ENGELSİZ PLASTİK HAYVANLARIN YANINDA

Doğada aslında insanlık yüzünden, düşüncesizce attığı plastik atıklar nedeniyle pek de hoş olaylar yaşanmadı. Fakat plastiği günah keçisi yapmanın da bir anlamı yok. Hayvanlara ve insanlara ikinci bir şans vermede plastiğin de rolü olabiliyor. Hem de engel tanımadan.

Doğada aslında insanlık yüzünden, düşüncesizce attığı plastik atıklar nedeniyle pek de hoş olaylar yaşanmadı. Fakat plastiği günah keçisi yapmanın da bir anlamı yok. Hayvanlara ve insanlara ikinci bir şans vermede plastiğin de rolü olabiliyor. Hem de engel tanımadan.

Balıkesir’de yol kenarında yaralı halde bulunan kaplumbağa hayvan, bakımevinde tedavi altına alındı. Plastik kelepçelerden atel yapıldı, kırılan kabuk birbirine bağlandı. Kabuğunda 5 çatlak olduğu tespit edilen kaplumbağanın tedavisi için ilginç bir yöntem uygulandı. Ölümden dönen hayvan, tedavi sonrası yeniden doğaya bırakılacak.

Veteriner Hekim Oğuz Erçel;

“Kelepçelerden bir atel uygulaması gerçekleştirdik. Kabukları açıkta olduğu için iyileşme mümkün olmayacaktı. Biz kelepçelerle bu yara kabuklarını birbirine tekrar koyup merhemle çeşitli tedavilerle iyileşmesini sağlayacağız” dedi.

Tedavisi bir süre devam edecek olan kaplumbağa iyileştikten sonra doğaya salınacak.

Yürüyemeyen Köpeğe Plastik Borularla Yürüteç Yaptı

Edirne’de Sanayi sitesinde yedek parça işi yapan İlkkan Demirhan, arka ayakları tutmadığı için yürüyemeyen sokak köpeğinin plastik borularla yaptığı araba sayesinde yürümesini sağladı.

Edirne`de bir esnaf, arka ayakları tutmadığı için yürüyemeyen, “Boz” adını verdiği köpeğini yürüteç işlevi gören plastik borularla yaptığı arabayla yürütüyor. Edirne Sanayisinde yedek parça dükkânı olan İlkkan Demirhan (30), 5 yıl önce sokak köpeği olan Boz’u sahiplendi ve iş yerinin yanında ona bir kulübe yaptı.

Bir kişi tarafından tüfekle vurulan Boz, yaralanarak arka ayaklarını kullanamaz duruma geldi. Hayvan sever esnaf, İstanbul’da özel veteriner kliniğinde köpeğini 2 kez ameliyat ettirse de Boz ayağa kalkamadı. Su borusundan yaptığı tekerlekli arabayla köpeğinin yürümesini sağlayan Demirhan, çevre esnaflarında taktirini kazandı. Demirhan, yaptığı açıklamada sokak köpeği olan Boz`u sahiplenerek, iş yerinin yanında kulübe yaptığını, bir kişi tarafından ayaklarından vurulan köpeğin sakat kaldığını anlattı.

Köpeğin tekrar sağlığına kavuşması için çok çaba serf ettiğini ifade eden Demirhan; “Kendi aracımla İstanbul`a götürdüm, ameliyatlar oldu. 1 ay klinikte yattı ama ayağa kalkamadı. Felç durumu düzelmedi. O günden bu yana tedavi uyguluyoruz ama arka ayaklarını hissetmiyor.” diye konuştu.

Demirhan, Boz`un sanayinin neşesi ve maskotu olduğunu dile getirdi.
“Boz`un iyileşmesini ayağa kalkmasını gönülden istiyoruz.”

Köpeğinin mutluluğuyla, kendisinin de mutlu olduğunu ifade eden Demirhan, şöyle devam etti: “Yürümesi için birçok deneme yaptık Pazar sepetinden bir araç yaptık, bu formül çok tutmadı. Üniversiteli kız kardeşlerimiz Boz`u çok ziyaret etti, onlar bir yürüteç yapmayı denediler oda olmadı. Ama en son su borularını birleştirerek bir araba yaptık. Onunla rahat yürüyor, bu da Boz`u mutlu ediyor. Boz`un iyileşmesini ayağa kalkmasını gönülden istiyoruz. Tedavisi için harcadığım paranın hiç önemi yok ama hayvanlara zarar verenlere uygulanan ceza, yaptırım çok hafif. Hayvanlara zarar verenlere hapis cezası uygulanması gerekiyor.”

Hayvan severler, esnaflar ve hayvan hakları federasyonu temsilcileri de Boz`u yalnız bırakmıyor.

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Edirne Temsilcisi İbrahim Dönmez de ameliyat ve tedavilere rağmen köpeğin felçli kaldığını belirterek; “Ayağa kalkması ve yürümesi için hem sahibi hem bizler elimizden geleni yapıyoruz. Engelli canımızı yalnız bırakmıyoruz. Boz, neşeli bir köpek. Bu durum onun hayata tutunmasını değiştirmedi. Borulardan yapılan yürüteciyle onun heyecanını paylaştık. Yürüteçten önce sadece ona ait olan alanda yürüyordu ama şimdi gezebiliyor. Gezmeyi de çok seviyor, çok mutlu.” dedi.

Federasyonun sokak hayvanları sorumlusu Yağmur Islattı, sokak hayvanıyken sahiplenilen Boz`un sonradan engelli olmasına rağmen tekrar sokağa terk edilmediğini dile getirdi.

Hayvan sever esnafın fedakarlıklarıyla örnek olduğunu anlatan Islattı, “Boz`un sahibi, `Artık felçli bir hayvana bakamayız, ilgilenemeyiz` gibi bahaneler üretip, terk etmek yerine ona bir yaşam alanı oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

 

PAYLAŞ