YOL YAPMANIN BÖYLESİ

E şimdi de yol yapılmış fena mı?

Atık plastikler madendir, yeni üretimlere bir kapıdır diyoruz da dikkate alınıyor muyuz acaba? Biraz eski bir konu olsa da aslında güzel bir fikir olur. Atık plastiklerden barınaklar, tuğlalar yapıldığını gördük. E şimdi de yol yapılmış fena mı? Hem de bisiklet yolu.

Hollanda’nın Zwolle kentinde, geri dönüştürülmüş plastikler, bisiklet yolu yapılarak değerlendirilmek isteniyordu. Zwolle Belediyesi’ne göre, bu proje dünyada bir ilk olacaktı. “PlasticRoad” adı verilen bisiklet yolu projesi 2018 Eylül ayında tamamlanmış ve yıl sonuna doğru, aynı bölgedeki bir başka noktada daha plastik yol yapımına başlanmıştı. Hedefleri 2019 yılında, plastik yolu uzatmak.

Yaklaşık 30 metre uzunluğundaki yollarda tekniğin uygulanabilirliği test edilecek. Belediye’ye göre geri dönüştürülmüş plastikten yapılan yolun çevreye uyumu ve taşıma konusundaki testler, gerçeğe dönüştürülebilecek kadar olumlu sonuç verdi. 2018 sonbaharında hizmete girmiş olan plastik bisiklet yolların, test aşamasından sonra daha da geliştirileceği belirtiliyor.

Proje, inşaat şirketi KWS ile boru imalatçısı Wavin tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Belediye, yenilikçi ve sürdürülebilir fikirlere sahip girişimcilere, projelerini hayata geçirmeleri için katkıda bulunuyor. Zwolle Belediyesi’ne göre, proje hem çevrenin korunmasına hem de sürdürülebilir ekonomiye önemli katkılarda bulunacak.

Hollanda’daki Krommenie kasabasında da 4 yıl önce güneş panellerinden yapılan ve elektrik üreten bisiklet yolu yapılmıştı. “SolaRoad” adı verilen elektrik üreten bisiklet yolları, Haaksbergen ve Groningen kentlerinde de hayata geçirildi.

PlasticRoad ile plastik atıkları tekrar zincire geri getireceğiz, böylece binanın çevre üzerindeki etkilerini azaltacağız ve bir yolu koruyacağız. PlasticRoad konsepti, Cradle to Cradle (C2C) ve The Ocean Cleanup gibi çevresel girişimlerle tamamen uyumludur. Okyanustan gelen plastik geri dönüştürülür ve tek parça halinde monte edilebilen prefabrik yol parçalarına oluşturur. Montajı kolay, hızlı ve hafiftir. Aynı zamanda asfalt ve asfalt yollarla ilgili süregelen sorunları da azaltır. Erozyon, yabani otlar, çukurlar, yüzeysel sel, yüzeysel ısıtma, gürültü gibi olayları azaltır.

 

PlasticRoad: Drenaj boruları, kablolama ve sel etkilerini azaltması için oyuk boşluklu prefabrik yapıdadır. Geleneksel yol yüzeylerine göre kurulumu %70 daha hızlı, geleneksel asfalt yollardan 3 kat daha uzun ömürlü olması bekleniyor ve inşaat maliyeti ise geleneksel yapının yarısı kadar.

Kaynak: https://www.wavin.com/en-gb/Knowledge-centre/News/The-first-Plastic-Road-will-be-installed-in-the-Netherlandshttps://www.plasticroad.eu <- görseller için özellikle

PAYLAŞ