İKMİB’DEN KİMYASAL TAŞIMA EĞİTİMİ

Tehlikeli Kimyasallar Nasıl Taşınır?

Endüstrileşmenin bir sonucu olarak; tehlikeli kimyasallar sektörel açıdan kullanılmaktadır. Bu tehlikeli maddeler, uluslararası ticarette genellikle karayolları olmak üzere pek çok şekilde taşınmaktadır. Bu neden ile, tehlikeli kimyasalların taşınmasında dünya çapında düzenlenen kanun ve kurallar vardır. Kimyasallar dikkatli taşınmadığında, çevreye verilecek zararlar büyük olabilir.

Bu neden ile İKMİB’tarafından organize edilen; Kimyasal Ürünlerin Gönderimi Ve Tehlikeli Maddeler Taşımacılık Kuralları Eğitimi. 9 ve 16 Aralık tarihlerinde başlıyor olacak. Ama önce bu kimyasal maddeler nasıl taşınır, genel hatları ile göz atalım.

Tehlikeli Kimyasallar Nasıl Taşınır?

Endüstrileşme, günümüzde tehlikeli kimyasal maddelerin pek çok sektörde kullanımına ve taşınmasına yol açtı. Bu durum canlılar ve çevre üzerinde olumsuz etkiler bırakan kazalar ve kalıcı kirlilikler oluşturuyor. Tehlikeli maddeler, dünyanın her yerinde taşınıyor ve birçok farklı taşıma yolları ile gerçekleştiriliyor.

Sağlık, güvenlik ve çevre için risk taşıyan kimyasallar, tehlikeli kimyasal olarak kabul ediliyor. Bu kimyasal maddeler: Patlayıcı, oksitleyici, çok kolay alevlenir, kolay çok toksik, zararlı, aşındırıcı, tahriş edici, alerjik, kanserojen, mutajen, üreme için toksik ve çevre için tehlikeli özelliklerden bir veya birkaçına sahip maddeler. Genel olarak tehlikeli kimyasal maddeler, insanlar ve çevre için aniden sağlık ve güvenlik riskleri oluşturabilir.

Kara, deniz, demiryolu ve boru hatları ile taşınan ve tehlikeli kimyasal maddeler uluslararası ticarette önemli bir yer tutuyor. Endüstrileşme ile beraber de hammadde ve mamul madde taşımacılığı düzeyinde artış gözlemleniyor. Buna göre, bir tehlikeli madde karayolu ile başladığı yolculuğuna, demiryolu, deniz yolu ve havayoluyla taşımasına devam ederek başka bir ülkeye gidebilir. Bu durum beraberinde bazı sorunlara yol açıyor. Bu yüzden taşımaların dünya çapında ortak düzenlenmiş kanun ve kurallara göre yapılması zorunludur. Çünkü taşıma şekli veya geçilen ülkenin değişmesi sonucunda her defasında kuralların değişmesi, taşımayı zorlaştıracak ve imkânsız hale getirecektir. Kentlerde ve endüstri alanlarında ortaya çıkan tehlikeli atıkların yeniden değerlendirilmesi, imha edilmesi veya depolanmak üzere taşınmaları da tehlikeli maddelerin taşınmasına yönelik uluslararası bir mevzuatın varlığını gerekli kılar. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 1990 yılında kabul ettiği “Kimyasalların Kullanımında Güvenlik Hakkında 170 Nolu Sözleşme” ve “177 Nolu Tavsiye Kararı” ile kimyasalların üretimi, kullanımı, depolanması, taşınması kimyasal atıkların yok edilmesi, işlenmesi ve içerisinde kimyasal bulunan kapların bakım ve onarımında alınacak önlemleri sıraladı. 170 Nolu Sözleşme kimyasalların sınıflandırılmasında, kimyasalların özelliklerinin ve sebep olabilecekleri fiziksel ve sağlık zararlarının esas alınmasını, taşıma esnasında da Birleşmiş Milletler Teşkilatının Tehlikeli Maddelerin Taşınması ile ilgili Tavsiye Kararına (UNRTDG) uyulmasını öngörülüyor.

Şimdi ise önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan bu eğitimin detaylarına, İKMİB’in yazısıyla göz atalım.

“Sayın Sektör Temsilcimiz,

Ülkemizi kalkındırmak, yeni istihdam yaratmak ve sektörümüzü geleceğe taşımak için büyük bir özveriyle gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınızı takdirle karşılıyoruz. Biz de her zaman olduğu gibi kıymetli ihracatçılarımıza destek olmak için var gücümüzle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu vizyon ile birlikte sizlere değer katmak için yine önemli bir iş birliğine imza attığımızı memnuniyetle belirtmek isteriz.

