1 MİLYON TON PLASTİK ATIĞI GERİ KAZANDIK

Türkiye'de yılda 1 milyon tona yakın plastik atık ekonomiye yeniden kazandırılıyor. Dönüştürülen ürünlerin ihracatından elde edilen gelir 1 milyar dolara yaklaştı.

Türkiye’de yılda 1 milyon tona yakın plastik atık ekonomiye yeniden kazandırılıyor. Dönüştürülen ürünlerin ihracatından elde edilen gelir 1 milyar dolara yaklaştı.

Türkiye’de plastik hurda sektörü her geçen gün büyüyor. 850 bin ton plastik atık dönüştürülerek ekonomiye kazandırıldı. 1 milyar dolara yaklaşan ihracat rakamına ulaşıldı. PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, atık sahalarında 20 milyar dolar tuttuklarını söyledi.

“Yılda, elde edebildiğimiz ve geri dönüştürebildiğimiz plastik malzeme 400-500 bin tonu geçmiyor. Ama imkanlarımız çok fazla.”

Üretim kapasitesinin 2030’da 4 milyon tonu aşması bekleniyor. Kapasitenin artmasıyla ihracat da artacak. Hedeflerin tutturulması durumunda 5 milyar dolarlık cari açığın önüne geçilecek. Türkiye’de plastik atıkların dönüştürülmesi için bin 39 lisanslı işletme faaliyet gösteriyor. 350 binden fazla kişi sektörde istihdam ediliyor.

38 Milyon Atık Lastik Geri Dönüşümle Yeniden Hayat Buldu
Türkiye’de son 12 yılda ömrünü tamamlamış 38 milyon lastik toplanarak, geri dönüştürüldü. Atık lastikler, suni çim saha, çocuk parkı zemini, koşu parkuru gibi alanlarda kullanılıyor.

Türkiye’de motorlu araç sayısı her geçen gün artıyor. Bu artışla birlikte kullanım süresi dolan milyonlarca atık lastik ortaya çıkıyor. LASDER’in (Lastik Sanayicileri Derneği) kuruluş amacı, bu atık lastik sorununa çözüm üretmek.

2007 yılında “Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği” çerçevesinde kurulan dernek, Türkiye’de atık lastiklerle ilgili çalışmalar yapıyor.

Türkiye’nin 81 ili ve her ilçesinden ömrü tamamlanmış lastikleri (ÖTL) topluyor, toplanan lastikler, maksimum verim alınacak şekilde dönüştürülüyor.

Türkiye’nin Dört Bir Yanında Toplanıyor

Ömrü tamamlanmış lastikler Türkiye’nin her bölgesindeki lastik satış noktalarından, sökme-takma ve tamir yerlerinden, oto servis istasyonlarından, belediyelerden ve kamu kurum/kuruluşlarından toplanıp geri kazanıma gönderiliyor. Yetkili taşıyıcılarla yapılan toplama işlemi yıl içinde durmaksızın devam ediyor.

2018 Yılında 178 Bin Ton Lastik

LASDER’in verilerine göre, 2017 yılında 163 bin ton ve 2018 yılında da 178 bin ton ömrünü tamamlamış lastik toplanarak geri kazandırıldı. Kurulduğu yıl olan 2007’den bu yana toplanan ve geri kazandırılan lastiklerin ağırlığı 1 milyon 130 bin ton. Bu miktar, yaklaşık 38 milyon lastik demek.

Park Zeminlerine Dönüşüyor

ÖTL’ler birkaç farklı yöntemle geri kazandırılıyor. Bunlardan biri olan granülasyon yönteminde lastikler, parçalama makinelerinde milimetre seviyesinde parçalanarak granül haline getiriliyor. Bu uygulamadan elde edilen granüllerin kullanım alanları ise oldukça geniş. Suni çim sahalarda, çocuk parklarının zeminlerinde, koşu ve yürüyüş parkurlarında, tartan pistlerde ve rekreasyon alanlarında kullanılıyor.

Son yıllarda daha çok yaygınlaşan bir diğer yöntem de piroliz. Ömrü tamamlamış lastikler bir reaktör içinde oksijensiz bir ortamda, dışarıdan yüksek ısıyla reaksiyona tabi tutuluyor. Buradan da kalorifik değeri yüksek olan pirolitik yağ elde ediliyor. Elde edilen bu yağı jeneratörlerde yakarak elektrik enerjisi üretmek mümkün. Özellikle son 2 yılda ÖTL’nin “Yenilenebilir Enerji” kapsamına alınmasıyla beraber piroliz yöntemine talep arttı.

Karbondioksit Salımını Azaltıyor

Ömrünü tamamlamış lastiklerin toplanıp geri kazanılması çevre açısından da oldukça önemli. Çünkü toplanmayan lastikler karbondioksit salımından, sivrisinek üremesine kadar farklı alanlarda doğayı etkiliyor. Fabrikalarda yakıt olarak kullanılabilen geri kazanılmış lastikler, fosil yakıtlara oranla

Yüzde 35 daha az karbondioksit saldığı için hava kalitesinin korunmasına da fayda sağlıyor. Toplanmayan lastiklerin içinde su birikmesiyle sivrisinek ve çeşitli zararlı bakteriler oluşuyor. Bu durum da çevre ve insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

 

PAYLAŞ