FLORESAN İLE PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Gezegeni kurtarmanın tek yolu geri dönüşümdür.

FLORESAN İLE PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Münih’teki Ludwig Maximilians Universitaet (LMU) araştırmacıları, plastiklerin (örneğin polietilen tereftalat PET / PETE ve polivinil klorür PVC) tanımlanması ve ayrıştırılması için daha hızlı ve daha kolay bir yol geliştirdiler. Yöntem, malzemenin floresan bazlı bir ışıma yöntemi kullanmakta.

LMU kimya profesörü Dr. Heinz Langhals şöyle demiş: “Plastikler kısa süreli ışığa maruz kaldıklarında floresan ışık yayar ve emisyon zamanla belirgin bir şekilde bozulur. Bu nedenle, floresan ömürleri farklı polimer tipleri için oldukça karakteristiktir ve belirleyici bir parmak izi olarak işlev görebilir.”

Işıma ile uyarmadan sonra, plastik aydınlatma miktarını ölçen bir fotoelektrik sensörden geçer. Bu işlem plastiğin bozulmasının ilerlemesini belirler. Plastiklerde kullanılan polimerler ayrı ayrı floresan ömürleri gösterir, bu nedenle çürüme eğrisinin şekli onu tespit edebilir.

“Polimerler teknolojik malzemelerin sürdürülebilir döngüsü için ilginç bir temel teşkil ediyor. Çok önemli bir gereksinim ile, geri dönüştürülmüş malzemenin kimyasal olarak saf olması gerektiği kesindir.” dedi.

Saflık Downcycling Atıklarını Önler

Polimerler, bitmiş ürünü oluşturmak için yüksek sıcaklıkta eriterek ve enjeksiyonla kalıplanarak termoplastik olarak işlenir. Geri dönüşüm sırasında, plastik tekrar yüksek ısıya maruz bırakılır. Bu sınıflandırılmış malzeme, başka bir polimer tarafından kirlenmişse özelliklerini değiştirebilir. Malzeme daha sonra dönüşüme tabii tutulur. Geri dönüşüm, bir malzeme geri dönüşüm sürecinde kalite veya işlevselliği kaybettiğinde gerçekleşir, ancak son ürün kullanılabilir. Polimerler, diğer polimerlerle iyi karışmaz. %5’lik bir kirlenme bile nihai ürünün kalitesini büyük ölçüde düşürebilir. Bu nedenle yeni yüksek kaliteli plastiklerin, geri dönüşümlü malzemeler kullanılmadan, daima saf malzemelerden üretilmesi esastır.

 

LMU ekibi tarafından floresan kullanılarak geliştirilen yeni yöntem, saatte 1,5 tona kadar plastik ayırmaya izin veriyor. Sonuç olarak endüstriyel kullanım için zorunlu gereklilikleri zaten karşılıyor. Plastiklerin geri dönüşüm için ayrılmasını gerektiren mevcut teknoloji, plastikleri güçlü ışık kaynağı altında yüksek hızlı bir konveyör bant üzerinde tarayan yakın kızılötesi spektroskopisini içerir. Dalga boylarının bazıları absorbe edilir, bazıları ise lensler tarafından yansıtılır ve yakalanır. Lensler, malzemeyi tanımlayan deklanşör vanalarına bir sinyal iletir ve malzeme uygun oluk içine üflenir.

Gezegeni kurtarmanın tek yolu geri dönüşümdür hem de her tür madde için geçerli. Malzemeleri sıralamak için ne kadar hızlı ve verimli teknikler bulursak o kadar iyi. 3D baskı için filamentler, polyester dokuma ve halı gibi pek çok ürün, geri dönüştürülmüş plastiklerle üretilebiliyor.

PAYLAŞ