VEGAN PLASTİK GELECEĞİ

Sadece biyolojik olarak parçalanmaları değil, aynı zamanda yenilebilir.

Yiyecek çantalarını ve ambalajlarını o kadar doğal düşünün ki, sağlığınız için herhangi bir tehlike olmadan yiyebileceksiniz. Organik malzemelerle, yani doğal malzemelerle yapılan bu plastik poşetler ve çantalar, petrokimya endüstrisinden kendisini son derece ayırıyor.

Sadece biyolojik olarak parçalanmaları değil, aynı zamanda yenilebilir, dolayısıyla hayvanlara, insanlara zararsız ve çevreye tamamen saygılı ürünler ortaya çıkıyor. Bu poşetlerin gıda işleme endüstrisine girmesi, yüzyıllardır bilinçsiz bir şekilde gezegeni kirletecek olan insanın, atık kütlesini azaltırken tüketme yöntemimizde devrim yaratabilir.

Plastiğin çevre üzerindeki etkilerini kınamak doğru olmaz. Neticede sorun kullanıcıda, eğitmek ve anlatmak lazım. Ancak tüm çabalarımıza rağmen, plastik olmadan yaşamak için mücadeleye zorlanıyoruz. Üretilen her bir plastik alternatifi madde, ağır maliyetlere ve kütlesel ağırlığa mâl olacaktır. Dünya’da yavaşça, tek kullanımlık plastik torbaların yasaklanıyor ama alternatifi pahalı ürünler, farklı bir sektörü büyütme çabası sadece.

Tüm dünyada, mühendisler ve iş sahipleri plastikle mücadelede yer almaktadır. Silahları: Organik plastiklerin bileşenleri olan bitkisel kökenli çeşitli doğal içerikler. Organik plastik, bilim adamlarının yenilebilir olduğu kadar biyolojik olarak da parçalanabilen çantalar ürettikleri bu yenilikçi malzemedir.

Aşağıda, doğanın geleneksel plastiğe sunduğu alternatiflerin tadına bakmak ya da bakmamak sizin elinizde.

Patates Bazlı Torbalar

Fransız şirketi Sphere PTL’in bakış açısına göre patatesler yağ ile rekabet edebilir. Şirket Seine-Maritime merkezli ve Alman yeşil kimya laboratuvarı Biotec ile bağlantılı. 2006’dan beri, patates nişastasının organik torba yaratma potansiyelini kullanıyorlar. Bozunma çarklarına yağ süren bu madde sayesinde, torbalar organik gübreye dönüşebilir veya depolama sahasında altı ay içinde ayrışır. Sadece biyolojik olarak çözünebilir değil, aynı zamanda suda da çözünür ve hayvanlar yiyebilir.

Manyok Bazlı İçilebilir Poşetler

Hindistan’da Kevin Kumala adlı bir girişimci, ülkede yaygın bir kök olan manyoktan yapılan bir poşet icat etti. Klasik bir plastik poşetin aksine, tereddüt etmeden yakabilirsiniz. Yanması atmosfere hiçbir sera gazı salmaz. Sıcak suda çözünerek, sağlığa zarar vermeden hem hayvanlar hem de insanlar tarafından içilebilir, çünkü bileşiminde toksik madde yoktur.

Bu organik torba ile işletme sahibi, ülkesindeki plastik kirliliğinin neden olduğu sorunu çözmeyi hedefliyor. Ama yine de fiyat biraz cesaret kırıcı, manyok torbalar plastik torbalardan iki kat daha pahalı. Plastik atıkların azaltılmasını teşvik eden bir kamu politikası olmadan, manyok torbası sadece birkaç otel ve yerel mağazayı ikna edebildi. Manyok bazlı içilebilir poşet hakkında detaylı bilgilere, buradan ulaşabilirsiniz: (Sizce Poşet İçilebilir Mi? Link yönlendirmesi gelecek buraya)

Meyve ve Sebze Kokteyl Çantası

Hintli girişimci Ashwath Hedge tarafından geliştirilen organik plastiğin sırrı, on iki doğal bileşen, bitkisel ve nişasta bakımından zengin meyve ve sebzelerden (mısır, tapyoka, patates, muz), bitkisel yağ ve organik atık yan ürünlerinden oluşmaktadır. Tüm bu doğal bileşenlerin karışımı, biyolojik olarak parçalanabilen ve yenilebilir bir çanta oluşturuyor.

Bu sağlam fikri geliştirmek için genç girişimci, Bangalore’da bir başlangıç yaparak, EnviGreen şirketini kurdu. Doğa dostu poşetleri biyolojik olarak parçalanabilirlik standardına uyuyor, yani doğaya atıldıkları zaman üç aydan az bir sürede ayrışıyorlar. Ayrıca 15 saniye içinde sıcak suda çözünürler ve ne karbondioksit ne de sera gazı yayıyorlar. Torbalardaki yazılar ve logolar bile kimyasal ürünler olmadan çevre dostu bir mürekkeple basılmaktadır.

Bu yılın başından beri mağazada satılan çantalar, yine klasik plastik torbalardan %35 daha pahalıdır. İşletme sahibi, Hindistan’daki plastik atık kirliliğine karşı koymayı ve çiftçilere yeni fırsatlar sunarak yerel tarımı teşvik etmeyi umuyor.

Mısır Bazlı Poşetler

Meksika’da, Ulusal Politeknik Enstitüsü (NPI) öğrencileri doğal kaynakları kullanarak bir poşet geliştirdi. Biyo-bozunur ve yenilebilir bir mısır polimer poşeti geliştirdiler. Gerçekten de malzeme sağlığa zararlı olabilecek herhangi bir madde içermiyor. Suda çözünür ve içilebilir.

Üretim sürecine bağlı olarak birkaç gün, birkaç ay içinde parçalanabilir. Bu işleve bağlı olarak plastiğin biyo-bozunurluğunu veya koruduğu mallara bağlı olarak seçebilecek olan sanayiciler için büyük bir avantaj sağlıyor. Öğrenciler ayrıca organik plastiklerini oyuncak imalatı ve otomobil endüstrisi gibi diğer alanlara da yaymayı planlıyorlar. Aslında bu alanlarda yararlı olabilecek birçok avantajı var. Esneklik, toksik yapıda olmaması, hafızalı köpük üretimi.

 

Kirliliği Engellemenin Çözümü Bu Mu?

Bitkisel malzemelerin son yıllarda moda olması gözden kaçmıyor. Tüm dünyadan mühendisler kendilerini organik plastiklerin üretimine veriyor. Doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemeler için birçok kullanım alanı düşünülebilir. Bu projeler ile birlikte tarım sektörü de dünyada farklı bir açıdan büyümeye başlayacaktır.

PAYLAŞ