PLASTSPOR

Sporunuz Ne Olursa Olsun, Plastik Elyaf Kullanıyorsunuzdur

Spor dünyasının içindeyseniz veya takip ediyorsanız, aslında pek çok araç gerecin plastikten olduğunu fark edeceksiniz. Küçük detaylar gibi görünseler de aslında yine ne kadar önemli ve vazgeçilmez bir üretim hammaddesi olduğunu gösteriyor plastik.

Sporunuz Ne Olursa Olsun, Plastik Elyaf Kullanıyorsunuzdur
Bir dahaki sefere spor malzemeleri mağazasındaysanız, gömlek, şort, tozluk ve diğer spor kıyafetlerindeki etiketleri kontrol edin. Naylon, polyester, akrilik, likra, spandeks bugünün modern esnek, rahat, ter emici kumaşlarını oluşturan tüm plastik elyaflar, bu sektörde yoğun bir şekilde kullanılmakta. Özellikle yüzücüler ve sörfçülerin başka bir alternatifi yok gibi.

Jimnastikçilerin Üzerinde Taklalar Attığı Zemin
Hiç bu jimnastik olimpiyatlarında, zeminin hangi maddeden yapıldığını düşündünüz mü? Genel olarak taban katmanı, yaylanma özelliği de barındıran cam elyaf takviyeli plastik çoklu panellerin (fiberglas) bağlarından oluşur.

Bu paneller, plastik köpük katmanları ile doldurulur ve daha sonra plastik elyaflarla yapılan halılar ile kaplanır. Bileşen, jimnastikçilerin inişlerin etkisini yumuşatırken, yükseklik kazanmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanır.

Plastikten yapılmış sörf tahtaları?
Orijinal ağır ahşap sörf tahtaları, yerlerini yüzdürmesi, yön vermesi, hareketler yapması daha kolay olan hafif plastiklerle (tipik olarak plastik köpük/kompozitlerin bir kombinasyonu) yer değiştirdi. Eski tahtaların geri dönüştürülmesi veya yeniden kullanılması, tamir edilmesi daha zor olduğundan, artık tercih edilmiyorlar.

Şnorkel ve Yüzücü Gözlükleri Cam Mıydı?
İster motosiklet sürün, kayak yapın veya yüzmeye gidin, kırılma potansiyeli yüksek olan cam lensleri, bu tarz durumlarda kullanmak ekstradan sakıncalı gibi. Bu nedenle çoğu spor güvenlik gözlükleri, polikarbonat gibi sert, kırılmaya dayanıklı plastiklerden yapılmıştır. Hatta numaralı lensler, avcılık için kamuflaj desenleri ve bolca farklı tasarımlar ile edinebilirsiniz.

Profesyonel Yarış Bisikletleri
Görüntüsü biraz çirkin gelse de profesyonel yarışçılar, büyük ölçüde düşük ağırlık, yüksek hız, dayanıklılık ve güvenilirliği bir araya getiren karbon fiber takviyeli plastiklerden yapılmış bisikletleri kullanır. Ve spor mağazalarındaki performans bisikletleri de lastiklerinden, vites ve gidonlarına kadar bu malzemeden üretilmeye başlıyor.

Sırık ile Atlamada Kullanılan Sırık Sizce Başla Bir Maddeden Üretilebilir Miydi?
Eğer o çubukların bambudan falan yapıldığını sanıyorsanız, artık değil? 1950’lere kadar, bambudan üretilmiş olan bu sırıklar, zaman ile yerlerini plastik, fiberglas ve daha sonra karbon elyafına bıraktı. Bugün kullanılanlar, tam anlamıyla her zamankinden daha güçlü, daha hafif, daha esnek ve daha yükseklere ulaşmalarına bir yardımcı araç oluyor.

 

PAYLAŞ