FİLMLERİN VAZGEÇİLMEZ GÖRSEL EFEKTİ PLASTİK MAKYAJ

Plastik makyaj en fazla şov dünyasında kullanılan bir makyaj türüdür. Bu makyaj sayesinde yüzünüzde veya vücudunuzda hiç olmayan yaraları, kesikleri, parçalanmaları var gibi gösterebilirsiniz

Plastik Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Plastik makyaj en fazla şov dünyasında kullanılan bir makyaj türüdür. Bu makyaj sayesinde yüzünüzde veya vücudunuzda hiç olmayan yaraları, kesikleri, parçalanmaları var gibi gösterebilirsiniz. Show dünyasının içinde tercih alanları genellikle sinema ve televizyon sektörüdür. Son yıllarda kullanımı oldukça artan plastik makyaj sinema ve dizi sektörünün demir başlarından biri çoktan olmuştur. Genellikle televizyonda veya beyaz perdede tanıştığımız plastik makyaj, daha çok yaralanma, maske, yüz değişimi, yaşlandırma, yanma ve kesilme gibi efektleri vermek amacıyla kullanılır.

Genel makyaja kıyasla daha çok profesyonellerce kişiler tarafından yapılması gerektiğinin yanı sıra, bu kozmetik ürünlerinin bulunmasının da kolay olmadığı bir gerçektir. Daha çok Amerikan televizyon dizilerinde ya da filmlerinde kullanılsa da ülkemizde de ciddi yatırımların yapıldığı film ve dizilerde plastik makyaja rastlamak mümkündür. Ülkemizde bu ürünlerin satışını sağlayan firmalardan bir tanesi Cryolan ve diğeri ise Ben NYE firmalarıdır.

Çok fazla şov dünyasında kullanılıyor olsa bile son dönemlerde bazı farklı sektörlerde de kullanılmaya başlamıştır. Örneğin birbirlerine şaka yapmak isteyen insanlar artık plastik makyajdan faydalanabiliyorlar. Ya da eğlence sektöründe herhangi bir şirket veya firma tanıtımı için sokaklarda palyaço döndürmek yerine plastik makyajlı insanlar gezebiliyorlar.

Plastik ve porselen makyajın birbiriyle karıştırıldığını çok duymuşuzdur. Bunun nedeni ise her iki makyaj türünün de ciltten uzun süre çıkmıyor oluşudur ve genellikle kullanılan ürünlerin ve makyajın yapılış şekillerinin birbirine benziyor olmasıdır. Fakat plastik makyaj genellikle yaralanma, kanama gibi sıklıkla karşılaşamayacağımız ve çok daha emek isteyen bir makyaj olmasıyla öte yandan porselen makyajın ise genellikle bir estetik yaratmak için kullanılmasına yöneliktir.

Plastik Makyaj Fiyatları

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki, kişisel olarak “plastik makyaj” iyi yapıldığında, CGI (Computer Generated Image), yani bilgisayar ile yapılan görsel efektlerden daha gerçekçi ve güzel görünüyor. Ayrıca maliyet ve uğraş olarak da CGI’dan daha uygundur.

Likit lateks, kozmetik ürünün daha çok, kan efekti vermek amacıyla kullanılır buna ek olarak, yanık jeli, sünger, yapıştırıcı ve pudra gibi malzemeler bu plastik kozmetik makyaj için kullanılanlardır. Fakat daha önce de vurguladığımız gibi bu ürünleri uygulayabilmek için bu yönde bir eğitim almış olmak gerekmektedir. Bu ürünlerin nerede ve nasıl kullanılacağı her bir ürün için farklılık göstermektedir. Eğer makyaj yaparken büyük keyif alıyorsanız bu ürünlerin kullanıma yönelik kurslara başvurarak, önü çok açık bir piyasada altın bir bileziğe sahip olabilirsiniz. Kurs fiyatlarının sürelerine bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama fiyatları 200 TL ile 500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

PAYLAŞ