PLASTİĞİ SUYA DÖNÜŞTÜRÜN

Okyanuslardaki insanlar yüzünden oluşan kirlilikten defalarca bahsetmiştik.

Okyanuslardaki insanlar yüzünden oluşan kirlilikten defalarca bahsetmiştik. Hatta daha önce plastik yiyen bir başka bakteri ve mantardan da söz etmiştik. Şimdi ise, plastiği yemek ile kalmayıp bir de onu suya dönüştüren bir bakteri bulundu.

Şu anda bu yenilik, okul yıllarından beri bu projeyi geliştiren ve bugün meyvelerini alan öğrenciler, Jeanny Yao ve Miranda Wang tarafından geliştirilen bir bakteridir. Patentlerini aldıktan sonra, ürünü geliştirmeye başlamak için 400 bin dolarlık bir finansmanı bile elde ettiler. Ve bu öğrenciler henüz 20 yaşında. Bu proje sayesinde şu ana kadar 5 ödül kazandılar, Perlman Bilim Ödülünü kazanan en genç kişiler olduklarından bir hayli popüler oldular. Hepsi de plastiği CO2(Karbondioksit) ve suya dönüştürebilen minik bakterileri sayesinde.

Bakterinin temelde iki şekilde kullanılması planlanıyor: Plajları temizlemek ve giysiler için hammadde üretmek. Miranda Wang; “İnsanların plastik kullanımını bırakması neredeyse imkânsız, malzemeyi kırmak için teknolojiye ihtiyacımız vardı ve bakteri sayesinde tüm atıklar biyolojik olarak parçalanabilir hale geliyor” diyor.

 

Bu teknoloji iki aşamalı olarak çalışıyor: İlk önce plastik çözünmeye başlar ve plastiğin enzimleri katalize olur, böylece plastiğin yüksek oranda uysal fraksiyonları ortaya çıkar. Bu bileşenler biyo-sindirici istasyonuna yerleştirilir, burada yiyecek artıklarıymış gibi kolay şekilde dönüştürülüyor. Umut verici projenin işini bitirip, plastikten suya dönüşümünü tamamlaması ise 24 saat civarında sürüyor.

PAYLAŞ