SİHİRLİ GERİ DÖNÜŞÜM

Plastik zamanın testine dayanmak için yapılmıştır, fakat ne yazık ki çoğu plastik parça yalnızca bir kez kullanılmaktadır.

Plastik zamanın testine dayanmak için yapılmıştır, fakat ne yazık ki çoğu plastik parça yalnızca bir kez kullanılmaktadır. Küresel olarak, okyanuslarımıza sekiz milyon ton plastik atık dökülüyor. Ancak, plastik atıklarımızın çöplüklere ve doğaya karışmamasını sağlamak mümkündür. Bu sebep ile bazı öngörülü girişimciler, atık plastikleri geri dönüştürerek onları tekrardan uzun ömürlü ve kullanılabilir ürünlere dönüştürüyor.

Peki, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış en havalı ürünler hangileridir? İşte geri dönüştürülmüş ve geliştirilmiş plastiklerden yapılmış harika ürünler satan markaların, bazı ürünleri.

1. Reef Cycle Güneş Gözlükleri

Atıklardan, sürdürülebilir modaya. ReefCycle güneş gözlüğü, WWF ile VisionDirect arasındaki okyanus plastiklerine ikinci bir hayat vermek için bir iş birliği yapmıştır. Bu şık güneş gözlükleri, WWF destekçilerinin Great Barrier Reef’in kuzey sularından alınmasına ve çıkarılmasına yardımcı olduğu solungaç ağının %100’ü kullanılarak yapılmıştır.

İlk 1000 çift ReefCycle güneş gözlüğü, seçtiğiniz deniz hayvanıyla kişiselleştirilecek, polarize ve polarize olmayan seçenekleriyle birlikte geliyor.

 

2. Sürdürülebilir Aktif Giyim (Sustainable Activewear)

Çevre dostu bir şekilde çalışmaya hazır olun! Timbuktu Takımı, teknik ceketler, tozluklar dahil aktif yaşam tarzları için sürdürülebilir kıyafetler üreten küçük bir Avustralya şirketidir. Üretim politikaları gereği, etik yöntemler ile geri dönüştürülmüş su şişelerinden elde ettikleri kumaşları kullanırlar.

 

3. “Get to the Shopper” Çantaları

Bu ürünün isminde bir Arnold Shwazzenger göndermesi görüyoruz, fakat aynı zamanda sürdürülebilir modayı da seviyoruz. “Alışverişçiye Ulaşın” manasında kullanılan bu isim, Predator filmindeki bir replikten devşirmedir. Ahimsa Collective firmasının, yıkanabilir kâğıttan yapılmış ve tüketim sonrası plastik şişelerden yapılmış %100 ecoprene ile kaplanmıştır. Ayrıca sürdürülebilir malzemelerden bir dizi başka çanta, kılıf ve el çantaları da üretmektedir.

4. Geri Dönüştürülmüş Kauçuk Saksılar

Milenyumlar ve bitki severler birleşiyor! Artık yemyeşil bitkilerinizi Upcycle Studio’nun bu geri dönüştürülmüş kauçuk saksılarına ekebilirsiniz Çöplüklere gönderilmek amacı ile hedeflenmiş, ancak şimdi ev ve bahçede ikinci bir hayat bulmuş geri dönüşümlü lastiklerden yapılmışlardır.

5. Okyanus Dostu Köpek Tasmaları

Köpeğinizin yeni bir tasmaya ya da tasma kayışına mı ihtiyacı var? AniPal, insanların sebep olduğu kirlilik nedeniyle zarar gören bir dizi yabani hayvanı tedavi ettikten sonra, RSPCA Veteriner Steph Stubbe tarafından kuruldu. Köpek aksesuarları, geri dönüştürülmüş okyanus plastiklerinden ve çevresel atıklardan yapılmıştır.

6. Geri Dönüştürülmüş Malzemelerden Yapılmış Paspaslar ve Kilimler

Yeni bir halıya, çocuk bakım minderine, kamp minderine ya da piknik halısına mı ihtiyacınız var? Recycled Mats, aralarından seçim yapabileceğiniz muhteşem bir ürün yelpazesine sahip. Ürünleri, yerli sanatçılar tarafından orijinal olarak tasarlandı ve geri dönüştürülmüş polipropilenden üretildi.

7. Doğal ve Geri Dönüştürülmüş Ayakkabılar

Yeni bir çift spor ayakkabıya ihtiyaç duyuyor, ancak doğal bir şeyler istiyorsanız, Allbirds’in harika seçenekleri var. ‘Dünyanın en rahat ayakkabısı’ olduğunu iddia eden ve sentetik malzemelerden uzaklaştığını iddia eden ayakkabıları sürdürülebilir yün, geri dönüştürülmüş plastik şişeler ve kartondan yapılmıştır.

Geri dönüştürülmüş bir plastik şişe, bir çift bağcığa eşittir ve üretim sürecinde %60 daha az enerji ve sera gazı emisyonu kullanılır. Bu nedenle karbon ayak iziniz daha düşüktür. Büyük firmalar bile artık geri dönüşümlü ayakkabı üretmeye başlıyorken, yeni girişimcilerin çıkmaması işten değil.