İKMİB olarak Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ve UPS ile imzaladığımız yeni protokoller neticesinde, ihracatçılarımızın bir dizi sorunlar yaşadığı yurt dışı numune gönderimleri için önemli bir adım daha attık.

Tehlikeli maddeler sınıfına giren ürünlerin numune gönderimleri için sertifika eğitimi ve özel indirim anlaşması içeren bu protokollerden en üst seviyede fayda sağlamanızı amaçlıyoruz.

İş birliğimizin detaylarını ve protokoller çerçevesinde size sunulan avantajları aşağıda bilgilerinize sunuyor, ihracatçılarımız için hayırlı olmasını diliyoruz.

1.Tehlikeli maddeler sınıfına giren kimyasal ürünlerin numune gönderiminde ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)* ile yapılan hızlı ve küçük paket ihracatında transfer işlemlerinin sağlanabilmesi için Tehlikeli Maddeler Kuralları (DGR/ Kategori 1, 2, 3, 6) Eğitimi sonucu alınan IATA Sertifikası gerekiyor. Tehlikeli Maddeler Kuralları Eğitimi konusunda uzman olan Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi ile yaptığımız protokol neticesinde eğitim ücretinden %30 indirimli olarak 1.540 TL’den** (KDV dâhil) faydalanabilmenizi amaçlıyoruz. Ayrıca, bu indirim oranına ilaveten, İKMİB Yönetim Kurulumuz ile aldığımız karar doğrultusunda eğitim başvurusunda bulunan ilk 100 üye firmamıza ilave %50 indirim sağlanarak eğitim bedeli 770 TL olarak uygulanacaktır.

Söz konusu indirimlerden faydalanabilmek için “(Buraya tıklayarak)https://tinyurl.com/iataikmib” başvurunuzu tamamlamanız ve aşağıdaki eğitim takviminden size uygun olan tarih aralığını seçmeniz yeterlidir. Ödemeler doğrudan Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi’ne yapılacaktır. Eğitimi başarıyla tamamlayan firma çalışanlarına IATA ve TMKT (Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü) onaylı sertifikalar verilecektir.

2.Uluslararası taşımacılık şirketi UPS ile yaptığımız protokol çerçevesinde ise ister tehlikeli madde sınıfında olsun, ister ihracat, isterse doküman gönderisi olsun, İKMİB üyelerine özel indirimli fiyatlar ile UPS’in hizmet verdiği 220 ülke ve bölgeye gönderi yapma imkânına sahip olacaksınız. Ayrıca, IATA sertifikasını aldıktan sonra, UPS ile Tehlikeli Madde Gönderimi Sözleşmesi yapan firmalar, uygulama eğitimlerini de UPS Tehlikeli Madde Akademisi (Dangerous Goods Akademi)’den ücretsiz olarak alabilecek.

UPS ekibi ile 0850 255 0066 telefon numarası ve kimyaihracati@ups.com mail adresi yoluyla iletişime geçtiğiniz takdirde, süreç hakkında bilgilendirilecek ve ayrıcalıklardan faydalanabileceksiniz.
Adil PELİSTER
Yönetim Kurulu Başkanı”

Eğitim Tarihleri:

a) 09 Aralık – 13 Aralık 2019 / 5 Gün / 08:30-17:00
b) 16 Aralık – 20 Aralık 2019 / 5 Gün / 08:30-17:00

Eğitim Yeri:

Atatürk Havalimanı (Shell Benzin İstasyonu Karşısından giriş) B Kapısı Yanı 34149 Yeşilköy / İSTANBUL (Kroki: https://akademi.thy.com/iletisim.aspx)

*Ağırlığı 150 kg ve değeri 7.500 € geçmeyen bedelli ve bedelsiz gönderiler için uygulanan beyanname türüdür. Müşavirlik ve ardiye ücretleri ödenmeden ihracat kolaylığı sağlar.

** 31.12.2019 tarihinden sonraki THY Havacılık Akademisi web sayfasına yansıyacak olan yeni fiyatlar üzerinden, İKMİB üyelerine özel olarak uygulanan %30’luk indirim oranı devam edecektir.

Sınıf eğitimlerine firmaların katılabilmeleri için gerekli olan seyahat ve konaklama bedelleri, firmalar tarafından karşılanacaktır. Eğer talep edilirse Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi anlaşmalı olduğu ve kendisine kontenjan ayrılan otellerde üyelerimizin çalışanlarının konaklaması için anlaşmalı fiyat üzerinden otel odası satışı da yapabilmektedir.

PAYLAŞ