PLASTİK YAPI ÜRÜNLERİ İLE FATURANIZI DÜŞÜRÜN

Harcanan enerji sadece çevremize zarar vermekle kalmaz, cüzdanlarımıza da vurur.

Ülkemizin enerjisinin yaklaşık %40’ı evlerimizde ve binalarımızda tüketiliyor. Bunun yanında ısıtma ve soğutma ise normal olarak bir evin, enerji kullanımının çoğunu oluşturuyor. Maalesef, kullandığımız enerjinin çoğu eski bina uygulamaları nedeniyle boşa harcanıyor. Harcanan enerji sadece çevremize zarar vermekle kalmaz, cüzdanlarımıza da vurur.

Neyse ki, plastik yalıtım ve sızdırmazlık malzemeleri gibi modern plastik yapı malzemeleri sayesinde, iç ve dış mekân arasındaki bariyer oluşturmak için kullanılabilir. Sıkı bir bina örtüsü, dış etkenlere karşı direnç gösterir ve enerji tasarrufu sağlayan bir binaya sahip olmanızı sağlar. İşte size ısıtma ve soğutmada tasarruf etmenize yardımcı olabilecek bazı modern ipuçları.

Polikarbonat Tavan Lambaları:
Sert polikarbonat plastik tavan lambaları, doğal gün ışığı etkisi sağlar ve ayrıca enerji tasarrufu sağlamak için termal direnç ve UV ışını koruması da sağlayabilir. Ayrıca, polikarbonat kurşun geçirmez camdaki ana malzemelerden biridir. Yani ne kadar dayanıklı olduğuna siz karar verin.

Fiberglas ve Köpük Kapılar:
Günümüzün ileri teknolojili kapıları, daha çok fiberglas olarak bilinen cam elyafı takviyeli plastiklerle üretilmektedir. Fiberglas dış kasa ve plastik bir köpük içi olan bir kapı, sıcağa/soğuğa ilave bir yalıtkan bariyer olacaktır. Bu modern kapılar birçok farklı renkte üretilir, kolayca boyanabilir ya da ahşap desenleri ile şıklık katabilir.

Plastik Kalafatlama ve Dolgu Macunları:
Yapısı itibari ile güçlü, esnek, suya dayanıklı plastik kalafatlama ve sızdırmazlık malzemeleri, pencereler, kapılar, borular, hava kanalları, prizlerin etrafındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olur.

Hemen hemen dışarıdaki havanın eve girebileceği herhangi bir yere uygulamanız yeterlidir. Plastik kalafat uygulaması kolaydır, uzun ömürlüdür. Sızdırma yapmamasının yanında, yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanır.

Vinil/PVC Pencereler:
Vinil gibi plastikler, sıcağa ve soğuğa karşı yüksek bir dirence sahiptir, bunun nedeni plastik pencere çerçevelerinin mükemmel yalıtkanlar olabilmesidir. Birçok plastik çerçevede, iç ortam sıcaklıklarının korunmasına yardımcı olması için, hava boşlukları ve köpük yalıtımı da vardır.

Güneş Enerjisi Üreten Çatı:
Dayanıklı mühendislik plastiklerinden yapılmış yenilikçi solar kiremitler, iki rol oynar: Bunlar çatı koruması ve yenilenebilir enerji üreten yapısı olması. Bu solar kiremitler, isterseniz geleneksel kiremitler gibi görünüyor ve geleneksel güneş panelleri gibi bir yükselti ihtiyaçları yok.

Çapraz Bağlantılı Polietilen (PEX) Borular:
Sert fakat esnek olan PEX boruları, sıcak su hatlarında, geleneksel borulara göre daha fazla ısı tutar, bu da enerji ihtiyacını azaltabilir. Bazı PEX boruları donma hasarına dayanmak için çapının üç katına kadar genişleyebilir.

Lüks Vinil/PVC Döşeme:
Lüks vinil plastik döşeme, iç mekân ile dış mekân arasında yalıtım ve su geçirmez bir bariyer katmanı oluşturmanızı sağlar. Günümüzün lüks vinil döşemeleri ise, istediğiniz renklerde ve desenlerde görünebilir.

Püskürtme Poliüretan Köpük Yalıtımı:

Poliüretan plastik köpük yalıtımı, enerji verimliliğini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olmak için, erişilmesi zor köşeleri ve çatlakları kapatarak, duvarlar ve tavan aralarındaki boşlukları doldurmak üzere genişler. Poliüretan köpük yalıtımı ayrıca toz, kir ve böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur.

Poliizosiyanürat Köpük Levha İzolasyonu:
Sert poliizo plastik köpük levha hem iç hem de dış duvarlarda kullanılabilir, bu da ısıtma ve soğutma için gereken enerjiyi önemli ölçüde azaltır. Evin dış cephesinde yalıtım kullanılması, hava koşullarından etkilenen ısı değişimlerinden, ev içerisini korur.

Polistiren Köpük Yalıtım:
Dayanıklı polistiren plastik köpük, etkili bir yalıtım bariyeri oluşturmak için duvarların ve çatıların yanı sıra temellerin altında ve çevresinde kullanılır. Polistiren su geçirmezdir, sıkça kullanılan yalıtım ürünlerinden biridir.

Vinil/PVC Dış Cephe Kaplama ve Döşeme:
Vinil plastik dış cephe kaplama ve döşeme, iç ve dış mekân arasında suya dayanıklı ek bir yalıtım bariyeri sağlayabilir. Vinil kaplama az bakım gerektirir, dayanıklıdır ve periyodik boyamaya ihtiyaç duymaz.

Ev Sargısı:
Islanmaktan korunmak için giydiğimiz su geçirmez kıyafetler gibi, plastik ev sargısı da hava geçirmez yapısı ile, bir evi ısıtmak veya soğutmak için gereken enerjiyi azaltma amacı ile kullanılır. Ev sargısının dış hava etkenlerini %50’ye kadar engellediği görülmüştür.

Görseller için kaynak: https://www.plasticsmakeitpossible.com/whats-new-cool/building-construction/12-advanced-building-products-help-save-money-energy-bill/

 

PAYLAŞ