8. Geri Dönüştürülmüş Dalgıç Giysilerinden Üretilen Yoga Matları

Suga firması, geri dönüştürülmüş dalgıç giysilerini rahat birer yoga minderine çevirmeyi başardı. Şimdiye kadar ise, yaklaşık 27.000 adet dalgıç giysisini geri dönüştürmüşler ve daha da devam ediyorlar.

9. Çevre Dostu Jenga

Pek çoğumuzun sevdiği devrilen tahta kule oyunu, şimdi çevre dostu bir seçenek olarak geliyor. Jenga Ocean, %100 geri dönüştürülmüş balık ağlarından üretilmektedir. Ve her bir set 25 metrekarelik ağdan yapılmıştır. Basit bir oyun için artık ağaç kesmeye, tahta kullanmaya gerek kalmayacak böylece…

10. Geri Dönüştürülmüş Plastik Mayolar

Batoko’nun rahat mayolarını giyerken güneş, deniz ve kum dozunuzu alın. Batoko, bugüne kadar 220.000’den fazla plastik şişe atığını mayoya dönüştürdü. Tasarımları renkli, eğlenceli ve vahşi yaşam sevenler için harika. Baskıları ise pek çok farklı deniz canlısından oluşuyor.

11. Hayalet Çoraplar

İsveç Çorapları, dünya çapına gönderilen sürdürülebilir çorapları üretmektedir. Elin Premium taytları, denizde kaybolan, terkedilen ve atılan ağlardan yapılan %100 yenilenmiş iplik olan 20 deniye ECONYL’de örülmüştür.

12. Doğa Dostu Battaniyeler

Tazmanya’da yapılan Seljak Markası’nın çevre dostu battaniyeleri ile sürdürülebilir bir şekilde ısınma keyfi. Battaniyeleri %70 geri dönüştürülmüş, Avustralya merinos yünü ve %30 geri dönüştürülmüş alpaka, tiftik ve polyester karışımı ile üretilir. 2016’dan bu yana, 2.200 kg’ın üzerinde tekstil atığının çöplükte heba olmamasını sağladılar.

13. Geri Dönüşümlü Plastik Atık Sınıflandırma Kutuları

EcoBins’in atık sınıfından arındırılmış çöp kovaları, ev taşırken yardımcınız olacaktır. Ya da artık atıklarınızı evde ya da ofiste yumuşak plastikler, karışık geri dönüşüm, kâğıt, karton ve organik atıklara göre sıralayabilirsiniz. En iyi kısım ise bu kutuların tamamen geri dönüştürülebilir olmasıdır. Bu nedenle kullanım ömrünün sonunda, geri dönüşüm kutunuza yerleştirebilirsiniz. Çık işin içinden çıkabilirsen.

14. Geri Dönüştürülmüş Plastik Yapı Malzemeleri ve Dış Mekân Mobilyaları

Replas, plastik ve evsel atıkların karışımını ülke genelinde kullanılan çok çeşitli ürünlere dönüştüren bir Avustralya plastik geri dönüşüm şirketidir. Yani dış mekan mobilyaları, yeni zemin kaplaması, çit, tabela veya geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış her türlü inşaat ve yapı malzemesini arıyorsanız, Replas gideceğiniz yer olmalı.

15. Geri Dönüştürülmüş Şişelerden Yapılmış Sırt Çantası

Onya Sırt Çantası, eski plastik su şişelerini elyafa geri dönüştürdüğünüzde elde ettiğiniz malzeme olan rPET’ten (Geri Dönüşümlü Polietilen Tereftalat) yapılmış pratik bir çantadır. Her sırt çantası 10 plastik şişeden yapılmıştır ve aralarında seçim yapabileceğiniz 16 renk vardır.

16. Geri Dönüştürülmüş Atıklardan Yapılmış Sörf Tahtası Kanatları

Ülkemizde pek alıcısı olmasa da bazı ülkelerde sörf yapmak yaygındır. Avustralyalı Five Oceans firması, Endonezya’nın geri dönüştürülmüş tüketim sonrası atıklarından yapılan dünyanın ilk sörf tahtası kanadı olan, ecoFin’i üretti. Yaklaşık 100 plastik şişe kapağı bir ecoFin’e dönüşmektedir ve tedarik zincirinde Bali sahillerinden atıklar toplanır.

17. Etkinlikler İçin Tekrar Kullanılabilir ve Geri Dönüştürülmüş Bardaklar

Büyük bir partiye veya etkinliğe ev sahipliği mi yapıyorsunuz? Globelet, stadyumlar, ofisler ve diğer yerler için yeniden kullanılabilir bardak ve şişeler kiralamanıza veya satın almanıza olanak sağlar. Parti sona erdiğinde, yıkanıp tekrar kullanılabilirler. Son 8 yılda, 21 milyondan fazla tek kullanımlık plastiğin toprağa karışmasını, Avustralya ve Yeni Zelanda çevresindeki okyanuslara karışmasını engellediler.

 

Görseller için kaynak: https://www.wwf.org.au/news/blogs/17-cool-products-made-from-recycled-plastics

PAYLAŞ