GÜVEN KOLAY KAZANILMAZ

Dağda Yürüyüş İçin Tasarlanan Botları, Deri Zannediyorsanız Yanılıyorsunuz

Plastik ürünlerin verdiği, yadsınamaz bir güven duygusu vardır aslında. Ve bu hissiyatı doğada da yanımızda kullandıklarımız ile pekiştiriyoruz.

Eski Tekneler Eskide Kaldı
Kaptan Quint’in “Jaws” filmindeki teknesi ahşaptan yapılmış olabilir. Ancak günümüzün modern zevk sanatının büyük kısmı, popüler Hobie Cat katamaranlarından, Boston Balina avcılarına, hızlı teknelere kadar güçlü ve hafif plastik ve polimerden yapılmıştır. En yaygın kompozit, daha iyi cam elyafı olarak bilinen fiberglas plastiklerdir. Bu malzemeler yaratıcı ve benzersiz tasarımlar sunar. Ayrıca, doğal olarak su geçirmez, dayanıklı ve bakımı kolaydır. Böylece su üzerinde daha fazla zaman geçirebilir ve kuru havuzda onarım ve bakım için daha az zaman harcayabilirsiniz.

Dağda Yürüyüş İçin Tasarlanan Botları, Deri Zannediyorsanız Yanılıyorsunuz
Hayvan derileri bir zamanlar yürüyüş ayakkabısı dünyasına hükmediyordu. Fakat ağır ve pahalı olabilirler, bunların yanında ise ıslandıklarında kurumaları, bakımları züldür.

Modern yürüyüş botlarında kullanılan plastik kumaşlar, nefes alan bir yapıya sahip olmak ile beraber, sus geçirmezlikleri de şaşırtıcıdır. Ayrıca uzun yürüyüş sürelerinizi, daha konforlu hale getirmek için yalıtım sağlayabilir ve ayaklarınızı kuru tutmanıza yardımcı olabilirler. Bu yüzden bugünün botlarının çoğunun sert, dayanıklı naylon ve diğer plastiklerden yapılmış olması şaşırtıcı değildir. Yumuşak köpüklü iç taban, sert burun, uzun ömürlü bağcıklar ekleyin ile beraber, bugünkü botlar temel olarak dayanıklı plastiklerden oluşur. Ve eski materyaline nazaran, çok daha hafif yapısı ile ayak ağrılarına da ufak bir çözüm getiriyor.

Yünler Artık Kışlıklarda Tercih Edilmiyor
Birkaç on yıl önce yün, kayak pistlerinden futbol ağartıcılarına kadar sizi dışarıda sıcak tutmak için kullanılan kumaşın hammaddesiydi. Koyunlar için işe yarıyor, değil mi? Şık ve sağlam ceketler, kabarık elyaf dolgulu paltolar, yüksek teknoloji rüzgar ve yağmur geçirmez kumaşlar, ısı yalıtımlı kapüşonlar ve çoğunlukla her ikisi de naylon ve polyester gibi tüm plastiklerden üretilirler. Yün bir mont veya ceket ile yağışlı bir günde ıslanmamanız işten bile değil. Ve şunu bilmekte fayda var, 1993’ten beri yapılanlar da dahil olmak üzere pek çok şirket geri dönüştürülmüş plastikten kışlık kıyafetler üretiyor.

Dağcıların Tırmanma Halatları Artık Çok Daha Dayanıklı
Bir uçurumun kenarına tırmanırken, ya da aşağıya sarkarken ipin sizi, çantanızı, dostunuzu, hayatınızı tutacağından emin olmak istersiniz. Bu yüzden doğal liflerden pamuk, ipek, kenevir ve sisal kullanımı azaldı. Artık dayanıklı plastiklere (tipik olarak naylon) geçişler yapıldı. Bu dinamik dağcılık halatları naylondan üretilip, ipin düşen bir dağcının enerjisini daha iyi emmesini sağlar. Bu sayede yanlış bir adımdan, yanlış tutulan bir daldan veya taştan ötürü oluşabilecek bir kazanın, hasarı azaltılmış olur.

 

PAYLAŞ