PLASTİK ENJEKSİYON KALIPLAMANIN ARTILARI

İşte plastik enjeksiyon kalıplamanın tercih edilmesinin bazı sebepleri

Dergimizi takip ediyorsanız, plastik parçaların üretilmesi için en popüler yöntemlerden biri olan plastik enjeksiyon kalıplama hakkında bilginiz vardır. Bu teknoloji plastik malzemenin ısıtılmış bir varile doldurulmasından oluşur. Malzeme karıştırılır, daha sonra şekil aldığı ve nihai üründe sertleştiği bir kalıp boşluğuna yönlendirilir. Muhtemelen gözden kaçırdığınız bilgi ise, plastik enjeksiyon kalıplamanın, karşılaştırmalı plastik işleme ve üretim yöntemlerine kıyasla, birçok avantaj ve faydaya sahip olduğudur.

İşte plastik enjeksiyon kalıplamanın tercih edilmesinin bazı sebepleri:

1) Doğru
Plastik enjeksiyon kalıplama, neredeyse her tür plastik parçayı üretebilecek kadar hassas bir yöntemdir. Bazı tasarım kısıtlamaları var, ancak yapılan kalıplar bitmiş ürünün çok hassas olmasını sağlıyor. Aslında doğruluk, tipik olarak 0.005 inç içindedir.

2) Hızlı
Plastik enjeksiyon kalıplamanın uzun üretim süreçleri için en yaygın olmasa bile, tercih edilen teknolojilerden biri olmasının bir nedeni var. O da hızlı olması. Ne kadar hızlı? Hız kalıbın karmaşıklığına bağlı olmasına rağmen, genellikle sadece yaklaşık 15 ila 30 saniye gibi sürelerde işlem tamamlanır.

3) Düşük işçilik maliyetleri
Enjeksiyon kalıplama ekipmanı tipik olarak, operasyonları düzene sokmak ve üretimin sürekliliğini sağlamak için asgari denetim gerektiren, otomatik bir şekilde çalışır.

4) Beceriklidir
Bugünlerde uzun ömürlü ürünlere çok dikkat edildiğinden, ürün geliştiricilerin çevreye yarar sağlayacak süreçleri seçmeleri ve israfı en aza indirmeleri yaygındır. Plastik enjeksiyon kalıplama sadece verimli, etkili bir işlem değil, aynı zamanda başarılıdır. Bunun nedeni; parçayı oluşturmak için yalnızca gerektiği kadar plastik kullanılması ve fazla plastiğin toplanıp kullanıldıktan sonra geri dönüştürülebilmesidir.

5) Esneklik
Doğru bir üretim süreci olmasının yanında, plastik enjeksiyon kalıplama da esnek bir yöntemdir. Bununla birlikte, üretilmekte olan malzemenin türünü ve ürünün üretildiği rengi değiştirmenin basit olduğunu kastediyoruz.

6) Yüksek Mukavemetli Bileşenler Oluşturmak İçin İdealdir
Plastik enjeksiyon kalıplama işleminin bir diğer yararı da işleme sırasında bileşenlere dolgu maddelerinin eklenebilmesi. Sıvı plastiğin yoğunluğunun azaltılması ve bitmiş parçaya daha fazla mukavemet kazandırılmasıdır. Plastik enjeksiyon kalıplama, parçaların güçlü olması gereken sektörler veya ürünler için ideal bir işlemdir.

7) Pürüzsüz Final Görünümü
Plastik enjeksiyon kalıplama çoğu zaman, üretilen parçaların son işlem için çok az veya çok fazla işlem gerektirdiği bir işlemdir. Çünkü kalıptan çıkan tüm parçalar bitmiş bir görünüme en yakın halindedir.

Bu listede 3 numaralı maddeden faydalanmaya geri dönersek, bir başka örnek olarak enjeksiyon kalıplamanın düşük işgücü maliyetlerine bir örnek olacaktır.

8) Birlikte Enjeksiyonlu Kalıplama
Enjeksiyon kalıplama makineleri aynı anda iki veya daha fazla farklı plastiği işleyebilir.

9) Uzun Vadede Maliyeti Düşük Plastik İşleme
İlk kalıbın oluşturulması pahalı olabilir ve maliyeti birkaç bin lira olabilir. Ancak kalıp oluşturulduktan sonra, minimum maliyetle çok büyük miktarda plastik bileşen oluşturabilirsiniz. Bu nedenle, seri üretimi yapılacak kalıplar sonrasından maliyetini, üstüne katarak çıkartır.

10) Yaygın Olarak Kullanılır
Plastik enjeksiyon kalıplama, en popüler plastik üretim süreçlerinden biridir. Sadece etrafınıza bakın, bu işlem sırasında büyük olasılıkla üretilmiş birçok ürün gördüğünüzden emin olabilirsiniz.

 

PAYLAŞ