KIR KIRABİLİRSEN

PEEK, şu anda piyasada bulunan en popüler yüksek performanslı plastik malzemelerden biridir. Fakat PEEK'i bu kadar dinamik bir malzeme yapan şey nedir?

PEEK, şu anda piyasada bulunan en popüler yüksek performanslı plastik malzemelerden biridir. Fakat PEEK’i bu kadar dinamik bir malzeme yapan şey nedir?

PEEK malzemesi (kimyada polietereterketon olarak bilinir), talaşlı imalatlar için standart yarı mamul olarak PEEK 450G polimeri kullanılarak levha, çubuk ve içi boş çubuk şeklinde çekilir. PEEK, mükemmel kimyasal uyumluluk sunan eşsiz bir yarı kristal mühendislik termoplastiğidir.

Yüksek sıcaklık plastiği PEEK polimerinden üretilen parçalar aynı zamanda 260°C’ye kadar (480°F) sıcaklıklarda çalışabilir ve erime noktası 341°C (646°F) civarındadır. PEEK plastik genellikle sıcak su veya buhar ortamlarında kullanılmakta olup esneme ve çekme dayanımı gibi fiziksel özelliklerini büyük ölçüde korur. Polietereterketon genellikle yüksek fiyat eğilimindeki mühendislik termoplastiklerinden biri olarak görülür ancak deneyimli kullanıcılar, PEEK malzemelerin daha hafif, daha güçlü ve zorlu ortamlarda daha uzun süre dayanan parçalar üretme imkânı sağlayarak getirdiği katma değerin farkına varmıştır.

PEEK Plastiğinin Kullanıldığı Yoğun Alanlar ise Şöyledir
1) Havacılık:
PEEK, malzemenin atmosferik parçacıklar ve düşük sıcaklıklarla temas ettiği dış dünya havacılığı yani uzay koşulları için idealdir. Malzemenin tercih edilmesinin ayrıca sebebi hafif, kimyasal olarak durgun yapıya sahip ve nispeten ucuz olmasıdır.

2) Filtre İmalatı:
Biyodizel yakıt filtreleri: Biyodizel, muazzam faydaları nedeniyle dünya genelinde alternatif bir enerji kanalı olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte biyodizel, PA’dan hazırlandığı için standart filtreleri bozmuştur. PEEK biyodizelden etkilenmez ve bu nedenle uzun süre iyi sürdürülebilirlik sağlar.
Membran aralayıcı batarya: Bir bataryadaki farklı tabakaları ayırmak için kullanılan karma bir malzemedir. PEEK, 50 mikron kalınlığında, 195 mikronda geleneksel olarak kullanılan polipropilenden daha incedir. Yine asit ve kimyasallara karşı kontrollü porozitenin yanı sıra, iyi direnç nedeniyle PEEK modern ürünler üretmek için yüksek kaliteli bir malzeme olarak kabul edilir.

3) Sağlık hizmeti:
İmplant malzemesi; PEEK doğada oldukça esnek, dayanıklı ve güçlüdür. Vücuda veya cilde zarar vermez, bu nedenle yumuşak dokuları onarmada ve aşı kalemlerinde kullanılması faydalıdır.
Diyaliz pompası filtresi: Diyalizde, pompalama mekanizmasının arızalanması ciddi sorunlara neden olur ve bu nedenle sıcaktan veya soğuktan etkilenmeyen iyi bir pompa gerekir. Buna mutabık olarak, yüksek sıcaklık dayanımı ve düşük nem emme özelliği olan PEEK uygun bir seçimdir.

4) Yiyecek ve İçecek:
Yiyecek kurutma: Tozların, macunların ve granüllerin üretimi için dehidrasyon gerektiren işlemler 150°C’ye kadar sıcaklık gerektirir. Hali hazırda PET kumaşlar kullanılıyor olsa da ancak PET ile aynı özelliklere ve büzülme seviyesine ek olarak 190°C’ye kadar yüksek sıcaklıklar gerektiğinde, Polietereterketon çok iyi bir seçenektir.
Yem kurutma: Üretim sonunda, bazı hayvan gıdaları 150°C sıcaklığa ulaşan bir bant üzerinde kurutulur. PEEK bu uygulamada yüksek sıcaklık dayanımı nedeniyle sıkça kullanılan bir malzemedir.

5) Kimyasal ve Farmasötik:
Santrifüjler ve disk filtreleri içeren farmasötik ürünler: Tıbbi ekipmanlar 150°C’ye kadar ulaşan sıcaklıklarda temizlenir. PA, PET, E-CTFE, PVDF gibi birçok plastik malzeme bu kadar yüksek bir sıcaklığı koruyamaz. PEEK yüksek sıcaklıklarda bile aynı kaldığı ve iyi bir esneklik sağladığı için, filtre için son derece uygundur. Ayrıca, kirlenmeye karşı daha az hassastır ve uygun bir fiyatla da temin edilebilir.
Vakumlu bant filtreler: Vakumlu bant filtrelemesi, kimyasalların sulandırıldığı ve kurutulduğu bir işlemdir. Kurutma işlemi kimyasalların, bant üzerindeki bir filtreden geçirilmesiyle gerçekleştirilir. Farklı kimyasal üreticileri filtrenin kendisinden daha az dayanıklı olan, polyesterden üretmek için PEEK’i kullanmayı sever.

 

PAYLAŞ