HAYATIN HER ANINDA PLASTİK BİZİMLE

Plastik ürünleri her ne kadar karalamaya ve kötülemeye çalışsa da insanlar, plastiğe muhtaç olduğumuz farkında değiller.

Plastik ürünleri her ne kadar karalamaya ve kötülemeye çalışsa da insanlar, plastiğe muhtaç olduğumuz farkında değiller. Bir ürünün daha uygun, hafif ve hızlı üretimi için plastik tercihi işten bile değildir. Tıpkı aşağıda bahsettiğimiz bazı kritik, plastikten üretilen eşyalar ve yapılar gibi.

1. Büyük Rüzgâr Türbinlerinin Kanatları
İllaki sizler de seyahat ederken, bazı tarlaların ortasında dev rüzgâr güllerini görmüşsünüzdür. Hani şu rüzgârın gücü ile kanatları dönen ve elektrik üreten yapılar. Rüzgâr enerjisi aslında çok verimli sonuçlar elde edebiliyor, tabi bazı ekilemez durumda olan tarlalara bolca türbin yerleştirirsek. Ve bu dev rüzgâr türbini kanatları, tipik olarak her bir bileşenin kendi başına olabileceğinden çok daha güçlü bir ileri matris oluşturarak, plastik ve diğer malzemelerden yapılır. Mümkün olduğunca çok enerjiyi yakalamak ve daha fazla oluşturmak için sert ve daha hafif yapıda olmak zorundadırlar.

2. Golf Sopaları Eskisi Gibi Demir ve Ağaçtan Değil
Genel halk kitlesinin konuya uzak olması haricinde, plastik pek çok noktada hayvanları ve ağaçları koruyor. Golf sopalarına genel olarak “tahta” denmiyor muydu? Öyleydi çünkü vaktinde bu sopalar, yüksek kalite ağaçlardan üretilmekteydi. Daha hafif ve güçlendirilmiş golf sopaları artık piyasayı devralmış durumda. Daha hızlı savurabilir ve topu daha uzaklara gönderebilirsiniz böylece.


3. Lastikleriniz de Aslında Plastik
“Bizim lastikler kauçuk değil mi?” diye soruyor olabilirsiniz. Evet, doğru ve hatta ağırlıklı olarak sentetik kauçuk. Ama kauçuk da özünde plastiktir. Teknik ismi ile, elastomerler.

İlk zamanlarında “kauçuk bitkisinden” üretilen bu elastik madde ile üretilen lastikler, yerlerini sentetik ve fabrikasyon kauçuklara bırakmış bulunmaktadır. Bileşenleri ise çekişi, yakıt tasarrufu ve uzun ömürlülüğü hedef alıyor. Sırada ne var? Ve son yıllarda, bizim de “Terminatör Plastik” temel başlığı altında bahsettiğimiz, kendini iyileştiren ve tamir eden plastik türü de üretildi.


4. Modern Protezler
Belki de yazımızın en can alıcı noktası. Hiç Paralimpik Olimpiyatları izlediniz mi? Hani şu bedensel engelleri olan, fakat engel tanımayan sporcuların oldukları. Cesur sporcular, dünya çapında bir rekabet ortamında yarışmak için kıyasıya mücadele ediyorlar. Plastik kompozitler ile yapılan hafif ve esnek protezler, doğal sporcuların işlevini taklit ederek bu sporcuların koşmalarını, atlamalarını, daha önce mümkün olmayan şekilde yarışmalarını sağlamaktadır. Bunu daha geniş kapsamlı olarak düşünebiliriz, savaş gazileri, iş kazası geçirenler ve daha nicesi plastik protezler ile hayata tutunmaya devam edebilecekler.

 

PAYLAŞ