PLASTİĞİNDE BİR KALBİ VAR KIRMAYIN

Sağlıklı bir kalbimiz olduğunu bilmek isteriz. Genel olarak tıp dünyasında gelişmeler oldukça, içimiz biraz daha rahatlayabiliyor.

Sağlıklı bir kalbimiz olduğunu bilmek isteriz. Genel olarak tıp dünyasında gelişmeler oldukça, içimiz biraz daha rahatlayabiliyor.

Sağlıklı bir kalp için, spor yapmak, sağlıklı ve düzgün beslenmek öncelikli olsa da beklenmedik kusurlar çıkabiliyor. Ancak bir kalp ekstra yardıma ihtiyaç duyduğunda, plastiklerin sağladığı tıbbi gelişmeleri sevdiklerimize ve ihtiyaç duyduğumuz hayat kurtarıcı tıbbi bakımın sağlanmasında büyük rol oynayabiliyor. İşte plastiklerin mümkün kıldığı beş önemli kalp sağlığı yeniliği.

Plastik Yama

Kırık bir kalbin iyileşmesi (en azından duygusal olarak) biraz daha kolaylaşabilir. Araştırmacılar, kalp krizlerinin neden olduğu hasarlı dokuyu tamir etmeye yardımcı olabilecek, esnek bir plastik yama geliştiriyorlar. Yama dikiş gerektirmediğinden, diğer cerrahi yöntemlerden daha az risk içeriyor. Yama hala testlerden geçiyor, ancak araştırmacılar bir gün aritmi önleme (düzensiz kalp atışı) ve hatta hasarlı kalp dokusunun yenilenmesinde yardımcı olabileceğini tahmin ediyor.

Kendi Kendine Çözülen Stentler

Umuyoruz ki, kimsenin bunu yakından öğrenmesi gerekmez. Hayat kurtarıcı stentler, kalp tıkanıklığı açmak ve ilaç vermek için koroner arterlere yerleştirilir. Genellikle plastik kaplı küçük metal örgü aygıtlardır. Ve şunu bilmekte fayda var; FDA, metal ağa ihtiyaç duymayan plastik bir kalp stentini bile onayladı. İşini yapar ve zamanla tamamen çözülür. Bir hayat kurtarır ve sonra kaybolur. FDA (U.S. Food and Drug Administration) açılımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’dir.

Kutu İçinde Bir Kalp

Donör kalplerini taşımak için birincil yöntem oldukça basittir: organ yalıtılmış soğuk bir kaba konur. Organlarımız vücudunun dışında ne kadar uzun kalırsa, dokunun zarar görme olasılığı artar.

Ancak “kutudaki kalp” olarak bilinen yeni plastik tabanlı bir cihaz tüm bunları değiştirebilir. Bu teknoloji bir verici yardımıyla, kalbin atmaya devam etmesini sağlar ve esasen vericiden çıkarıldığı andan itibaren nakledildiği zamana kadar “hayatta” kalmasını sağlar. Araştırmacılar kutudaki kalbin, donör kalplerin mevcudiyetini önemli ölçüde artırabileceğini söylüyorlar.

3 Boyutlu Yazıcılar ile Organ Üretmek

Plastiklerle 3-D baskı neden bu kadar olağan üstü devrim gibi lanse ediliyor? Büyük ölçüde, çeşitli endüstrilerdeki teknisyenlerin hızlıca ve kolayca tamamen özelleştirilebilir 3-D modeller oluşturmasını sağlar bu teknoloji. Teknisyenler bu teknolojiyi yapay organ üretmek ve donör ihtiyacını azaltmak için geliştiriyorlar. Günümüzde sadece 3-D modeller ile, bir ameliyat öncesi, risk testleri bile yaparken çok uzak bir gelecekte değil, organ naklinde donör ihtiyacı minimuma indirgenecek.

Şişme İmplantlar

Kalp cerrahları genellikle sinir bozucu bir ironi ile karşı karşıya kalır. Bazen en çok ameliyat gerektiren hastalar, ameliyatın çok riskli hale gelme durumları nedeniyle aşırı güçsüzleşirler. Ancak, plastikten yapılmış olan ve şişirilebilir balon gibi bir ürün ile, ihtimalin azalmasına yardımcı olma planları var. Prensipte, cihaz vücuda yerleştirildikten sonra, doktorlar aşırı kan akışını kontrol etmek ve kalp üzerindeki basıncı azaltmak için gerektiğinde şişirebilir veya söndürebilir. Bu teknik, bir kalbe ameliyata dayanacak kadar iyileşme şansı verebilir.

Hepimiz kalp kaynaklı sağlık sorunlarından etkilenen birini tanıyoruz, bu yüzden plastiklerin mümkün kıldığı bu ve diğer modern tıbbi yeniliklerin, sevdiklerimizin daha uzun ve daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olduğunu bilmek harika.

 

PAYLAŞ