GERÇEK ÇEVRECİ TAŞLANIR

İşte plastikler ve çevre hakkında, öğrendiğinizde şaşıracağınız bazı önemli gerçekler.

Hepimiz plastiklerin günlük hayatımızın bir parçası olduğunu biliyoruz. Hava yastığından, sevdiklerimizin hayatlarını korumaya yardımcı olan emniyet kemerlerine, çocuklarımızın yemeklerini taze tutmaya yardımcı olan fermuarlı çantalara kadar, hayatımızın her köşesinde plastikler bulunuyor. Ancak bazı grupların yıllardır sürdürdüğü spekülasyonlara rağmen, plastikler insanları şaşırtabilir.

İşte plastikler ve çevre hakkında, öğrendiğinizde şaşıracağınız bazı önemli gerçekler.

Plastikler her gün çevreye olan etkilerini önemli ölçüde azaltmamıza yardımcı olmaktadır.
Yeni bir çalışmaya göre; malzeme kullanımını, enerji kullanımını, atıkları ve karbon emisyonlarını azaltarak, plastiklerin çevresel ayak izimizi azaltmamıza yardımcı olduğu konusunda artan çalışma gruplarına katkıda bulunuyor. Bu son çalışma, tüketici ürünlerinde ve ambalajlarda plastik kullanımının çevresel maliyetinin, diğer malzemelerin kullanım maliyetinden yaklaşık dört kat daha az olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, plastiklerin aynı işlevi yerine getiren alternatiflerle değiştirilmesinin çevre maliyetlerini yıllık 139 milyar dolardan 533 milyar dolara çıkartacağını söylüyor. Peki plastikler neden daha düşük maliyet sonuçları veriyor? Çünkü plastikler daha az malzeme ile daha çok şey yapmamıza yardımcı oluyor.

Örnek olarak: Plastik ambalajlar, ambalaj atıklarını ve yiyecek atıklarını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Hepimiz daha azıyla daha fazlasını yapmak istiyoruz. Güçlü, hafif plastikler ambalajlarımızın daha az maliyetle daha fazlasını yapmasını sağlar. Birçok yaşam döngüsü çalışması, plastik ambalajın alternatiflerden önemli ölçüde daha az atık ortaya çıkartır ve üretimde daha az enerji gerektirdiğini bulmuştur. Sağlıklı ve besleyici gıdaların raf ömrünü uzatarak, biraz plastik ambalaj, gıda israfını ve çok büyük bir çevre sorununu önlemektedir.

Plastikler, bugünkü otomobillerin %50’sini oluşturuyor ve bu da yakıt verimliliğini önemli ölçüde artırıyor. Daha hafif arabalar = daha az yakıt tüketimi. Yakıt verimliliğini artırarak çevremize yardımcı olmak için, otomobil üreticileri, karbon elyafı takviyeli plastikler de dahil olmak üzere, güçlü ancak hafif plastiklere giderek daha fazla rol vermektedir. Otomobil uzmanları, modern otomobillerin hacim olarak yüzde 50 plastikten olmasına karşın, ağırlık olarak yüzde 10’dan ibaret. Araç ağırlığındaki yüzde 10’luk bir azalmanın, bugünkü arabaların ömrü boyunca yakıt verimliliğini yüzde 6 ila yüzde 8 oranında artırabileceğini biliyor muydunuz? Bu hafif plastikler zaten birçok oto güvenlik özelliğinde tamamlayıcı bir rol oynamaktadır; emniyet kemerleri, hava yastıkları, iç yastıklama, ezilme bölgeleri, tamponlar, emniyet camı vesaire.

Plastik bina ve yalıtım ürünleri muazzam miktarda enerji tasarrufu sağlar. Amerika’nın enerjisinin yaklaşık yüzde 40’ı, evlerimizi ve binalarımızı, özellikle ısıtma, soğutma ve güçlendirmek kullanılıyor. Plastik yapı ürünleri, köpük yalıtımından, kaçak/sızdırmazlık malzemelerine ve PEX borularına kadar, ev sahiplerinin enerji tüketiminde büyük tasarruf sağlamalarına yardımcı olur. Bir yaşam döngüsü çalışması, plastik yapı malzemelerinin kullanımının alternatiflere göre yılda 467,2 trilyon BTU (British Thermal Unit; İngiliz ısı birimi) enerji tasarrufu sağladığını buldu. Bu, 4,6 milyon ABD’li hane halkının yıllık ortalama enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli enerjidir. Plastiklerde bulunan az miktarda enerji zaman içinde büyük miktarda enerji tasarrufu sağlar.
Daha fazla plastik geri dönüşümü yapıyoruz. Plastiklerin geri dönüşümü 1990’larda ölçülmeye başlandığından bu yana çarpıcı bir şekilde artmıştı ve bugün şişeler, kapaklar, kaplar ve torbalar/ambalajlar da dahil olmak üzere artan sayıda plastik için geri dönüşüm programlarına erişimimiz vardır. ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre, Amerikalılar 2015 yılında 6 milyar liradan fazla plastik geri dönüştürülmüş (en son hesapladıkları zaman). Ve önümüzdeki yıllarda daha da plastik geri dönüşümü bekliyoruz.

ABD’de plastik torba ve ambalajların geri dönüşümü için 20.000’den fazla yer var. 20.000 ABD bakkaliye ve perakende mağazasının önünde geri dönüşüm kutularına plastik torbalar ve ambalajlar atılabilir. Market poşetlerini, ekmek poşetlerini, yiyecek saklama poşetlerini (hatta mühürlenebilen poşetleri bile), nakliye yastıklarını, baloncuklu kılıfı, kuru temizleme poşetlerini, içecek kılıfları için üst üste giydirilen malzemeleri ve daha fazlasını geri dönüşümlü olarak yapabilirsiniz. Sadece temiz ve kuru olduklarından emin olun. İngiltere’de, sadece 2016 yılında yaklaşık 1,3 milyar pound poşet/paket geri dönüşümü yapılmıştır.

Plastik üreticileri, bilinenin aksine plastikleri okyanuslarımızdan uzak tutmaya çalışıyor. Herkes plastiklerin okyanuslarımıza ait olmadığını kabul ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki plastik üreticileri, plastikleri okyanuslardan uzak tutmak için uygulanabilir çözümler bulmak için hükümetlerle, bilim insanlarıyla ve çevre kuruluşları ile birlikte çalışıyor ve iş birliği yapıyorlar. Plastik üreticileri, bugüne kadar denizlerden atıkları toplamak için 355’ten fazla proje olduğunu açıkladılar, ancak daha yapılacak çok iş var. Hepimiz atık sorununu önlemek için çalışarak ve elimizden gelen her şeyi geri dönüştürerek görevimizi yapabiliriz.

Buradaki temel ders: Daha azıyla daha fazlasını yaparak, yiyecek ve ambalaj atıklarını azaltmaya yardımcı olarak, otomobillerimizin yakıt verimliliği diyetini destekleyerek, bir miktar tasarruf etmek için az miktarda enerji kullanmaktır.

 

PAYLAŞ