DANİMARKA’DA ATIKTAN ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ

Böylesi ilginç ve işlevsel bir enerji santrali görülmedi. Danimarka, Kopenhag’ın yeni elektrik santrali, kayak yapmak için yeni bir lokasyon olabilir.

Böylesi ilginç ve işlevsel bir enerji santrali görülmedi. Danimarka, Kopenhag’ın yeni elektrik santrali, kayak yapmak için yeni bir lokasyon olabilir. Kopenhag’da Kasım ayında, belki de dünyanın en yeşil kayak alanını ve aynı zamanda enerji santrali olan yapısı, ücretli kayakçılar için açıldı.

Tesis o kadar güvenli ve temiz ki, tasarımcılar bina kütlesini sosyal yaşam için yeni bir merkez haline getirebilecekler. Bir binanın ve bir manzaranın melezi, dev cam ve aynalı yapı, cepheyi her yöne yeşil bir dağın yanılsamasını verebilecek dama desenine sahip.

Copenhill, adında olduğu gibi şehirdeki atıklarım 200.000’den fazla ev için hem elektriğe hem de ısıtmaya nasıl dönüşme işleyişini görmek için, bir kayak asansörü ile beraber bir de cam asansöre sahiptir. 2017 yılında Amager Bakke adı altında atık enerji santrali açıldı. Bjarke Ingels şirketi, sekiz yıl boyunca dağ sporlarını doğasına dahil edecek bir enerji santrali yapısını tasarlamak için bir fikir buldu.

Ingles, şehir sakinlerinin yüzde 97’sinin, elektrik, ısıtma ve atık bertarafının tek bir işlemde birleştirildiği entegre bir sistemden, ev ısıtmalarını enerji üretiminin bir yan ürünü olarak aldıklarını söylüyor. Ayrıca, başkalarının bakabileceği ve “Kopenhag bunu yapabilirse, biz neden yapamıyoruz?” diyebileceği bir örnek haline geldiğini düşünüyor.

Bu ada kentinde hiç tepe bulunmamasına rağmen, sakinler şimdi yerel olarak kayak ve snowboard yapabilir. Aynı zamanda, limanın gördüğü en iyi manzaraların tadını çıkarabilirler. Eksik olan diğer bir şey ise kışın kar örtüsü. Bu nedenle, tasarımcılar yokuş aşağı kış sporları için mükemmel sürtünme sağlayan özel olarak kaplanmış bir “plastik çim” kurdular.

600.000 kayakçının bu sporu yapmak için sürekli seyahat etmeleri gerekmiyor. Aslında böylece ilginç bir turizm olanağı da çıkartıyorlar.

Ziyaretçiler binanın en üstündeki barda ve restoranda rahatlayabilir ya da dik yürüyüş ve koşu parkurlarında kardio, tracking yapabilir. Ayrıca, dünyanın en uzun tırmanma duvarı da 85 metre (270 fit) yüksekliğinde, sarkık, beyaz kenarlı ve buzlu bir dağ gibi tasarlanmış. (Sadece sertifikalı dağcılar için.)

Good News Network’e göre, 660 milyon dolarlık elektrik santrali, yıllık olarak fırın, türbin ve buhar kullanarak 440.000 ton atık işleyecek. Ürettiği elektrik 160.000 evi ısıtabilir ve 60.000 kişiye elektrik gücü sağlayabilir. Bu rakamların etkileyici olmasına rağmen, tüm tesisin 24 saat çalışmasının sadece iki mühendis tarafından gözlemlenmesi yetiyor.

Geliştiriciler, her yıl 300.000 ziyaretçinin CopenHill’in çok amaçlı deneyiminden memnun kalacağını umuyor. Kayak pistinin bir saatti 22 dolara, bir sezonun tamamı ise sadece 366 dolara mal oluyor.

Ayrıca şehir, 2025 yılına kadar dünyada ilk karbon-nötr şehir olma iddiasında emin adımlar ile yükseliyor.

PAYLAŞ