiya’daki Ticari Misyon Operasyon Direktörü Cristian Paz’a göre, bu toplantıların sonucunda %40 oranında uzun vadeli işler yapılacağı ön görülüyor.

Faaliyet kapsamında öncelikle retail tour yapıldı. Firmalarımız kendi ürünlerine benzer ürünleri, bu ürünlerin ambalajlarını, fiyatlarını ve kalitelerini, pazardaki rakiplerini inceledi; kısacası bir Pazar araştırması gerçekleştirdi. Retail tour’da Kolombiya ve Latin Amerika’nın en büyük kozmetik ve temizlik ürünleri pazarları incelendi; Exito ve Olimpica gibi marketler, Falabella gibi departmant store’lar, Cromantica ve La Riviera gibi kozmetik zincirleri ziyaret edildi. Faaliyet öncesi katılımcı firmalarımıza Kozmetik ve Temizlik ürünleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Kolombiya ve Latin Amerika’nın Kozmetik ve Temizlik Ürünleri sektörüyle ilgili genel bilgiler, ihracat-ithalat istatistikleri verildi. Ürün kayıt aşamaları ve süreçleri anlatıldı.

Etkinlikte öne çıkan firmalardan bazıları 36.000 m2’lik bir tesisi olan Erkul Kozmetik, geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken, BFF Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreticisi Smile D’ticaret A.O.

Büyükelçi, “Kolombiyalı ve Latin Amerikalı şirketlerin Türklerle tanışmasının büyük faydalar sağlayacaktır. Her yıl daha fazla Türk şirketi bu etkinliklere katılıyor.” şeklinde konuştu.

Öztürk, Türk kozmetik endüstrisinin Kolombiya ile anlaştığını görmekten memnun oldu. “Türk ürünleriyle gurur duyuyorum çünkü fiyat-fayda açısından yüksek performansları var. Maalesef, Kolombiya’da çok iyi tanınmıyorlar. İş konferansını burada yapmanın önemi buydu.” dedi.

Ayrıca, bu ürünlerin Avrasya bölgesinde zaten iyi tanındığını ve dağıtıldığını, ancak yeni yeni kendilerini Latin Amerika ticaretine sunma fırsatı bulduğunu belirtti. “Burada yaptığımız şey iki ülke arasındaki mesafeleri sembolik olarak kaldırmak.”

Öztürk, Kolombiya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde meydana gelen büyümeyi vurguladı: “Bu iş birliği, Türkiye İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve ayrıca Türk Hava Yolları uçuş hattı gibi hem ülkemizden hem de Kolombiya’dan yararlanıyor” dedi.

Kolombiya ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşmasının sonuçlandırılmasına yönelik diyaloglarla ilgili olarak, Öztürk; müzakerelerin 2011 yılından bu yana yedi tur diyalog ile gerçekleştiğini hatırlattı. Kolombiya’nın, şu anda esas olarak kömürle ilgili olan Türkiye’ye ihraç ettiği ürünlerin çeşitliliğini artırması gerektiğini, ancak müzakerelerin her iki ülkenin de yararına sürdürülebilir bir ekonomi elde etmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

PAYLAŞ